Hayati önem taşımakta! ABD'den F-16 açıklaması: Süreç engelleme olmadan tamamlandı

Hayati önem taşımakta! ABD'den F-16 açıklaması: Süreç engelleme olmadan tamamlandı

Yılan hikayesine dönen Türkiye'nin F-16 siparişine ilişkin ABD'den yeni açıklama geldi. Konuya ilişkin açıklama yapan ABD Büyükelçisi Flake, "Kongre’nin bu hafta, Türkiye’nin 40 yeni ve 79 modernize edilmiş F-16 uçağı satın almasını onaylama kararı ileriye doğru atılmış önemli bir adımdır" ifadelerini kullandı.

Savunma

21.02.2024, 15:29

Türkiye'nin İsveç'e verdiği NATO vizesi sonrasında ABD'den F-16 uçak satışına dair onay alan Türkiye, envantere katacağı yeni savaş uçaklarını bekliyor. ABD'nin F-16 satışına ilişkin Kongre'deki itiraz süresi doldu.

KAAN'ın ilk uçuşunu nasıl yorumladılar? Bu bir kilometretaşı! Haberi Görüntüle

"DOĞRU ATILMIŞ BİR KARAR"

Kongrenin 15 günlük inceleme sürecinde satışa engel bir durum olmadığı belirlenirken ABD Büyükelçisi Flake bunun ileriye doğru atılmış önemli bir adım olduğunu belirtti.

CENK füzesinin menzili 3 bin kilometreye ulaşabilir: Kritik eşik aşılıyor Haberi Görüntüle

"İTİRAZ GELMEDİ"

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı  Türkiye'ye 40 F-16 savaş uçağının satışı ve mevcut F-16'ların modernizasyonu konusunda Kongre'ye 20 Ocak günü resmi bildirimde bulunmuştu. Söz konusu silah satışına ilişkin ABD yönetiminin sunduğu satış tebligatına Kongre'den 15 günlük süre içinde itiraz gelmedi.

Avrupa'da mermi sıkıntısı: Türkiye'nin kapısını çalmamak için diretiyorlar Haberi Görüntüle

"ÖNEMLİ BİR ADIM"

Konuya ilişkin açıklama yapan ABD Büyükelçisi Flake, bunun ileriye doğru atılmış önemli bir adım olduğunu belirterek, "Kongre’nin bu hafta, Türkiye’nin 40 yeni ve 79 modernize edilmiş F-16 uçağı satın almasını onaylama kararı ileriye doğru atılmış önemli bir adımdır." dedi.

NATO'dan sosyal medyadan duyurdu: Romanya semalarında Türk F-16'ları! Haberi Görüntüle

"HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTA"

Sözlerine devam eden Flake, "Türkiye’nin F-16 filosu, NATO’nun gücü açısından hayati önem taşımakta, Müttefikler’in gelecekte birlikte çalışabilirliğini teminat altına almaktadır." ifadelerini kullandı.

Mahmut Akşit KIZILELMA motorunda son durumu ve şok ihracat hedefini... Haberi Görüntüle

TÜRK DÜŞMANI PAUL ENGEL OLMAK İSTEMİŞTİ

Türk düşmanı olarak tanınan Paul Türkiye'nin F-16 satışına karşı çıkan tasarıyı senatoya sunmuştu. Ameerika'nın Sesi'nin haberine göre, Rand Paul Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nun bir üyesi, dolayısıyla böyle bir tasarı sunma hakkı bulunuyor ancak tasarının bir sonuca varma ihtimali oldukça düşük. Paul bir süre önce de Mısır’a silah satışının engellenmesi için aynı şekilde Senato Dış ilişkiler Komisyonu’na karar tasarısı sunduğu belirtilmişti.

Hindistan SİHA'ları soykırım için geldi: Katillerin ortak özelliği Haberi Görüntüle

"PLANLADIĞI ŞEKİLDE SÜRÜYOR"

Öte yandan Türkiye'nin F-16 siparişine ilişkin geçtiğimiz günlerde açıklama yapan MSB kaynakları, "F 16 satış süreci planlandığı şekilde sürmektedir. Bu süreçte muhatabımız ABD yönetimidir" yorumunda bulumuştu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

1

1

0

0


Loading