SON DAKİKA
Depremde hayat kurtardılar! Türkiye'nin yerli cihazları afet bölgesinde aktif rol oynadı

Depremde hayat kurtardılar! Türkiye'nin yerli cihazları afet bölgesinde aktif rol oynadı

Tüm Türkiye'yi yasa boğan, Kahramanmaraş merkezli 11 ilin doğrudan etkilendiği depremlerde afet bölgesine yerli cihazlar damga vurdu. Aselsan, Baykar ve Tusaş tarafından geliştirilen yerli ve milli sistemler zarar tespit ve arama kurtarma faaliyetlerinde aktif rol üstlendi.

Savunma

16.02.2024, 17:45

Tarihler 6 Şubat 2023 gösterdiğinde Türkiye saat 04.17'de Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. 11 ilin doğrudan etkilendiği depremlerde 50.783 vatandaşımız hayatını kaybederken yaralı sayısı 107.204 olarak belirtilmişti.

NATO hızla silahlanıyor: Haluk Görgün savunma sektöründeki büyük fırsatı açıkladı Haberi Görüntüle

İHA'LAR HASARI TESPİT ETTİ

7'den 70 tüm Türkiye'nin seferber olduğu çifte felakette enkaz altında kalan vatandaşlarımızın kurtarılması için can siparene bir mücadele verildi. Söz konusu kurtarma çalışmalarına ise Türk savunma sanayisinin yerli ve milli teknolojileri damga vurdu. TSK'ya ait İHA'lar deprem bölgesindeki hasar ve zaiyatın tespiti ile arama kurtarma alışmalarının koordinasyonu için deprem bölgesinde çalışmalara katıldı.

Türk ve Hint silahları karşı karşıya! AKINCI'yı Akash ile vururuz... Haberi Görüntüle

DAR ENKAZDAN CAN ÇIKARDI

Öte yandan Anka, Aksungur, Bayraktar Akıncı gibi gibi platformlar da deprem bölgesinde kullanıldı. Askeri amçlara hizmet için geliştirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerde 50'den fazla kişinin enkazdan kurtarılmasını sağlayan "Duvar Arkası Radar"a (DAR) da bölgeye gönderilmişti.

THY'nin Airbus tercihi Amerika'yı rahatsız etti: Büyükelçiyi devreye soktular Haberi Görüntüle

İLETİŞİM ANKA VE AKSUNGUR İLE KURULDU

Ayrıca deprem bölgesinde aktif rol alan ANKA ve Aksungur İHA'lara görev uçuşları yaparak, mobil baz istasyonu olarak hizmet verdi. Depremin ikinci günü Adıyaman’da ve 45 saat süre havada kalarak Hatay’da görev yapan AKSUNGUR İHA, vatandaşlarımız ile kurtarma ekiplerinin cep telefonu arasındaki iletişime destek verdi.

Amerikan SİHA'sı vurulunca çok güzel düşüyor: Parçalarını denizden topladılar Haberi Görüntüle

ASELSAN'IN JEMUS SİSTEMİ

Türkiye'nin savunma sanayindeki en etkili firması olarak göze çarpan ASELSAN tarafından yerli ve milli imkanlar ile geliştirilen sistemler de bölgede aktif kullanıldı. Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) dahil, bölgede kurulan iletişim sistemleri, depremin ilk saatlerinde kesintisiz çalışmaya başlamıştı.

Türk ve Hint silahları karşı karşıya! AKINCI'yı Akash ile vururuz... Haberi Görüntüle

KAMERALAR ENKAZDAKİ İNSANLARA ULAŞTI

Öte yandan deprem bölgesinde sahada olan yüksek video çözünürlüğü ile kaydetme imkanı sunan ASELSAN yaka kameraları depremin hemen ardından afet bölgesine gönderildi. 37 derece sıcaklıktaki canlı insan bedeninin termal kamerayla kolayca ayrıştırılabileceği değerlendirildi. ASELSAN kurtarma ekibi, termal kamera desteğiyle AKUT ekipleriyle beraber ısı akışını takip ederek Mehmet Düzgün'e canlı ulaştı ve enkazdan çıkardı. ASELSAN'ın termal kamera setleri halen farklı arama kurtarma çalışmalarında kullanılıyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

1

0


Loading