Yandex Metrica

Sitede Ara

Çift pilotlu ilk uçuş: TUSAŞ milli HÜRJET'in son görüntüsünü paylaştı

Türkiye'nin sıfırdan tasarlayıp ürettiği yerli ve milli jet eğitim uçağı HÜRJET 10. uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi

Savunma

19.05.2024, 00:45

Türk Havacılık Uzay Sanayii’nin özgün projesi olarak 2017 yılında çalışmalara başlanan ve Türkiye’nin ilk insanlı jet motorlu uçağı olan HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı ilk uçuşunu gerçekleştirdiği 25 Nisan 2023 tarihinden itibaren 10 kez uçuş gerçekleştirdi.

Son iki uçuşunda iniş takımlarını da katlayan HÜRJET, bugüne kadar toplam 6 saat 16 dakika havada kalarak uçuş kontrol sistemi, hava veri sistemi, uçak sistem testlerini başarı ile icra etti. 

HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı‘nın son uçuşunda ikinci test pilotu da yer alarak bu bağlamda ilk uçuşunu da gerçekleştirmiş oldu. Bundan sonra yoğun test dönemlerinde HÜRJET iki pilot ile gökyüzüyle buluşmaya devam edecek.

Savaş bölgesindeki gizemli küreler ilgi odağı oldu: Binlerce kişi bunu tartışıyor Savaş bölgesindeki gizemli küreler ilgi odağı oldu: Binlerce kişi bunu... Haberi Görüntüle

HÜRJET UÇMAYA ALIŞTI

Konu ile ilgili görüşlerini paylaşan Türk Havacılık Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil şunları söyledi: 

"HÜRJET uçmaya çok alıştı. Neredeyse her hafta test uçuşları gerçekleştirerek havada önemli veriler topluyor, analizler yapıyoruz. Bugün yine bir ilki gerçekleştirerek ikinci test pilotumuzda HÜRJET’te yerini aldı. Yakında seri üretime geçerek TSK’ya vereceğimiz eğitim uçakları ile gelecekte birçok Türk savaş pilotunun yetiştirilmesinde önemli katkı sağlamış olacağız."

Tek motorlu, tandem ve modern aviyonik süite sahip kokpiti ile üstün performans özelliklerini kullanarak kritik rol oynamak üzere tasarlanan HÜRJET’te ilk teslimatın 2025 yılında gerçekleşmesi planlanıyor.

Ercan Çelik'in havalandırdığı HÜRJET halen kırmızı-beyaz kamuflajla uçuyor. Milli jet eğitim uçağının teker kapattığı test uçuşu esnasında ona havada bir adet F-16 savaş uçağı eşlik etti. HÜRJET'in her anını havada kaydeden F-16, Özgür Projesi kapsamında tamamen yerlileştirilmiş uçaklardan biri olarak göze çarptı. 

Türk Hava Kuvvetleri'nin ilk etapta 16 adet alacağı HÜRJET 2025 yılından itibaren seri üretilecek. General Electric üretimi F404 motorundan güç alan HÜRJET önümüzdeki yıllarda TCG ANADOLU gemisinde de görev alacak. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading