SON DAKİKA
Büyük fark var! Komşu basınında dikkat çeken 2030 analizi! İki ülkenin askeri gücünü ele aldılar

Büyük fark var! Komşu basınında dikkat çeken 2030 analizi! İki ülkenin askeri gücünü ele aldılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Savunma sanayiinde tam bağımsızlık" parlolası meyvelerini vermeye devam ederken, Türkiye'nin önlenemez yükselişi Yunan basınını korkuttu. 2030 yılını baz alarak bir analiz yayımlayan Kathimerini gazetesi, iki ülkenin askeri gücünü ele aldı.

Savunma

25.02.2024, 10:15

Türk SİHA'larına çare arayan Yunanistan önce İsrail'den Heronları kiraladı, daha sonra ise Fransa ile 2.3 milyar euroluk bir anlaşma imzalayarak 18 adet Rafale savaş uçağı siparişi verdi. Türk Savunma Sanayisi'ne yetişmek için amansız bir mücadeleye giren Yunan hükümeti, yine Fransa'dan Belharra fırkateynlerini satın aldı. Türkiye ise son yıllarda milli ve yerli üretimlerle öne çıktı.

Koreliler KAAN'ı görünce Endonezya'yı suçladı: Polis bir an önce harekete... Haberi Görüntüle

F-16 AÇIĞI DA KAPANDI

Bayraktar İHA ile savunma sanayisinde dev bir adım atan Türkiye, son olarak ABD ile F-16 konusunda anlaşarak savunma sanayisinde önemli bir açığı daha kapatmış oldu. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında Türkiye’nin 40 adet yeni F-16 alacağı, halihazırda elinde bulunan 79 tanesinin ise yenileneceği belirtildi.

Amerikan tanklarını yakıyorlar: Jet yakıtı olmayınca demir yığınından farksız Haberi Görüntüle

YUNAN BASININDA 2030 ANALİZİ

Türkiye ve Yunanistan'ın askeri gücünü analiz eden Kathimerini gazetesi, iki ülke ordusunun 2030 yılındaki envanterini karşılaştırdı. İHA'ların ve donanmaların da ele alındığı analizde, F-35 uçaklarıyla Türkiye'nin bir adım önüne geçtiklerini iddia eden Yunan kanadı, ilk F-35'in 2030 yılında kendi envanterlerine giriş yapacağını hatırlattı. 

Gök Vatan ona emanet! ASELSAN üretimi hava savunma sistemi SİPER... Haberi Görüntüle

"ÖNEMLİ BİR SORUN"

Söz konusu haberde, Türkiye'nin F-16'ları viper modeline yükseltmesi ve modernizasyon kitleri sipariş etmesini "Önemli bir sorun" olarak değerlendirilirken, Türk filolarının tamamına yakınının F-16 uçaklarından oluştuğunu ve artık ABD sayesinde kendilerinin havada Ankara'yı yakalamak üzere olduklarını belirtti.

Akdeniz'e Türk mührü vurulacak! NATO'nun denizaltı savunma harbi tatbikatı başladı:... Haberi Görüntüle

"SİHA KONUSUNDA ÇOK ÖNEDELER"

Kathimerini gazetesi, Silahlı insansız hava araçları ve drone konusunda ise Türkiye'den çok geri olduklarını belirterek, Türkiye'nin üretimin yanında artık dünya ülkelerine İHA ihracatı yapan bir seviyede olduğunu aktardı. Ankara'nın 20'ye yakın ülkeye satış yaptığını belirten gazete bu satışların milyarlarca doları bulduğunu söyledi.

Yunan ordusunun bu konuda son derece yavaş ilerlediğinin altı çizilen haberde, önümüzdeki günlerde iki yeni yasayla beraber bu alana yoğunlaşmanın başlayacağı ifade edildi.

Mahmut Akşit KIZILELMA motorunda son durumu ve şok ihracat hedefini... Haberi Görüntüle

"TÜRK DONANMASI BÜYÜK FARK ATTI"

Söz konusu analizin devamında, ABD ve Fransa'dan aldıkları gemilerin Ege Denizi üzerindeki güç dengesi konusunda önemli olduğunu belirtilirken, fakat genel anlamda yaşlı bir filoya sahip olduklarını, Türkiye'nin ise son yıllarda , yerli üretim gemilerle gemi inşa kabiliyetini de önemli ölçüde artırdığını bildirdi.

Siyasi ağırlığı çok yüksek: KAAN bir savaş uçağından öte jeopolitik... Haberi Görüntüle

HÜKÜMETE ELEŞTİRİ

Kathimerini gazetesi, Türkiye'nin gemi sayısı olarak da kendilerinden üstün olduğunu kabul ederken, Yunanistan'ın 2024 yılı itibariyle donanmaya yeterli yatırımı yapmadığını hatta bu alanda çalışan insanlara da iyi bir maaş vermediği için sektörün küçüldüğünü yazdı.

THY'nin Airbus tercihi Amerika'yı rahatsız etti: Büyükelçiyi devreye soktular Haberi Görüntüle

TÜRKİYE 8. SIRADA YUNANİSTAN 32. SIRADA

Kathimerini, Türkiye'nin denizaltı konusunda insansız araçlara yatırım yaptığını ve bu konuda son yıllarda dünya çapında liderliğe oynadığını belirterek, Yunanistan'ın envanterinde ise Alman yapımı Type 214'lerin olduğunu yazdı. Öte yandan geçtiğimiz günlerde yayınlanan dünyanın en güçlü orduları sıralamasında Türkiye 8. sırada yer alırken Yunanistan 32. sırada kendine yer bulmuştu.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0


Loading