SON DAKİKA

BMC KİRPİ'nin lazer silahına öyle bir radar geldi ki! Düşman dronlarını uçtuğuna pişman ediyor

Mayına dayanıklı zırhlı araç KİRPİ'ye entegre edilen TÜBİTAK BİLGEM imzalı lazer silahı ARMOL, elektronik harp kabiliyetli İHTAR radarıyla aynı platformda buluştu. Ortaya, modern savaşın en yaygın silahı dronlar için kesin çözüm niteliğinde bir sistem olan 'JARMOL' çıktı.

Savunma

17.02.2024, 00:50

Jandarma Genel Komutanlığı personeli ASELSAN ve TÜBİTAK BİLGEM imzalı çok etkili bir silaha kavuştu. Geçtiğimiz yıl BMC yapımı zırhlı personel taşıyıcı KİRPİ'ye entegre edilen ARMOL lazer silah sistemi, ASELSAN imzalı İHTAR KARTAL-2 radarıyla birleştirildi. Bu iki sistemin bir araya gelmesiyle birlikte, askerî unsurlar için risk oluşturan dronlar konusunda tam bir 'katil silah' ortaya çıktı.

ASELSAN'ın İHTAR sistemi, üzerinde bulunduğu zırhlı araç ve bu aracın birlikte hareket ettiği konvoya yönelebilecek her türlü hava hedefinin tespit, takip ve teşhisini yapıyor. İHTAR, birçok düşman dronunu aynı anda takip ederek bu hava araçlarını elektronik karıştırma yöntemiyle etkisiz hale getirebiliyor. 

İHTAR'ın 5 kw'lık enerji silahı ARMOL'le birleştirilmesiyle dronlar artık hem elektronik karıştırma hem de fiziksel imha yöntemiyle etkisiz hale getirilebiliyor. Birbiriyle entegre çalışan sistemler, güvenlik güçlerinin konvoyuna yaklaşan dronların hangi taktikle safdışı bırakılacağına karar veriyor. 

TÜBİTAK BİLGEM imzalı ARMOL ve ASELSAN İHTAR'ın birlikte görev yaptığı BMC aracı KİRPİ, Jandarma envanterine JARMOL adıyla katıldı. Modern savaşın en yaygın silahlarından biri haline gelen bombalı/kamikaze/FPV dronlar, özellikle hareket halindeki askerî araçları hedef alarak hem araçlar hem de personele zarar verebiliyor. 

JARMOL ve türevi platformlar, bu tip hava araçlarının lazer silahıyla etkili biçimde imha edilmesini sağlayarak askerî konvoyları güvence altına alıyor. 

Beyaz Saray'da telaşın kaynağı Avangard füzesi olabilir: Uzaydan dünyaya ateşlenecek Haberi Görüntüle

ASELSAN İHTAR NEDİR?

Türk savunma sanayiinin belkemiği niteliğindeki firması ASELSAN, İHTAR anti-dron sistemini şöyle tanımlıyor:

İHTAR, ASELSAN'ın mini ve mikro IHA tehdilerini şehir ve kırsal ortamda etkisiz hale getirmek için geliştirmiş olduğu bir drone karşı tedbir sistemidir. Kritik tesislerin korunması, yasadışı sızmalara karşı sınır güvenliği, kalabalık organizasyonların korunmasında kullanılmaktadır.

PKK/YPG elebaşından tuhaf iddia: ABD, F-16'lar konusunda bize güvence verdi Haberi Görüntüle

İHTAR ANTİ-DRON SİSTEMİ ÖZELLİKLERİ

• Radar ile birden fazla İHA’nın yüksek doğrulukla tespiti, takibi, sınıflandırılması
• Düşük yanlış alarm olasılığı
• TV ve Termal kameralar ile uzak mesafeden hedeflerin teşhisi
• Otomatik video takip
• Özel hedefler için yönlü karıştırma kabiliyeti
• Sürü saldırılarına karşı önleme yeteneği
• Ayarlanabilir karıştırma frekansları çıkarılması
• Yazılımla ayarlanabilen karıştırma frekansları
• Minimum operatör müdahalesi ile çalışabilme
• Cihaz içi test (CIT) yeteneği
• 7/24 bütün hava şartlarında çalışabilme
• Açık ve modüler mimari sayesinde uyarlamaya uygun
• Askeri standartlarla uyumlu
• Farklı Konfigürasyonlar (sabit, mobil, vb.)
• Farklı tiplerdeki sensör (Akustik Tespit Alt Sistemi, Taşınabilir Dinleme ve Kestirme (DF) Sistemi) ve karşı tedbirler (IHA Fiziksel İmha Sistemi, Lazer Savunma Sistemi) ile birlikte entegre bir şekilde çalışabilme özelliği.

10 yılda 9 çeşit uçak nasıl havalandı? İşte 'altın çağ'ın... Haberi Görüntüle

CENK füzesinin menzili 3 bin kilometreye ulaşabilir: Kritik eşik aşılıyor Haberi Görüntüle

TÜBİTAK BİLGEM'E GÖRE JARMOL NEDİR?

TÜBİTAK BİLGEM, geçtiğimiz yıl sonu TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi'nde lansmanını yaptığı Araca Monte Lazer Silahı ARMOL/JARMOL'ü şu ifadelerle tanımlamıştı:

Jandarma Genel Komutanlığı için TÜBİTAK BİLGEM mühendislerince geliştirilen JARMOL, KİRPİ-1 askerî aracına entegre 5kW gücünde Single Mode (SM) Lazer Sistemi’dir. Bu teknolojiye sahip olan birkaç ülkenin geliştirdiği sistemler arasında performans ve boyut bakımından en  ileri düzeyde olan, özgün bir lazer savunma sistemidir.

Yapılan testlerde özellikle operasyon bölgelerinde askerî birliklerimiz için önemli bir tehdit unsuru hâline gelen drone ve sabit kanat İHA’ların lazer atışı ile düşürülerek etkisiz hâle getirilmesinde oldukça başarılı olduğu gözlemlenmiştir.

JARMOL, TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen 5kW SM Fiber Lazer Sistemi, Stabilize Lazer Odaklayıcı, Adaptif Komuta Kontrol Sistemi, Akıllı Güç Yönetim Sistemi’ne sahiptir. ASELSAN İHTAR Sistemi’ne (Radar, Jammer, EO Suit) entegre olarak çalışmaktadır.

ARMOL, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hizmetine sunulan Türkiye’nin askerî standartlara uygun ilk millî lazer sistemi olmuştu. JARMOL ise; Haziran 2020 tarihinden itibaren TSK envanterinde bulunan ve hâlen taktik sahada kullanılan ARMOL Sistemi’nin lazer gücü, optik bileşenleri, hedef takip sistemi ve etkin menzili açısından ileri seviyelerde geliştirilmiş versiyonudur.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading