SON DAKİKA
ASELSAN'ın gizli silahı DERİNGÖZ Çanakkale'de ortaya çıktı

ASELSAN'ın gizli silahı DERİNGÖZ Çanakkale'de ortaya çıktı

ASELSAN tarafından imâl edilen Türkiye'nin ilk otonom sualtı aracı DERİNGÖZ, Çanakkale'de sergilendi.

Savunma

18.02.2024, 16:54

Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığında, 'Nusret-2023 Davet Tatbikatı' kapsamında savunma sanayii firmalarınca mayın harbi silah ve sistemleri sergisi açıldı.

Saros Körfezi'nde Türkiye'nin ev sahipliğinde, NATO ve Türkiye'den Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri, Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı yüzer ve uçar birlikler, dost ve müttefik ülkelerden EOD timleri ile gözlemcilerin katılımıyla devam eden 'Nusret-2023 Davet Tatbikatı' çerçevesinde savunma sanayii firmalarının açtığı sergide, mayın harbi silah ve sistemleri tanıtıldı.

Sergide, yerli ve milli imkanlarla üretilen savunma silahları ile mayın arama, tarama ve imha ekipmanlarının portatifleri hakkında firma yetkilileri tarafından katılımcılara bilgi verildi.

Hayati önem taşımakta! ABD'den F-16 açıklaması: Süreç engelleme olmadan tamamlandı Haberi Görüntüle

DERİNGÖZ'ÜN ÖZELLİKLERİ HÂLÂ SIR

Sergide ASELSAN tarafından geliştirilen ve Türk ordusu envanterine giren 'gizli silah' DERİNGÖZ de yerini aldı. Türkiye'nin ilk sualtı otonom aracı olan DERİNGÖZ geçtiğimiz eylül ayında Ankara'da düzenlenen TEKNOFEST etkinliği sırasında ilk kez sergilenmişti. 

Sualtı otonom torpido hüviyetindeki DERİNGÖZ, ASELSAN'ın açıklamalarına göre keşif-gözetleme, liman ve üs koruma faaliyetleri ile denizaltı araştırmalarında kullanılıyor. Bu tip gizli silahlar kamikaze saldırı operasyonlarında da görev alabiliyor. TEKNOFEST Ankara'da yaptığı açıklamada ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, DERİNGÖZ'ün çok yakında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine gireceğini açıklamıştı. 

Akyol, DERİNGÖZ ile birlikte bir sualtı ürününün daha TSK'ya kazandırılacağını söylemişti. ASELSAN, DERİNGÖZ'ün sahip olduğu kabiliyetlere ilişkin henüz bir bilgi yayınlamadı. 

Ukrayna ordusu KAAN'ı istiyor: Motorunu yapacağız ve onu kullanacağız Haberi Görüntüle

MARLIN SİDA YAKINDA ENVANTERDE 

Çanakkale'deki sergide, ASELSAN-Sefine Tersanesi ortaklığında geliştirilen MARLIN SİDA'nın prototipi de yer aldı. MARLIN'e ilişkin bilgiler veren Sefine Tersanesi Askeri Projeler Kıdemli Teknik Satın Alma Mühendisi Burak Kolsuz, Mavi Vatan'ın insansız muhafızının gelecek aylarda Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edileceğini söyledi.

Kolsuz, MARLIN deniz aracının, son kullanıcının isteği doğrultusunda su üstü, denizaltı savunma, mayın ve hava savunma harbi imkanlarına sahip şekilde geliştirildiğini aktararak, "Son kullanıcının isteği doğrultusunda modüler olarak sistem, cihaz üzerine konuşlandırılıp teslim edilecektir. Geminin uzunluğu 12 metre, ağırlığı 25 ton, maksimum sürati 30 knot, ekonomik sürati 20 knottır. Yaklaşık 3 ayda inşa edebilme imkanına sahibiz" diye konuştu.

Türkiye denizin altında oyun değiştiren nitelikte silahlar üretiyor. HAVELSAN'ın hem sualtı hem de suyun üstünde ilerleyen insansız deniz aracı ÇAKA bu platformlardan biri.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading