Yandex Metrica

ANADOLU gemisine helikopter indi! Görüntüleri Milli Savunma Bakanlığı paylaştı

ANADOLU gemisine helikopter indi! Görüntüleri Milli Savunma Bakanlığı paylaştı

Yıl sonuna kadar Deniz Kuvvetleri envanterine girecek TCG ANADOLU gemisine ilk askeri helikopter indi. Türkiye'yi gururlandıran görüntüleri Milli Savunma Bakanlığı paylaştı.

Savunma

29.02.2024, 12:23

Türkiye'nin en büyük savaş gemisi TCG ANADOLU'ya ilk askeri helikopter inişi gerçekleşti. Milli Savunma Bakanlığı, AH-1W Süper Cobra VE SH-70 Sea Hawk tipi deniz helikopterlerinin TCG ANADOLU pistine iniş-kalkışından fotoğraflar paylaştı. 

"Güne asil milletimizi gururlandıracak fotoğraflarla başlamak istiyoruz. Fotoğraflarda gördüğünüz Deniz Kuvvetlerimize ait AH-1W Super Cobra ve SH-70 Sea Hawk helikopterleri, Çok Maksatlı Amfibi Gemimiz LHD ANADOLU'ya ilk inişi gerçekleştirerek konuşlanmayı tamamladılar" şeklinde mesaj yayınlanan MSB, sosyal medya hesabındaki paylaşımın devamında şu notu düştü:

"Hizmete girmesini heyecanla beklediğimiz LHD ANADOLU gemisinde görev yapacak olan hava vasıtalarımıza emniyetli uçuşlar ve başarılı görevler diliyoruz."

MSB'nin ANADOLU gemisi için kullandığı 'LHD' tabiri 'Landing Helicopter Dock' teriminin kısaltmasından oluşuyor. Halk arasında 'uçak gemisi' olarak da nitelenen TCG ANADOLU önümüzdeki haftalarda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girerek görevine başlayacak.

Generalden çarpıcı itiraflar: Birkaç yüz tank ve 20 bin askerle şok taarruz dönemi geride kaldı Generalden çarpıcı itiraflar: Birkaç yüz tank ve 20 bin askerle... Haberi Görüntüle

TESTLERİ AYLARDIR DEVAM EDİYOR

Seyir testleri aylardır devam eden 231 metrelik gemi, Türkiye'nin denizlerde güç aktarım kapasitesini ileri bir seviyeye taşıyacak. TCG ANADOLU'nun imâl edilmesiyle birlikte Türkiye, bu ölçekte gemi yapabilen 12 ülke arasına girdi. 

27 bin 436 ton ağırlıkta, 32 metre genişlikte inşa edilen Çok Maksatlı Amfibi Gemi TCG ANADOLU, başta Adalar Denizi, Karadeniz ve Akdeniz olmak üzere dünyanın tüm denizlerinde faaliyet gösterecek.

Bir amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını kriz bölgelerine taşıyabilme yeteneğine sahip TCG ANADOLU, havuzunda taşıyacağı araçlarıyla çıkarma operasyonlarına katılabilecek.

Bu da Almanların KIZILELMA'sı! Her şey yolunda giderse 10 yıl sonra uçacak Bu da Almanların KIZILELMA'sı! Her şey yolunda giderse 10 yıl... Haberi Görüntüle

DÜNYANIN İLK SİHA GEMİSİ 

TCG ANADOLU'yu eylül ayında basın mensuplarına açan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, gemiye ilişkin bilgiler vermişti. 

Gemide Baykar şirketinin imâl etmekte olduğu savaşan İHA sistemi KIZILELMA ile birlikte Bayraktar TB3 SİHA'ları da konuşlandırılacak.

Bunun yanında TCG ANADOLU, yine Baykar tarafından geliştirilen ve dikine kalkış yapabilen DİHA'yı da bünyesinde barındıracak.

Uçak gemisinde 80 kadar insansız hava aracının konuşlandırılabileceği belirtiliyor. Bu özelliğiyle TCG ANADOLU, dünyanın ilk SİHA gemisi olacak.

Tüm bu insansız hava araçlarının yanında, TUSAŞ'ın 18 Mart 2023'te ilk uçuşa hazırladığı hafif taarruz ve jet eğitim uçağı HÜRJET'in de TCG ANADOLU'ya iniş-kalkış yapması bekleniyor.

Çin Denizi'nde Türk gemisi hüküm sürecek! Anlaşma imzalandı: 3 MİLGEM Korveti o ülkeye gidiyor Çin Denizi'nde Türk gemisi hüküm sürecek! Anlaşma imzalandı: 3 MİLGEM... Haberi Görüntüle

ALTAY TANKI DA BAŞARIYLA YÜKLENDİ

Helikopter iniş-kalkış testleri yapılan TCG ANADOLU'ya milli ALTAY tankının intikali ekim ayında başarıyla gerçekleştirilmişti. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading