SON DAKİKA

Amerika vermedi yaptık! Gemiden hava savunma füzesi ateşleyen MİDLAS hazır

MİLGEM'in 5. gemisi TCG İSTANBUL fırkateyninde kullanılmak üzere ABD'den istenen dikey atım sistemi MK-41 Türkiye'ye verilmeyince ROKETSAN milli MİDLAS'ı yapıp hazır hale getirdi. Gurur veren görüntüleri İsmail Demir paylaştı.

Savunma

02.02.2024, 10:40

Türkiye bir konuda daha bağımsızlık kazandı. MİLGEM projesi kapsamında inşa edilen TCG İSTANBUL (F-515) fırkateyninde kullanılacak dikey atım sistemini (VLS-Vertical Launching System) ABD Türkiye'ye vermeyince ROKETSAN mühendisleri yerlisini tasarlayıp imâl etti. 

Gemilerden hava savunma füzesi başta olmak üzere çeşitli mühimmatları dikey olarak fırlatmaya yarayan sistemle birlikte yerli ve milli savaş gemileri önemli bir yetenek daha kazanmış oldu. 

Milli Dikey Atım Lançer Sistemi 'MİDLAS' HİSAR füzesiyle başarıyla test edildi.

Tüm Türkiye'ye gurur veren görüntüleri Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir paylaştı. Demir şunları yazdı:

"Savaş gemilerimizden ateşlenecek hava savunma sistemlerimizin temel taşlarını döşüyoruz. Milli Dikey Atım Lançer Sistemi MİDLAS’ın ilk testinde HİSAR füzesi başarıyla ateşlendi. 2023'te İSTANBUL fırkateynine entegre edilerek Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girecek!" 

Milli Dikey Atım Sistemi (MİLDAS) olarak adlandırılan kritik bileşen, hava savunma füzelerinin yanında ATMACA, GEZGİN, G-40 gibi seyir füzelerinin tek merkezden fırlatılmasına imkan sağlıyor. 

MİLGEM'in 5. gemisi olan İSTANBUL fırkateyninde kullanmak için Amerika Birleşik Devletleri'nden 'MK-41' dikey atım sistemi istenmiş ancak bu sistem Türkiye'ye verilmemişti. 

ROKETSAN, yerli VLS MİDLAS'ı TCG İSTANBUL fırkateynine entegre etmek için bir süredir çalışma yürütüyordu. Sistemin ilk testleri karada gerçekleşti. Bir sonraki testin savaş gemisinde yapılması bekleniyor. 

Projeye ilişkin geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, şunları söylemişti:

"Bu yılın ikinci yarısında gerçekleştirilecek kara testlerinin ardından MİLDAS doğrudan TCG İSTANBUL'a entegre edilecek. Hava savunma sistemi SİPER Blok-I, 2023 yılında hizmete girmiş olacak. TCG İSTANBUL'da MİLDAS ile birlikte HİSAR-RF'yi kullanacağız. MİLDAS projesi fazlar halinde gidecek. İleri konfigürasyonlarında hem seyir füzesi ve gemisavar füzesi atım hem de Quad-Pack kabiliyetini kazandırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz." 

MİLDAS'ın 4'lük hücreler halinde teçhiz edilmesi halinde 16 hücreli bir sistemden tek seferde 64 adet hava savunma füzesi taşıması bekleniyor. Çünkü her hücrede 4'er adet füze bulunuyor. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading