Yandex Metrica

Sitede Ara

ALTAY tankının ayda kaç adet üretileceği belli oldu: BMC yetkilileri açıkladı

Türkiye'nin ana muharebe tankı ALTAY'da seri üretim nihayet başlıyor. BMC firması ilk partide Güney Kore motorlarıyla üretilecek tanklardan ayda kaç adet teslim edileceğini açıkladı.

Savunma

19.05.2024, 22:07

Yerli ve milli ana muharebe tankı ALTAY 2023 yılı itirabiyle seri üretime geçiyor. Bir süre önce Ethem Sancak'tan demir-çelik devi Tosyalı Holding'e devredilen BMC şirketi, tanklara güç grubu tedariği konusunda Güney Koreli motor firmasıyla anlaştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin istek ve talepleri doğrultusunda ALTAY tankının yeniden tasarlandığını, ortaya çıkan ürüne 'Yeni ALTAY' denilebileceğini kaydeden BMC yetkilileri, projede gelinen son aşamayı Habertürk yazarı Fatih Altaylı'ya anlattı.

BMC CEO'su Murat Yalçıntaş ile BMC Genel Müdürü Mehmet Karaaslan'ın verdiği bilgilere göre şirket, devletin tank üretimi için Karasu'da tahsis ettiği araziden tamamıyla vazgeçti. Ankara ve Düzce'deki organize sanayi bölgelerinde iki büyük arazi satın alındı. 

BMC'nin yeni patronu Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı'nın kararı gereği bu arazilerde fabrika inşaatlarına başlandı ve tesisler yakında tamamlanacak. 

Amerika dışında dünyada sadece burada yapılıyor: Hava araçları onlar sayesinde sorunsuz uçuyor Amerika dışında dünyada sadece burada yapılıyor: Hava araçları onlar sayesinde... Haberi Görüntüle

ALTAY'A YERLİ MOTOR GÜÇ VERECEK

Tank palet fabrikasında ise ekonomik ömrünü tamamlamış 1000'den fazla tezgah yenileniyor. BMC çatısı altında kurulan BMC Power, İstanbul Teknopark'ta 300 kişilik mühendis ekibiyle motor üretmek için uğraş veriyor. 

400, 600, 1000 ve 1500 beygirlik güç grubunun üretimi tamamlanacak ve bu motorlardan 1500 beygirlik olanı, ALTAY tankına güç verecek. 

Murat Yalçıntaş, "Başlangıçta değilse bile kısa süre sonra seri üretimdeki tanklarımıza yerli motor koyacağız. Sadece tanklara değil, tüm yerli üretim savunma araçlarına bu motorlar koyulacak. Zırhlı personel taşıyıcıya da Fırtına toplarına da... Bu yüzden 4 farklı güçte motor üzerinde çalıştık" diyor. 

2013 yılında tamamlanıp teslim edilen iki adet ALTAY prototipinin ardından yeni isterlerin gelmesiyle birlikte tankı yeniden tasarlamak zorunda kaldıklarını belirten Mehmet Karaaslan ise "Bu artık bir anlammda 'Yeni Altay'. 9 yıl önceki tanktan başka bir tank. Bu epey vaktimizi aldı. Şu anda hazır ve 2023 yılı içinde 2 adet prototipi TSK'ya teslim edeceğiz" diye konuştu. 

Mehmetçiğin kullanımına sunulacak 2 tankın aslında prototip değil, 100 tankı kapsayan teslimat paketindeki ilk 2 tank olduğunu anlatan Karaaslan, TSK'daki kabul testlerinin ardından hızla seri üretime geçeceklerini kaydetti. 

BMC yetkilileri seri üretimle birlikte ayda 8 adet tank üreterek bunları Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim etmeyi planlıyor. 

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading