Yandex Metrica

AKSUNGUR değil silahlı ANKA alacaklar: Kuzey Afrika ülkesinden 10 SİHA kararı

AKSUNGUR değil silahlı ANKA alacaklar: Kuzey Afrika ülkesinden 10 SİHA kararı

TUSAŞ'a 6 adet AKSUNGUR siparişi verdiği iddia edilen Cezayir'in aslında 10 adet ANKA-S için anlaşma imzaladığı ortaya çıktı.

Savunma

02.04.2024, 21:12

Savunma portalı Menadefence geçtiğimiz günlerde Kuzey Afrika ülkesi Cezayir'in TUSAŞ yapımı AKSUNGUR SİHA'dan 6 adet satın aldığını duyurmuştu. Ancak bu ülkenin 10 adet ANKA almak için sözleşme imzaladığı ortaya çıktı. 

İngiltere merkezli Middle East Eye (MEE) sitesinden Ragıp Soylu'nun haberine göre Cezayir yönetimi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ürünlerine yönelik incelemesini tamamladı ve tercihini ANKA SİHA'dan yana kullandı. 

Ankara-Cezayir hattında müzakerelere tanık olan iki kaynağın MEE'ye verdiği bilgiler, Bayraktar TB2'lere sahip Fas'a 'daha gelişmiş bir sistemle cevap vermek isteyen' Cezayir'in uydu bağlantılı ANKA-S'leri satın aldığını gösteriyor. 

Baykar, 13 adet TB2 talebinde bulunan Fas'a geçtiğimiz yıl bir filo SİHA teslim etmiş, bu satış komşu Cezayir'in tepkisine neden olmuştu. Batı Sahra'da ayrılıkçı Polisario güçlerine yönelik operasyon yürüten Rabat yönetimi, Lahlou kasabasında örgüt konvoyunu SİHA'larla vurmuş ve olayda 3 Cezayir vatandaşı hayatını kaybetmişti. 

Saldırının ardından Ankara'ya sitemde bulunan Cezayir'e yetkililerin verdiği cevap şöyle oldu: "Savunma ürünleri konusunda sizinle de iş yapmaya açığız."

Büyükelçi Mahinur Özdemir'in yürüttüğü temaslarda Cezayir'in AKSUNGUR'u tercih ettiği ileri sürülmüştü ancak bu bilginin doğru olmadığı ortaya çıktı.

Ardından iki ülke arasında SİHA'lara ilişkin yoğun bir görüşme trafiği başladı. Türkiye'nin Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir'in merkezinde bulunduğu müzakereler, Cezayir'in geçtiğimiz günlerde verdiği kararla birlikte mutlu sona ulaştı. 

Türkiye ile derin kültürel ve tarihi ilişkilere sahip Kuzey Afrika ülkesi, 350 kilogramı aşkın faydalı yükle 30 saat havada kalabilen, uydu bağlantısı (SATCOM) özelliği sayesinde binlerce kilometre uzaktan bile merkeze görüntü iletip komut alabilen silahlı insansız hava aracı ANKA'yı seçti. Cezayir'in ANKA tercihinde, bir kısmı çöl durumunda olan ülke topraklarının genişliği şüphesiz önemli yer tutuyor. 

Türkleri durdurmalıyız! Altay Tankı M1 Abrams kadar güçlü: Yunanistan'ı sadece biz kurtarabiliriz Türkleri durdurmalıyız! Altay Tankı M1 Abrams kadar güçlü: Yunanistan'ı sadece... Haberi Görüntüle

TB2'Lİ FAS'A ANKA İLE CEVAP

Silahlı insansız hava aracı ANKA

MEE'ye konuşan kaynaklara göre ANKA anlaşması geçtiğimiz hafta imzalandı. Bu anlaşmanın önümüzdeki günlerde Cezayir yönetimince resmi olarak onaylanarak kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Cezayir'in ANKA SİHA ile birlikte AKSUNGUR'a da talip olup olmadığı şimdilik bilinmiyor. 

Türkiye'den ANKA alan Cezayir, Bayraktar TB2'li Fas'la çok gergin ilişkilere sahip. Cezayir, 30 yıllık ateşkesin bozulmasının ardından Kasım 2020'de başlayan çatışmalarda Batı Sahra'nın bağımsızlığını savunan Polisario örgütünü destekliyor. Bu durum Fas yönetimini küplere bindiriyor. 

Fas ile Cezayir arasında bir başka önemli gerilim konusu da yasadışı izleme olayı oldu. İddiaya göre Fas yönetimi, Cezayirli yetkililerin telefonlarını İsrail yapımı casus yazılım Pegasus'la izledi. Geçtiğimiz yıl Pegasus skandalının patlak vermesiyle birlikte casus yazılımı satın alan ülkeler arasında Fas'ın da bulunduğu ortaya çıkmıştı. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading