DOLAR
9.2620 0.92
EURO
10.7921 1.11
ALTIN
526.44 -0.64
BIST
1409.56 -0.16

Afrika'da bir ülke daha: Biz de Türk SİHA'sı istiyoruz

Fas, Cezayir ve Ruanda'nın ardından Afrika'da bir ülke daha Türk SİHA'larına sahip olmak istiyor. Kara Kıta'nın dev ülkesi Nijerya...

Savunma 13.10.2021, 15:15 13.10.2021, 18:25
Afrika'da bir ülke daha: Biz de Türk SİHA'sı istiyoruz

Türk SİHA teknolojisi dünyayı cezbetmeye devam ediyor. Fas, Cezayir ve Ruanda'nın ardından Afrika'da bir ülke daha Baykar üretimi Bayraktar TB2'lere talip oldu. 

Nijerya'nın Zamfara Eyalet Valisi Bello Matawale, yıllardır mücadele verdikleri Boko Haram terör örgütüne karşı kullanılmak üzere Türk SİHA'larından edinmek istediklerini açıkladı. 

Ülke medyasına verdiği demeçte Matawale, "Bir Türk şirketinden, teröre karşı daha etkin mücadele için SİHA tedariğinde bulunacağız" dedi. 

Nijerya'nın Zamfara Eyalet Valisi Bello Matawale

Nijerya'ya SİHA ihracatının ayrıntıları yakında Afrika turuna çıkacak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 18-20 Ekim tarihleri arasındaki Abuja temasları sırasında netleşecek. 

210 milyonluk nüfusuyla Afrika'nın en kalabalık ülkesi ve aynı zamanda 1 trilyon dolarlık milli geliriyle Kara Kıta'nın en büyük ekonomisi olan Nijerya, Türk savunma ürünleri için önemli bir pazar potansiyeli barındırıyor.

Yıllardır ABD destekli terör örgütü Boko Haram'la mücadele eden Abuja yönetimi, zaman zaman bu örgütün kanlı saldırıları karşısında çaresiz kalıyor. 

Bayraktar TB2'lerin hem PKK ile mücadelede hem de Libya, Karabağ ve Suriye cephelerindeki etkinliği, Nijeryalı yetkilileri cezbetmiş görünüyor. 

Erdoğan'ın Nijerya'yı ziyaretinde sadece SİHA satışı değil, bunun yanında SİHA'nın vurucu gücü olan ROKETSAN imâli akıllı füzelerin satışı da gündeme gelecek. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?