Yandex Metrica

Sitede Ara

ABD'ye silah satışı rekorlar kırıyor

ABD'ye silah satışı rekorlar kırıyor

Pandemi süreciyle gelen güvenlik endişesi, Amerikalıların Türk Canik tabancasına olan ilgisini en üst seviyeye çıkardı. Bu ülkeye silah ihracatı yüzde 56 arttı.

Savunma

12.05.2024, 10:53

Türkiye'nin ABD'ye silah ihracatı yüzde 56 arttı. Pandemi döneminde Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) artan sosyal ve ekonomik problemler ile Biden yönetiminin silahlanmaya kısıtlama getirme beklentisi, sivillerin silah ve mühimmat talebini artırdı. Mevcut durum, bir süredir bu ülkeye yoğun miktarda satışı gerçekleşen yerli 'Canik' marka tabancaya olan ilginin daha da artmasını sağladı. 

Canik markasıyla Türkiye'nin tabanca ihracatının yüzde 75'ini tek başına yapan Samsun Yurt Savunma (SYS), dünya genelinden ABD'ye en çok tabanca ihraç eden 4'üncü marka olarak biliniyor. Amerikan pazarındaki hareketlilik, SYS'nin ihracat rakamlarına da yansıdı. SYS'nin 2021 yılının Ocak-Nisan döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre ABD'ye ihracatı 2 kat arttı. Canik, 2017 ABD'de 'yılın en iyi tabancası' seçilmişti.  

4 AYDA YAKLAŞIK 1 MİLYAR DOLAR
Hava araçlarına yönelik parça satışıyla birlikte Türkiye'nin ABD'ye toplamdaki ihracat seviyesi böylelikle 2021 yılının Ocak-Nisan aylarına oranla yüzde 56'lık bir artış kaydetti. Türkiye İhracat Meclisi verilerine göre, 2021 yılı Ocak-Nisan döneminde Türk savunma ve havacılık sanayinin ihracatı, 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 47,7 artarak 949 milyon 744 bin dolar olarak gerçekleşti. Savunma ve havacılık sanayi sektöründen yapılan ihracatın ülkelere göre dağılımı incelendiğinde, ABD'nin ilk sırada yer aldığı görüldü. Ocak-Nisan döneminde bu alanda ABD'ye yapılan ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 56 artarak 386 milyon 113 bin dolara ulaştı. 

SAMSUN'DAN DÜNYANIN 68 ÜLKESİNE
Amerikan pazarındaki hareketliliğin pandeminin ilk döneminden itibaren başladığını söyleyen Samsun Yurt Savunma (SYS) Genel Müdürü C. Utku Aral, dünyanın 68 ülkesine 120 milyon dolar yıllık ihracatı olan SYS'nin en büyük ihracat pazarının ABD olduğunun altını çiziyor. Pandemide yalnız devlet kontratlarında değil sivil satışlarda da dengelerin değiştiğini belirten Aral, "Son 13 ayda, yarı otomatik tabanca, yarı otomatik tüfek ve av tüfeği gibi ürünler pazarında Türkiye'nin ciddi bir satış artışı yaşadığını biliyoruz. Sivil silahlanma konusunda ABD'de önemli bir hareketlenme var. ABD'ye satışlarımız 2021 yılının Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 kat arttı" diye konuştu. 

Samsun Yurt Savunma (SYS) Genel Müdürü C. Utku Aral, Canik'in ABD'de 'silah Oscar'ı aldığını kaydediyor. 

BİDEN YÖNETİMİNDEN KISITLAMA BEKLENTİSİ
Pandeminin getirdiği ekonomik-sosyal problemlerinin ve Amerika'daki seçimlerin sivillerin silah sahibi olma isteğini artırdığını söyleyen Aral, şu değerlendirmeyi yaptı: "Amerika Birleşik Devletleri'nde silahlanma hakkı, anayasal bir hak. Pandemi döneminde artan ekonomik sıkıntılar, işsizlik, artan suç oranları ve diğer sosyal problemler halkın silahlanmasına sebep oldu. Silah ve mühimmat satışlarına talep arttı. Can güvenliklerinin, ailelerinin ve evlerinin güvenliğinin tehdit altında olduğunu hissettikleri anda, daha önce bizim müşterimiz olmayan bir kitle silah edinmeye başladı. Bu süreç 2020 yılının Şubat ayından beri devam ediyor. Ayrıca, Amerika'da devam eden seçim süreci sonunda demokratların Beyaz Saray ve Senato'da üstünlük sağlamış olmaları; halkta silahlanmaya bir kısıtlama gelecek kaygısını artırdı. Bu da insanların silaha olan ilgisini artırdı."

"SINIRLAR DAHA ÇOK KORUNACAK"
Pandeminin ülkelerin sınır güvenliği sorunlarını artırdığını söyleyen Aral, şu bilgileri verdi:
"Pandemi sürecinin uzaması, insanların güvenlikli ortamda yaşayabilecekleri ülkelere doğru göç etmelerine neden olacak. Bu da ülkelerin sınır güvenliğini artırmasını, daha mobil ve modüler sistemler geliştirmesini sağlayacak. Türkiye'nin insansız hava araçları, otomatik kuleler gibi alanlarındaki yatırımları, sınır güvenliği için doğru yatırımlar… İştiraklerimiz olan UNIDEF ve UNIROBOTICS ile kule, modüler yapılar üzerine çalışmalarımız mevcut. Önümüzdeki bir yıl içinde bu alanda çok önemli ürünlerle piyasaya gireceğiz." 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading