Yandex Metrica

400 beygirlik BMC motoru BATU, VURAN zırhlısıyla 40 bin kilometre yol aldı

Zırhlı araçlar, Fırtına obüsleri, tank taşıyıcılar ve nihai safhada ALTAY tankına motor geliştirmekte olan BMC, 400 beygirlik UTKU'yu VURAN zırhlısı için hazır etti. Motor yakında seri üretime geçiyor. 600 beygirlik AZRA ile ALTAY'ın motoru BATU ise yolda.

Savunma

13.05.2024, 07:49

Savunma araçları firması BMC, geçtiğimiz yıl işadamı Ethem Sancak'tan Tosyalı Holding'in patronu Fuat Tosyalı'ya devredilmesinin ardından atılımlarını sürdürüyor.

KİRPİ, VURAN, HIZIR, ALTUĞ gibi zırhlı araçları üreten, aynı zamanda Türkiye'nin ana muharebe tankı ALTAY'ın seri imâline hazırlanan BMC, bu araçlara güç verecek yerli motorların testlerine de devam ediyor. 

BMC Power şirketi tarafından üzerinde çalışıyan UTKU, AZRA ve BATU'da yeni gelişmeler var. 5. Kara Sistemleri Semineri'nde bir sunum paylaşan şirket, 400 beygirlik UTKU motorunu seri üretim için hazır duruma getirdiğini ilan etti. 

Yayınlanan bilgilere göre çok amaçlı zırhlı araç VURAN'a güç veren yerli motor UTKU, test faaliyetleri kapsamında 30-40 bin kilometre arasında yol kat etti. 8,4 litrelik motorun testlerinde son aşamaya gelindi ve seri üretime bir ay içinde başlanacak. 

Projede görev alan alt yüklenicilerin çoğu da malzeme üretimlerini tamamladı. Aralık ayı içinde montaj ve test çalışmaları gerçekleştirilecek ve motorlar 2023 başından itibaren BMC VURAN araçlarına entegre edilecek.

BMC'nin çok amaçlı zırhlı personel taşıyıcısı VURAN

3 kat daha hızlı, 4 kat daha ucuz top mermisi üretiyorlar: Buna kim karşı koyabilir? 3 kat daha hızlı, 4 kat daha ucuz top mermisi... Haberi Görüntüle

AZRA MOTORU 600 BEYGİR GÜCÜNDE

UTKU motorunun daha güçlü versiyonu olacak 600 beygirlik modeline de AZRA ismi verildi. 12,8 litrelik motorun tank taşıyıcı araçlarda görev alması amaçlanıyor. Bu görev için motor özel bir tork seviyesine çıkarılacak ve 'jenerasyon 2' üretilecek. Yakın zamanda araca entegrasyon ve testlere başlanması hedefleniyor.

Arif Hoca eşi benzeri olmayan teknolojiyi açıkladı: Ay'a bu roketle gideceğiz Arif Hoca eşi benzeri olmayan teknolojiyi açıkladı: Ay'a bu roketle... Haberi Görüntüle

ALTAY TANKININ MOTORU: BATU

Utku Güç Grubu Projesi ise bir güç grubu geliştirilmesi ve yeni nesil hafif zırhlı araçların bu güç grubu etrafında şekillenmesi yaklaşımıyla hayata geçirildi. ALTAY tankı, FIRTINA obüsü gibi projelerde yaşanan güç grubu tedarik sorunlarının daha araç tasarımında önüne geçmek için böyle bir yöntem seçildi. SSB Kara Araçları Dairesi ve araç üreticilerinden alınan geri bildirimlerle araç arayüzü ve konsept oluşturuldu.

Proje kapsamında, M60T tankı ve FIRTINA obüsünde kullanılan ithal motorun muadili ve aynı güç yoğunluğuna sahip, 18,25 litre, 1000 beygir motor; 6 ileri-2 geri vitesli, çapraz tahrikli, hidrostatik dümenleme yetisine sahip bir transmisyon geliştirildi.

Şirket, ALTAY Ana Muhabere Tankı'nın yanı sıra muhtelif deniz ve jeneratör uygulamalarında da kullanılabilecek Batu Güç Grubu geliştirme çalışmalarını da sürdürüyor. Proje kapsamında UTKU Projesi'ndeki motorun 12 silindirlik versiyonu yapılıyor. Baz olarak aynı gibi gözükse de iki motor arasında konstrüksiyon olarak ciddi farklılıklar bulunuyor. BATU 27,4 litre ve 1500 beygir güçle görev yapacak.

İlk çalıştırmaları yapılan UTKU ve BATU'da geliştirme ve test süreçleri devam ediyor.

Yunanistan'ın istediği 1000 kilometre menzilli füzeyi bir ülke daha satın alıyor Yunanistan'ın istediği 1000 kilometre menzilli füzeyi bir ülke daha satın... Haberi Görüntüle

ASKERİ ARAÇLARA HİBRİT MOTOR 

BMC Power mevcut güç grubu projelerinin yanı sıra askeri araçlarda hibrit mimari çözümler için sektördeki firmalarla işbirliği içinde çalışmalar yürütüyor.

İlk olarak ASELSAN ve Base Studio işbirliğiyle 4x4, 6x6, 8x8 gibi taktik tekerlekli araçlarda kullanılabilecek "aksa monteli elektrik motoru tahrikli (e-aks) çekiş sistemine sahip hibrit mimaride yürüyen şasi geliştirme projesi başlatıldı. Projede, içten yanmalı motor olarak BMC Power'ın VURAN 4 silindirli motoru kullanılacak. 4x4, 6x6, 8x8 araçlar için farklılaştırılabilen bir çözüm geliştirilecek.

Ekim ayında ALTAY tankının TCG ANADOLU gemisine intikali tatbikatı başarıyla gerçekleştirildi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading