SON DAKİKA

3000 tank iddiası ortalığı karıştırdı: Şubat ayına kadar ellerinde olacak

Haziran ayında envanterinde kullanılabilir durumda sadece 1400 tank kaldığı iddia edilen Rusya, zırhlı araç modernizasyon atağına kalktı. Uzmanlar, Şubat 2024 itibariyle Rus ordusunun elinde modernize edilmiş ve zırhları güçlendirilmiş 3 bini aşkın tank bulunacağını ileri sürüyor.

Savunma

15.02.2024, 00:27

Ukrayna işgalinin başladığı Şubat 2022 itibariyle envanterinde 3 bin 400'ü aşkın tank bulunan Rusya, aradan geçen 2 yıllık süre içerisinde yaklaşık 2 bin tankını kaybetti. Haziran ayındaki raporlara göre Rus ordusunun elindeki tank sayısı 1400'e kadar geriledi. Ancak birkaç gün önce Rus medyasında yayınlanan iddia, Moskova merkezli askeri-sanayi kompleksinin hızlı toparlandığına ilişkin çarpıcı veriler içeriyor. 

Rus askeri uzman Viktor Murakhovski'nin iddiasına göre, savaş boyunca hasar görmüş olanlar ve depolardakiler de dahil olmak üzere çok sayıda tank elden geçirilerek modernize edildi. Önemli bir kısmı yeniden zırhlanan tanklar birkaç ay içerisinde orduya teslim edilecek ve Şubat 2024 itibariyle Rus ordusunun kullanımına hazır durumda 3 bini aşkın tank bulunacak. 

Rus uzmanların yanında Forbes köşe yazarı David Axe de Rusların tank modernizasyonu atılımına dikkat çekti. Giderek daha çok kaynak tarafından paylaşılan iddialara göre T-90, T-80, T-72, T-62, T-54/55 tipindeki çok sayıda tank modernize edilerek cepheye gönderiliyor. Rus savunmaa sanayiinin 2023 yılı içerisinde bakımdan geçirip hazır hale getirdiği tank sayısının 2 bin 100'ü bulduğu belirtiliyor. 

Akdeniz'e Türk mührü vurulacak! NATO'nun denizaltı savunma harbi tatbikatı başladı:... Haberi Görüntüle

BATILILARI ŞAŞIRTAN PERFORMANS

Eski tankların hızlandırılmış modernizasyonuyla birlikte reaktif zırh, nişangâh ve teknik özellikler bakımından Rus tanklarının Batı tipi zırhlı araçlarıyla boy ölçüşebilir hale geldiği ileri sürülüyor. Askerî analist Richard Weckerer'e göre, Rusya'nın tank üretim ve modernizasyon kapasitesi, ABD ve İngiltere'deki kurmayların beklediğinden daha güçlü çıktı. Weckerer, aynı anda 200 adet T-90A tankının T-90M tipine yükseltilmekte olduğunu öne sürüyor.

Bunun yanında Rus ordusunun yedekte beklettiği eski tipte çok sayıda tankı bulunuyor. İsveç Savunma Bakanlığı'nın tahminlerine göre Ruslar, en az 2 bin adet T-64 tankı ile yaklaşık 2 bin 800 adet T-54/55 modelinde aracı depolarda tutuyor. 

Eski tankları yenileyip cepheye sürme kabiliyeti, elinde 1500'e yakın tank bulunduğu tahmin edilen Ukrayna'nın işini daha da zorlaştıracak gibi görünüyor. Zira Ukrayna'nın, cephede hasar gören tanklarını hızlıca yenileme kapasitesi bulunmuyor. 

Elindeki zırhlı araç ve tankları hızla modernize etse de Rus ordusu, Ukrayna topraklarında son 22 aydır çok kayıp verdi. Yüzlerce tankı tamamen imha olan Rusya'da personel kaybının ise 250 bini aştığı belirtiliyor.  

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading