banner2

Lazer epilasyon öncesi ve sonrası bakım nasıl olmalı? İşte lazer uygulaması ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler...

Vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmanın farklı yöntemleri var. En etkili olanı ise lazerle epilasyon. Kıl köklerine yönelik bir uygulama olan bu işlem sonrasında ciltte kızarıklık veya şişme görülebiliyor. Bu sebeple, uygulamadan sonraki 3-4 gün boyunca dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Sağlık 21.09.2022, 15:21
Abone ol
Lazer epilasyon öncesi ve sonrası bakım nasıl olmalı? İşte lazer uygulaması ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler...

Lazer epilasyon sonrası cilt bakımı nasıl olmalı? Lazer epilasyon sonrası kaçınılması gereken şeyler ne? İşte cevaplar...

Lazer epilasyon son yıllarda istenmeyen tüylerden kurtulmak adına insanların başvurduğu en etkili yöntem. Bu yönteme başvurmadan önce ve sonra ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

UYGULAMADAN 15 GÜN ÖNCESİNE KADAR TÜYLERE DOKUNMAYIN

Vücudun tüm bölgelerinde uygulanabilen lazer epilasyonda, ilk uygulamadan önce minimum 15 gün boyunca tüylere dokunulmamış olması gerekiyor. Böylece hem tüylerin miktarı ve sertliği rahatça gözlenebilir hem de lazerden alınacak verimliliğin artması hedefleniyor. 

BELİRLİ PERİYOTLARLA TEKRAR EDİLMESİ GEREKİYOR

Planlama yapıldıktan sonra uygulama yapılacak bölge temizleniyor. Kıl tipi ve yoğunluğu, cilt tipi ve rengi gibi noktalar uzmanlar tarafından incelendikten sonra uygun cihaz ile istenilen bölgeye seri atışlar yapılarak işlem başlıyor. Amacı kıl kökünün yok edilmesi olan lazer epilasyonda belirli periyotlarla işlemin tekrarlanması gerekiyor. 

CİLTTE ŞİŞME VE KIZARIKLIK GÖRÜLEBİLİR

Lazer epilasyon sonrasında ise, ciltte şişme ve kızarıklık meydana gelebiliyor. Bu durumda kızaran ya da şişen bölgeye buz koyarak, o bölgeyi rahatlatmak mümkün. Bunun dışında nemlendirici krem sürerek de oluşan yan etkiler azaltabilir. Fakat sürülecek kremin antibakteriyel özellik taşımamasına dikkat etmek gerekiyor zira bu kremler, tedavinin uygulandığı bölgedeki derinin ölmesine neden olabiliyor.

TEDAVİ SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Tedavi sonrasında en az 3-4 gün bölgeye bir şey değirmemek gerekiyor. Kese yapmak ya da tüyleri almak için jilet, ağda gibi yöntemlere başvurmak o bölgenin tahriş olmasına sebebiyet verebileceğinden kesinlikle kaçınılması gereken uygulamalar.

Lazer epilasyon uygulanan bölgenin, güneş ışığından da korunması gerekiyor. Güneş ışığının o bölgeye değmesi halinde, o bölgede hem lekelenme hem de tahriş görülebiliyor. 

Cilt temizliğinize dikkat etmek, cildi her zaman temiz tutmak, bölgeyi kaşımamak dikkat edilmesi gereken diğer noktalar...
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!