banner2

Kadın hastalıklarının şifası bu bitkide! Adet öncesi sendromundan menopoza kadar iyi gelmediği şey yok

Kadınların muzdarip olduğu hastalıkların tıbben birçok tedavi yöntemi var. Ancak Akdeniz Bölgesi'nde yaşayanların 2500 yıl öncesinden bu yana söz konusu hastalıklara karşı kullandıkları Hayıt bitkisi de oldukça etkili. Adet öncesi sendromundan menopoz dönemine kadar yaşanan rahatsızlıkları önlemede kullanılan Hayıt bazı kişiler için ise tehlikeli olabilir. Özellikle hamilelerin bu bitkiden uzak durması gerekiyor.

Sağlık 06.05.2023, 16:36
Abone ol
Kadın hastalıklarının şifası bu bitkide! Adet öncesi sendromundan menopoza kadar iyi gelmediği şey yok

Sıklıkla Akdeniz Bölgesi'nde yetişen Hayıt, kadın hastalıklarının tedavisi için çok önemli bir etkiye sahip. Bitkinin menekşe çiçekleri ve meyveleri 2500 yıldır çeşitli jinekolojik rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılıyor.

ADET ÖNCESİ SEMPTOMLARI ÖNLÜYOR

Adet öncesi gerginlik semptomlarını önlemeye yardımcı olan Hayıt, göğüs ağrısı ve hassasiyeti, şişlik, kabızlık, sinirlilik, depresif ruh hali ve baş ağrısı gibi bazı semptomları azaltmada oldukça etkili. 

DOĞURGANLIK SORUNLARINI TEDAVİ EDEBİLİYOR

Hayıt'ta bulunan flavonoidler de, doğurganlıkla ilişkili prolaktin ve progesteron gibi çeşitli hormonların seviyelerini düzenleme yeteneğine sahip. Özellikle kısa luteal fazı olan kadınlarda aşırı yüksek prolaktin seviyeleri doğurganlığın azalmasının nedenlerinden biridir. Bitkideki çeşitli bileşikler, hem hamilelikte hem de anne sütü üretiminde yer alan hipofiz bezinden prolaktin salınımını düzenleyerek faydalı bir şekilde hareket ediyor gibi görünüyor. 

MENOPOZ BELİRTİLERİNİ HAFİFLETİYOR

Hayıt'ın belirli hormon seviyelerini dengeleme yeteneği, çeşitli menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar, bu bitkiyi içeren ürünlerin kullanımının menopoz dönemindeki kadınlarda gece terlemeleri ve uyku sorunları gibi semptomları iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiş.

Elbette bitkiler bazen yan etkilere yol açabiliyor. Nadiren de olsa mide bulantısı, ishal, baş ağrısı, kaşıntı ve çeşitli sindirim rahatsızlıkları görülebilir.

KİMLER HAYIT'TAN UZAK DURMALI? 

Hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar, bu durumlarda güvenliğine ilişkin yetersiz veri nedeniyle Hayıt kullanmamalı. Ayrıca meme, rahim ağzı veya yumurtalık kanseri gibi hormona duyarlı bir kanser türünden muzdarip kişiler, bitkiden yapılan takviyeleri kullanmaktan kaçınmalı. Doğum kontrol hapları, Parkinson hastalığını tedavi etmek için ilaçlar ve psikoz gibi ilaçlar alan kişiler, bir etkileşim olasılığından, kullanmadan önce doktora danışmalı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!