Huzursuz bağırsak sendromu nedir? Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri nelerdir?

Bağırsaklarınız çok hızlı ya da çok yavaş mı çalışıyor? Tuvalet alışkanlıklarıyla anlaşılabilen bu durum, huzursuz bağırsak sendromu olarak adlandırılıyor. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu rahatsızlıktan kurtulmak için beslenme şekline dikkat etmek gerekiyor.

Sağlık 10.08.2022, 10:40
Huzursuz bağırsak sendromu nedir? Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri nelerdir?

Huzursuz bağırsak sendromu nedir? Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri nelerdir? Huzursuz bağırsak sendromu nasıl geçer? İşte cevaplar...

Bağırsakların çalışma düzenini etkiliyor, kabızlık, ishal veya değişken bağırsak alışkanlıklarıyla ortaya çıkıyor. Halk arasında huzursuz bağırsak sendromu olarak adlandırılan “irritabl bağırsak sendromu”, hayat kalitesini önemli ölçüde düşüren bir hastalık...

SOSYAL HAYATI KABUSA ÇEVİRİYOR

Kanser gibi önemli hastalıklara dönüşme riski bulunmasa da sosyal hayatı kabusa çevirebilen bir sağlık sorunu olan huzursuz bağırsak sendromunda kişi evde, işte ve toplu taşıma araçlarında aniden tuvalete gitme ihtiyacı duyabiliyor. 

İSHAL, KABIZLIK, BULANTI VE ŞİŞKİNLİK...

Duraklama döneminde herhangi bir belirti vermeyen, sadece hafif ishal veya kabızlığa yol açan hastalık alevlenme döneminde ise hastaya bulantı, ishal, kabızlık, karın ağrısı, şişkinlik, gerginlik gibi tüm belirtileri yaşatıyor.

BESLENME ALIŞKANLIKLARI DÜZENE SOKULMALI

Huzursuz bağırsak sendromu sindirim sistemi ile ilgili bir sorun olduğundan, bundan kurtulmak için beslenme ve yaşam tarzının revize edilmesi şart. Kabızlık dönemlerinde yulaf ve keten tohumu sık kullanılabilir. Çünkü bu besinler lif kaynağıdır ve kabızlık sorununun yaşanmasını önemli oranda azaltır. Ayrıca şişkinlik ve gaz şikayetlerinin giderilmesine de yardımcı olur. Günde en az 8 bardak su tüketimi de önemli bir etkiye sahip. 

GAZLI İÇECEKLER TÜKETİLMEMELİ

Beslenme sırasında daha küçük porsiyonların tercih edilmesi, geceleri beslenme alışkanlığından vazgeçilmesi, lokmaların iyi çiğnenmesi, oturarak beslenilmesi ve düzenli egzersiz yapılması hastalığın oluşumuna karşı önlemler olarak sıralanabilir. Bunun yanında gazlı ve kafein içerikli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalı. Hastalığın alevlenme döneminde meyve ve sebzeler kabukları soyularak tüketilmeli.

Alınan tüm önlemlere rağmen şikayetleri azalmayan hastaların ise, mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına görünmesinde fayda var.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!