banner2

Gıda ve ambalajlarda koronavirüs tehdidi var! Virüs 1 haftaya kadar yaşayabiliyor

Dünyayı etkisi altına alan Covid 19, çok kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. Bu hastalığa sebep olan virüs ise farklı şekillerde bulaşabiliyor. İngiltere'de yapılan bir araştırma, virüsün gıda ve ambalajlarda günlerce hayatta kaldığını gösteriyor.

Sağlık 04.12.2022, 14:05
Abone ol
Gıda ve ambalajlarda koronavirüs tehdidi var! Virüs 1 haftaya kadar yaşayabiliyor

İngiltere'deki Southampton Üniversitesi tarafından koronavirüsün gıdalarda hayatta kalmasına ilişkin araştırma yapıldı.

Bilim adamlarının çalışmasına göre, koronavirüs hayatta kalıyor ve gıda ve ambalajlarda günlerce bulaşıcı kalıyor.

Araştırmacılar gıdaları ve ambalajları virüsle aşıladı ve gıdaların çoğundaki virüs seviyelerinin ilk 24 saat içinde önemli ölçüde düştüğünü buldu. Bazı durumlarda ise virüs yaklaşık bir hafta hayatta kaldı.

MEYVE VE SEBZELER

Virüs, pürüzlü yüzeyli ürünlerde, pürüzsüz kabuklu ürünlere göre daha uzun süre dayanıyor. Bilim adamlarına göre elma ise, kabuğunda Kovid virüsünü dakikalar veya saatler içinde parçalamaya başlayabilen doğal kimyasallar içeriyor.

HAMUR İŞLERİ

Hamur işlerinde de pişirme sırasında ince bir yumurta tabakasıyla kaplandıkları için, virüsler birkaç saat sonra kaybolmuş oluyor. Yumurtalar aynı zamanda, antiviral etkiye sahip olabilen araşidonik asit içeriyor. 

ŞARKÜTERİ ÜRÜNLERİ

Protein ve yağ oranı yüksek olan peynir ve şarküteri eti, virüsün günlerce, muhtemelen bir hafta boyunca hayatta kalmasına izin veriyor gibi görünüyor.

İÇECEK KUTULARI

Koronavirüs, plastik yüzeylerde bir haftaya kadar canlı kalabiliyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!