banner2

Bazı besinleri yanlış tüketiyoruz! 5 gıda ürünü aslında nasıl tüketilmeli?

Sağlıklı bir hayat için beslenmenin önemi tartışılmaz. Ancak bu noktada tüketilen gıdanın nasıl yendiği de çok mühim. Haberde çoğu insan tarafından yanlış tüketilen 5 gıdaya dair bazı bilgiler var.

Sağlık 04.12.2022, 15:43
Abone ol
Bazı besinleri yanlış tüketiyoruz! 5 gıda ürünü aslında nasıl tüketilmeli?

Herhangi bir besini nasıl tüketmemiz gerektiği çok açık ve basit görünebilir ama aslında öyle olmayabilir. Gün içinde yanlış şekilde tükettiğiniz bazı yiyecekler var. 

KETEN TOHUMU

Keten tohumunun pek çok faydası var ancak sindirim sistemimiz onu bütün olarak sindiremez. Bütün bir tohum olarak tükettiğinizde, büyük olasılıkla mide ve bağırsaktan geçerek, girdiği gibi vücuttan atılacaktır. Bu nedenle yemeklerinize eklemeden önce eriterek toz haline getirmeniz gerekiyor.

SİYAH ÇAY

Siyah çaya süt koymamalısınız. Araştırmalar, siyah çaya süt eklenmesinin antioksidanlarını etkilemediğini, ancak kardiyovasküler faydalarını etkisizleştirdiğini gösteriyor. 

BROKOLİ

Brokoli, C vitamini, klorofil, antioksidanlar ve kanser önleyici bileşikler açısından zengindir, ancak 2009 yılında Çin'de yapılan bir araştırma, bu sağlık yararlarını korumak için buharda pişirilmesi gerektiğini gösteriyor. Haşlama ve kızartma ise, besin maddelerinde kayıplara neden olur.

ÇİLEK

Çilekte bulunan C vitamini gibi bazı besinler ışığa ve oksijene karşı hassastır. Çilekleri kestiğinizde C vitaminini yok edersiniz.

SARIMSAK

Çileğin tersi sarımsak için geçerlidir. İçerdiği allisin havadaki oksijen ile teması ile güçlenir. Uzmanlar, kıyılmış sarımsağı yemeklerinize eklemeden önce 10 dakika bekletmenizi tavsiye ediyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!