banner2

Bakan Koca'dan "Strep-A" paylaşımı! Bu belirtiler varsa hemen 112'yi arayın veya acile başvurun

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Strep-A bakterisinin neden olduğu enfeksiyona ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Bakan Koca, ''Ülkemizde de az sayıda vaka bildirilmiştir. İlaç tedavisine başlandıktan 24 saat sonra bulaşıcılık artık söz konusu değildir. Çocuğunuzun ani başlayan ateşi, boğaz ağrısı var ve ateş düşürücüye rağmen düşmüyor, kötüye gidiyorsa, normalden çok daha az besleniyor veya sıvı almıyorsa, nefes almakta zorlanıyor, vücudunda hızla yayılan döküntüler varsa hemen 112 Acil'i arayın veya acil servise başvurun" ifadelerini kullandı.

Sağlık 02.02.2023, 10:39 02.02.2023, 13:10
Abone ol
Bakan Koca'dan "Strep-A" paylaşımı! Bu belirtiler varsa hemen 112'yi arayın veya acile başvurun

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, halk arasında "beta" olarak bilinen "A grubu beta-hemolitik streptokok" Strep-A bakterisinin neden olduğu enfeksiyona ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

''ÜLKEMİZDE AZ SAYIDA VAKA BİLDİRİLDİ''

Hastalıkla ilgili önemli bilgiler veren Bakan Koca, "Eylülden beri bazı Avrupa ülkelerinde 'A grubu beta-hemolitik streptokok' vakaları bildirilmektedir. Ülkemizde de az sayıda vaka bildirilmiştir. A grubu beta-hemolitik streptokok enfeksiyonlarının çoğu boğaz iltihabı veya ciltte enfeksiyon şeklinde ve kısmen hafif enfeksiyonlardır." ifadelerini kullandı.

''ELLERİ SIKÇA SABUN VE SUYLA YIKAYIN''

Bakan Koca, hastalığın, hasta kişilerin öksürme ve hapşırmasıyla yayılan damlacıklara doğrudan maruz kalınması veya mikrobun yayıldığı yüzeylere dokunduktan sonra elleri yıkamadan ağız, burun veya göz temasıyla bulaşabileceğini belirterek, şu ifadeleri kullandı; "En iyi önleme yolu, ellerin sıkça sabun ve suyla yıkanmasıdır. İlaç tedavisine başlandıktan 24 saat sonra bulaşıcılık artık söz konusu değildir.''

BU BELİRTİLER VARSA 112'Yİ ARAYIN VEYA ACİLE BAŞVURUN

''Çocukların vücudunda hızla yayılan döküntüler varsa hemen 112 Acil'i arayın veya acil servise başvurun." diyen Bakan Koca, ''Çocuğunuzun ani başlayan ateşi ve boğaz ağrısı var ve ateş düşürücüye rağmen düşmüyor, kötüye gidiyorsa, normalden çok daha az besleniyor veya sıvı almıyorsa, nefes almakta zorlanıyor, vücudunda hızla yayılan döküntüler varsa hemen 112 Acil'i arayın veya acil servise başvurun." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!