Yandex Metrica

Yerli ve milli uydu Türksat 6A, uzaya ne zaman gönderilecek? Bakan Kacır tarih verdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türksat 6A için tarih verdi. Bakan Kacır, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "İnşallah uydumuzu 8 Temmuz haftasında uzaya göndermeye hazırlanıyoruz. Bu andan itibaren nakliye faaliyetleri gerçekleştirilecek. Fırlatma sonrası yörüngeye yerleşme aşamasında ilk kez yine bizim ekiplerimiz, kendi imkanlarımızla gerçekleştirecek. Bu da Türkiye'nin Ay Projesi için yeni bir deneyim daha kazanmasına vesile olacak. Bu süreçte 24 çeşit ekipman yerlileştirildi ve halihazırda gördüğümüz uçuş modelinde 84 farklı yerli ekipman var" ifadelerini kullandı.

Neler Oldu

25.03.2024, 09:10

Türkiye'nin yerli ve milli uydusu Türksat 6A'nın uzaya ne zaman gönderileceği belli oldu. Açıklama Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'dan geldi.

Bakan Kacır, Türksat ve Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) işbirliğiyle ülkeye kazandırılan Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde (USET) Türksat 6A uydusunun son durumuna ilişkin basın açıklaması yaptı.

Türkiye'nin uzay teknolojilerinde 40 yıllık rüyasının gerçekleştiğini belirten Kacır, 1984'te dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın bir yandan Türkiye'nin uzaydaki yörünge haklarını muhafaza almaya gayret ederken, diğer yandan ODTÜ'de TÜBİTAK UZAY'ı kurduğunu hatırlattı.

Bakan Kacır, Özal'ın, Enstitüyle Türkiye'nin uydularını geliştirmesini hedeflediğini anlatarak, "2000'lerden bu yana Türkiye uydu geliştirme çalışmalarında çok önemli bir deneyim elde etti. Görüntüleme uydularında orta üretim projesi BİLSAT ve RASAT ile daha sonra GÖKTÜRK ve nihayetinde İMECE uydularıyla Türkiye, yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydularını kendi imkanlarıyla geliştirebilen üretebilen ülkelerden biri oldu." diye konuştu.

Kadir İnanır'dan sevindiren haber! Doktoru son durumunu açıkladı Kadir İnanır'dan sevindiren haber! Doktoru son durumunu açıkladı Haberi Görüntüle

''8 FARKLI UYDUDAN İSTİFADE EDİYORUZ''

Haberleşme uyduları tarafında bugüne dek Türksat'ın sekiz farklı uydudan istifade ettiğini vurgulayan Bakan Kacır, halihazırda bunların beşini kullanmaya devam ettiklerini belirtirken ''İlk milli haberleşme uydusu Türksat 6A projesidir. Bu proje de tamamlandı ve uçuş modelinin nakliye öncesi halini görebildik. Uzun süren çalışmalar boyunca uydunun bütün kritik alt sistemleri yerli ve milli olarak geliştirildi.'' dedi.

Ortadoğu'da yeni cephe alarmı! İsrail'den İran'a ültimatom gibi uyarı Ortadoğu'da yeni cephe alarmı! İsrail'den İran'a ültimatom gibi uyarı Haberi Görüntüle

''8 TEMMUZ HAFTASINDA UZAYA GÖNDERMEYE HAZIRLANIYORUZ''

''Uçuş bilgisayarları, güç dağıtım düzenleme birimleri yerli ve milli olarak üretildi ve yüzde 81,4 yerlilik oranıyla Türksat 6A'nın üretim süreçleri tamamlanmış oldu.'' diyen Bakan Kacır, şunları kaydetti;

''Bu süreçte 24 çeşit ekipman yerlileştirildi ve halihazırda gördüğümüz uçuş modelinde 84 farklı yerli ekipman var. Geliştirme ve test süreçleri tümüyle burada TUSAŞ bünyesinde, USET yerleşkesinde gerçekleştirilmiş oldu. Bütün proje boyunca 396 çevresel ve fonksiyonel test tamamlandı. İnşallah uydumuzu 8 Temmuz haftasında uzaya göndermeye hazırlanıyoruz. Bu andan itibaren nakliye faaliyetleri gerçekleştirilecek. Daha sonra fırlatma öncesi fırlatma kampanyası dediğimiz yaklaşık dört haftalık periyotta, fırlatmayı gerçekleştireceğimiz SpaceX ekipleriyle bizim ekiplerimiz, birlikte çalışmaları tamamlayacak. Bu fırlatmada bir ilki daha yaşayacağız. Fırlatma sonrası yörüngeye yerleşme aşamasında ilk kez yine bizim ekiplerimiz, kendi imkanlarımızla gerçekleştirecek. Bu da Türkiye'nin, Ay Projesi için yeni bir deneyim daha kazanmasına vesile olacak. Uydumuzu kendi ekiplerimizin çalışmalarıyla görev yapacağı yörüngeye transfer etme deneyimini bu fırlatmayla beraber elde etmiş olacağız."

Bayraktar TB3 SİHA'dan 27 saat kesintisiz uçuş! 4 bin 600 kilometre mesafe katetti Bayraktar TB3 SİHA'dan 27 saat kesintisiz uçuş! 4 bin 600... Haberi Görüntüle

"4,5 MİLYARLIK NÜFUSUN KULLANIMINA ERİŞECEK'' 

Türksat 6A'nın, 4 bin tonun üzerinde ağırlığıyla, daha önce yerli olarak geliştirilen 600 kilogramlık görüntüleme uydularıyla mukayese edildiğinde çok daha büyük ve sofistike bir ürün olduğunu belirten Bakan Kacır,  ''Gelecek dönemde Türkiye, yerli uydu geliştirme faaliyetlerine devam edecek. Türksat'ın haberleşme uydularında bugüne dek 118 ülkede 3 milyarlık bir nüfusa erişme imkanı oldu. Endonezya, Malezya ve Hindistan'ı kapsayan haberleşme imkanını da Türksat 6A ile elde edeceğiz. Böylelikle 3 milyarlık dünya nüfusuna 1,5 milyar daha ilave edilecek ve Türkiye'nin haberleşme uyduları dünya nüfusunun yarıdan fazlasının yani 4,5 milyarlık nüfusun kullanımına erişmiş olacak." ifadesini kullandı.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Neler Oldu


Loading