Yandex Metrica

Sitede Ara

Zengezur Koridoru'nda yeni müdje yolda! Türk dünyasına açılan proje için tarih belli oldu

Zengezur Koridoru'nda yeni müdje yolda! Türk dünyasına açılan proje için tarih belli oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, katıldığı televizyon programında Kalkınma Yolu ve Zengezur Koridoru için tarih verdi. Uraloğlu, ''İhaleler yapıldı ama bugün başlansa ortalama 5 yıl sürecek. Bu hattın işlediğini 2028-2029 yılında görmüş oluruz.'' dedi.

Gündem

22.05.2024, 01:24

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TGRT Haber canlı yayınında Gazeteci Fatih Atik'in sorularına cevap verdi. Bakan Uraloğlu, Kalkınma Yolu ve Zengezur Koridoru için tarih verdi.

Bakan Uraloğlu'nun açıklamaları şu şekilde;

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler net konuştu: Terör devletine izin yok! Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler net konuştu: Terör devletine izin... Haberi Görüntüle

KALKINMA PROJESİ NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

Dünyada ticaret doğudan batıya doğru gidiyor. Güney, orta ve kuzey koridor olarak 3'e ayrılıyor. Güney Koridor'da Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı'nda sıkıntılar olduğunu görüyoruz. Kalkınma Yolu, Güney ve Orta koridor ile entegre olacak. Kalkınma Yolu Irak'ın Basra Körfezi'ne açılan FAV limanıyla başlayacak. Liman inşaatı devam ediyor. İlk faz önümüzdeki sene devreye alınacak. Denizden gelen bütün yükler FAV limanına çıkarak, 1200 kmlik demir yolu ve kara yoluyla Türkiye'ye giriş yapacak. Daha sonra Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Karaman, Konya, Eskişehir, İstanbul ve Kapıkule demiryolu hattıyla Avrupa'ya ulaşacak. Aynı zamanda kara yollarıyla da bağlanmış olacak.

Bakan Yerlikaya duyurdu: 400 bin araç sürücüsüne işlem yapıldı! Bakan Yerlikaya duyurdu: 400 bin araç sürücüsüne işlem yapıldı! Haberi Görüntüle

''PROJE BİTME AŞAMASINDA''

Öncelikle Ovaköy'den Nusaybin'e 130 km'lik bir demiryolu hattı planladık. Yakında başlıyoruz. Gaziantep, Adana, Mersin hatlar ile Kapıkule Çerkezköy hatlarında çalışmalar sürüyor. Kalkınma Yolu bittiği zaman biz de bitirmiş olacağız. 2053 hedefi olarak belirlediğimiz demir yolu ağını 14 bin km'den 28 bin km'ye çıkardığımız zaman Kalkınma Yolu için belirlenen hat da tamamlanmış olacak. Proje bitme aşamasında Irak, BAE ve Katar'la finansman aşamasını konuşuyoruz. İnşallah bu sene içerisinde başlayacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ve Biden ile görüşecek: Masada kritik başlıklar var Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ve Biden ile görüşecek: Masada kritik başlıklar... Haberi Görüntüle

''TÜRKİYE KALKINMA YOLU'NDAN BÜYÜK KAZANIMLAR ELDE EDECEK''

Türkiye olarak sadece projenin ülkemizden geçmesi değil, inşaat, işletme başta olmak üzere birçok teknik konuda Kalkınma Yolu projesinin içindeyiz. Proje tamamlandığında 35 milyon ton demiryoluyla Avrupa'ya taşınacak. Ticari getirinin yanı sıra stratejik olarak da çok kıymetli olacak. Süveyş Kanalı'ndan 35 günde gelen yük, Kalkınma Yolu'ndan 25 günde hedefine ulaşacak. Türkiye taşıma anlamında ciddi bir gelir elde edecek. Bu konuda İran ile doğrudan bir temas, görüşme yok. Zaman zaman bir araya geliyoruz ama konuşmadık. Bizi ilgilendiren taraf Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin tavrı. Cumhurbaşkanımızın ziyareti sonrasında belli bir noktada olduklarını gördük. Herkes Kalkınma Yolu'nun Irak'tan geçmesinde gerçekten çok heyecanlı. Orada bir İran söz konusu ama Irak kendi iradesini kullanma yolunda ciddi bir aşama kat etti.

FETÖ elebaşı nerede? Camdaki etiket onu ele verdi: Zor nefes alıyor! FETÖ elebaşı nerede? Camdaki etiket onu ele verdi: Zor nefes... Haberi Görüntüle

KUŞAK YOL PROJESİNE ALTERNATİF Mİ OLACAK?

Herkes  kendi ülkesini daha avantajlı konuma getirecek kendi koridorunu duyuruyor. G20'de Hindistan'dan gelip İsrail'den çıkan IMEC koridoru projesi ortaya atıldı. Ama çok alt yapısı olan bir proje değildi. Çin'in Orta Koridor'u Avrupa'nın ve Dünya Bankası'nın beklentileri üzerinde Türkiye'ye ilgisini artıracak. Çin ile Kalkınma Yolu'nu konuşmadık ama, Pekin yönetimi en kısa zamanda malını Avrupa'ya ulaştırmaya bakar. Kalkınma Yolu'nun avantajları Çin'in de işine gelecektir.

Fenerbahçe başkanlık seçim sonuçları saat kaçta açıklanır? 9 Haziran bugün seçim sonucu ne zaman belli olacak? Fenerbahçe başkanlık seçim sonuçları saat kaçta açıklanır? 9 Haziran bugün... Haberi Görüntüle

ZENGEZUR KORİDORU'NDA PÜRÜZLER YAKINDA BİTECEK

Hali hazırda Bakü-Tiflis-Kars hattı çalışıyordu. Yaklaşık 1 senedir kapalı bu hat. Gürcistan tarafında zorunlu bir onarım ve iyileştirme gerekiyordu. Bunu da Azerbaycan yapıyor. Bu ay sonunda açılacak. Poti limanından ya da karayolu aracılığıyla bu yolda sevkiyat sürdü.

Her koridorun bir kapasitesi var. Zengezur Koridoru, Bakü-Tiflis-Kars hattına alternatif olacak bir proje. Zengezur Koridoru, Azerbaycan Bakü'den çıkıp, Ermenistan ya da İran sınırlarından ve Nahçivan'dan geçip, önce Karsa daha Sivas'a bağlanan, hem kara yolu hem de demir yolu hattı olan bir proje.

Ermenistan tarafının projede olması için Başbakan Paşinyan dahil ulaştırma bakanı vs açıklamaları oldu.

Son dakika... AFAD duyurdu! Komşu ülkede art arda depremler! Türkiye'den hissedildi Son dakika... AFAD duyurdu! Komşu ülkede art arda depremler! Türkiye'den... Haberi Görüntüle

TÜRK DÜNYASINA AÇILAN KAPI 2028'TE TAMAMLANACAK

Bizim doğrudan bir temasımız yok. Azerbaycan görüşmeleri yürütüyor. İran ile de temas sürüyor. Belli bir noktaya gelindi. Yakın bir süreçte ya Ermenistan ya da İran üzerinden Zengezur Koridoru tamamlanacak. Bizi de doğrudan Türk dünyasıyla bağlayacak.

Nahçıvan tarafında mevcut bir hat var. İlk etapta bu iyileştirilecek. Daha sonra ise yeniden yapılacak.

İhaleler yapıldı ama bugün başlansa ortalama 5 yıl sürecek. Bu hattın işlediğini 2028-2029 yılında görmüş oluruz."

Habere Tepki Ver

87

6

1

5

0

4

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading