Yandex Metrica

Z Kuşağı 'ERDOĞAN' diyor

Z Kuşağı  'ERDOĞAN' diyor

AK Parti'nin yaptırdığı son anketler sanılanın aksine Z Kuşağı'nın da 'Erdoğan' dediğini ortaya koydu. Ankete göre Erdoğan halen yüzde 50'nin üzerinde.

Gündem

23.01.2024, 17:35

AK Parti'nin yaptırdığı son anket, 'Z Kuşağı' olarak isimlendirilen gençler hakkındaki ezberleri bozacak cinsten. CNNTürk televizyonunda katıldığı programda gençlerle yapılan son kamuoyu araştırmasının sonuçlarını paylaşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, sanılanın aksine Z Kuşağı'nın da 'Erdoğan' dediğini anlattı. 

AK Parti oy oranının yüzde 38-40 bandında olduğunu belirten Şen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oyunun da hiçbir ankette yüzde 50’nin altına düşmediğini söyledi. Şen, Z Kuşağı üzerinde yaptırdıkları anketlerde gençlerin tercihinin AK Parti’den yana olduğunu ifade ederek, "Cumhurbaşkanımız gençler arasında tercih edilen 1’inci isim. İkinci sırada CHP var. Aramızdaki fark 10 puan” diye konuştu.

Partinin oy oranının yüzde 38-40 bandından değiştiğini söyleyen Şen, "Benim elimdeki veriler 38-40 arasında değişiyor. Bunlar 49’dan baktığımız zaman düştü, son seçime baktığımız zaman 42,3 düşmüş, doğru. Bazı meslektaşlarım '20 bilmem kaç' diyor; insaf" dedi.

DİĞER PARTİLER NE DURUMDA?
Diğer partilerin oylarına ilişkin ise Şen, "İYİ Parti’de bir yükseliş var ama çok bir yükseliş yok. 11 civarında çıkıyor. Bana biraz psikolojik harp gibi geliyor. CHP 22 ile 25 oy arasında alıyor. MHP 8 ve 9'u görmek ile birlikte 10'un üzerinde son aylarda görmedim. HDP, 10'u taht edinmiş azıcık üzerine ya da altına iniyor. Oralarda geziniyor" ifadelerini kullandı.

YÜZDE 50'NİN ALTINA HİÇ DÜŞMEDİ
Şen, yaptırdıkları hiçbir ankette Erdoğan'ın yüzde 50 oy oranının altına düşmediğini söyleyerek "Erdoğan’a en yakın olarak 47-48 görebiliyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçim için net olarak bugünden bakamayız. 48 dediğiniz zaman Erdoğan karşıtı tüm oylar orada toplanmış oluyor" şeklinde konuştu.

GENÇLERİN EN BEĞENDİĞİ LİDER
Gençlerin tercihinin de AK Parti'den yana olduğunu aktaran Şen, "O yaş gruplarının (Z kuşağı) birinci partisi AK Parti. İkincisi CHP, 10 puan fark var arada. AK Parti gençlerden oy alıyor hatta birinci parti durumunda, gençlerin en beğendiği lider Tayyip Erdoğan. Erdoğan en genç yaş grubundan kendi oy ortalamasının 5-6 puan altında oy alıyor" açıklaması yaptı. AK Parti'li Mahir Ünal'ın yaklaşık 5 ay önce açıkladığı 2021 Ocak ayı anketinde ise AK Parti'nin oyu yüzde 42,1, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oyu ise yüzde 52 şeklinde çıkmıştı. 


Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading