SON DAKİKA

Sitede Ara

Yunanistan'ın Adaları silahlandırmasına ses çıkarmayan ABD'den çifte standart itirafı! 'Amerikan menfaatlerine uygun davranıyoruz'

Yunanistan'ın Adaları silahlandırmasına ses çıkarmayan ABD'den çifte standart itirafı! 'Amerikan menfaatlerine uygun davranıyoruz'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Yunanistan'ın uluslararası anlaşmaları yok sayarak silahsız olması gereken Ege Adalarına çıkardığı ABD menşeili zırhlı araçlarının kullanım koşullarında ABD menfaatlerinin esas alındığı söyledi.

Gündem

23.01.2024, 22:13

Türkiye'nin ABD menşeili silahların Yunanistan tarafından Gayri Askeri Statüye sahip adalara çıkarmasına ilişkin ABD'ye yönelttiği protesto sonrasu konuyla alakalı açıklamada buunan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price Yunanistan ile Türkiye'ye ABD silahlarının kullanım koşulları için çifte standart uyguladıklarını kabul etti. 

İki ülkenin aralarındaki anlaşmazlıkları diplomatik yollarla çözme çağrısında bulunan Price, ülkelerin birbirinin sınırlarına saygı göstermesi gerektiğini belirterek bölgede gerilimi artıracak demeç ve eylemlerden uzak durulması gerektiğini belirtti. 

İlk cemre düştü mü 2024? Cemreler düştü mü, ne zaman... Haberi Görüntüle

YUNANİSTAN İLE TÜRKİYE ARASINDA ÇİFTE STANDART UYGULADIKLARINI KABUL ETTİ 

Diğer yandan sözcünün ülkelerin kendi silahlarını nasıl konuşlandıracakları konusunda yorum yapmayacağını ifade etmesi sonrası gelen "Her silah tedarikinde kullanım koşulları olduğunu biliyoruz. Yunanistan’ın uluslararası anlaşmaları ihlal etmek üzere kullandığı ABD ekipmanı konusunda herhangi bir koşul yok mu?" sorusu üzerine ABD'nin çifte standart uyguladığını kabul etti. 

Price cevabında, "Dünya çapında müttefik ve ortaklarımıza sağladığımız güvenlik yardımlarını, silah sistemleri tedarikini her zaman yakından izliyoruz" diye konuştu. 

Bakan Uraloğlu'ndan gururlandıran açıklama: Sakarya'dan İsviçre'ye raylı sistem ihracatı! Haberi Görüntüle

TÜRKİYE'NİN S-400 KULLANMASINI NEDEN İSTEMİYORLAR?

ABD'nin ortaklara başta terörle mücadele olmak üzere ortak sınamalar ve ortak tehditlere karşı silah tedariki yaptığını belirten Price, sağlanan silahlara yönelik sürekli bir değerlendirme süreci olduğunu iddia etti. 

Bu açıklama sonrası başka bir gazeteci, "Silahlarını nereye konuşlandıracağı ülkelere kalmış bir şey ise Türklere neden S-400’leri konuşlandırmayın diyorsunuz?" sorusunu sordu.

Kar kapıya dayandı! Metoroloji o illeri tek tek uyardı! 19... Haberi Görüntüle

YUNAN İHLALİ SORUSUNA YANIT VEREMEDİ 

Price, 'Bunun sonuçlarını olacağını da açıkça ilettik' diye cevap verince ardından, "O zaman bunun akabinde gelecek mantıklı soru şu, ABD silahları (Yunanistan tarafından) ihlalde kullanılıyor. Bunun sonuçları olacak mı?" sorusu soruldu. 

Bu soruya yanıt veremeyen Price, her ülkenin kendi tercihini yapabileceğini fakat 'bazı uç örneklerin' sonuçların olacağını söylemekle yetindi. 

25 Şubat İFTAR SAATİ: İmsakiye ile İstanbul Ankara, İzmir ve... Haberi Görüntüle

'ABD MENFAATİ NEYSE ONU UYGULARIZ'

"Kullanım koşulları bir ortağa uygulanıp diğerine uygulanmıyorsa, burada standart nedir? Bu koşulların standart mı çifte standart mı olduğunu nasıl takip edeceğiz?" sorusuna da Price, "Uyguladığımız standart Amerikan ulusal menfaatlerine uygun olan neyse odur." yanıtını verdi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading