Yandex Metrica

Yeni yasa yolda! Fahiş fiyata geçit yok: 'Ortak etiket' tekeli artık son bulacak

Yeni yasa yolda! Fahiş fiyata geçit yok: 'Ortak etiket' tekeli artık son bulacak

Bakanlık, fahiş fiyat uygulayan işletmelere savaş açmış durumda. Yeni yasa teklifiyle fahiş fiyatları tetikleyen 'Anlaşmalı fiyat tekeli' artık son bulacak. İşte detaylar...

Gündem

10.05.2024, 07:15

AK Parti, vatandaşların cebine göz diken işletmeleri durdurmak amaçlı çıkartılan 'Fahiş fiyat' yasasına yeni bir madde daha talebinde bulundu. Bu madde, "birkaç firmanın bir araya gelerek ortak fiyat belirlemesi ve tekel oluşturması" konusunda düzenlemeler sağlayacak.

AK Parti kurmayları tarafından paylaşılan görüşte, ''Ortak fiyat belirleme de fiyat artışlarına neden oluyor. Bu da işin bir parçası. Gerekli önlemler alınmazsa iş yarım kalmış olur'' ifadeleri yer aldı.

Gazze için şampiyonluktan vazgeçmişti! Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs Şövalyesi' Necmettin Erbakan Akyüz ile görüştü Gazze için şampiyonluktan vazgeçmişti! Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Kudüs Şövalyesi' Necmettin Erbakan... Haberi Görüntüle

İHTAR SÜRELERİ KISALIYOR

Rekabet Kurulu ise anlaşmalı fiyat artışlarında soruşturma başlatıldığında, bu olayın kanıtlanma ve sonuçlandırma sürecinin uzun zaman aldığını belirtti. Gerekli önlemler kısa süre içerisinde alınamadığı için fiyat katılığı oluşuyor ve bu da tekelleşmeye sebebiyet veriyor.

Yapılacak olan yeni düzenleme ile birlikte Rekabet Kurulu'nun inceleme ve soruşturmaları hızlandırılacak, olaya artık daha hızlı müdahale edilebilecek bir modele geçiş yapılıyor.

Yeni model ile birlikte denetim ve raporlama süreçleri, ihtar süreleri de kısalacak. 

Son dakika... Özgür Özel MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den de randevu aldı Son dakika... Özgür Özel MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den de... Haberi Görüntüle

ÖN RAPOR YÖNTEMİ DEVREYE SOKULACAK

Bu kısaltmalara rağmen soruşturmanın aylar boyunca sürebileceği için ön rapor yöntemi devreye alınacak. Soruşturma başladığı taktirde kuvvetli suç şüphesi varsa, ön rapor hızlandırılabilecek.

Ön bulgular ile hazırlanan rapora göre firmalar ile ilgili tedibrler hızlı bir şekilde alınacak, yaptırım uygulanabilecek. Bu da 'fahiş fiyat' etiketlerinde caydırıcı bir etki yaratacak. Yeni model sadece gıda ürünlerini değil, çimentodan mobilyaya kadar tüm sektörler için geçerli olacak.

Habere Tepki Ver

5

0

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Gündem


Loading