SON DAKİKA
Yasal dayanağı olmayan 73 kişiye 11 milyon ödendi! ABB'nin Sayıştay raporundan sosyal medya trolleri çıktı!

Yasal dayanağı olmayan 73 kişiye 11 milyon ödendi! ABB'nin Sayıştay raporundan sosyal medya trolleri çıktı!

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin (ABB) 2022 yılı Sayıştay Raporunda yasal bir dayanağı olmadan işe alınan 73 kişiye 11 Milyon lira ödendiği ortaya çıktı. İlçe belediyeleri Büyükşehir'den alacakları için gün sayarken Mansur Yavaş parayı algı için sosyal medya trollerine harcamayı tercih etti.

Gündem

23.01.2024, 21:46

CHP'li Mansur Yavaş yönetimindeki ABB'nin ağırlıklı olarak Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı ile Özel Kalem Müdürlüğü'nde olmak üzere Belediyeye bağlı şirketlerde çalıştırılan 73 kişinin toplam maliyetinin herhangi bir sözleşme, protokol, ihale vb. olmadan ve bütçeden herhangi bir gider yapılmadan 10 milyon 939 bin 768 lira olarak hesaplandı.

Cumhur İttifakı Kandıra meclis üyeleri belli oldu mu? Cumhur İttifakı... Haberi Görüntüle

BU KİŞİLERDEN BELEDİYE HERHANGİ BİR HİZMET ALMADI 

Para alan bu kişiler Büyükşehir Belediyesince doğrudan hizmet alımı ve sözleşme yapılmadığı gibi ilgili personelin sosyal hakları dahil tüm masraflarının şirket hesaplarından karşılandığı ortaya çıktı. Sayıştay raporuna göre performans kriteri belirlemeksizin kimi belediye personeline yüksek ikramiye ödenirken kimi personele düşük ikramiye ödendiği tespit edildi. 

Sayıştay'ın ABB raporundaki diğer bulgular ise; 

Sayıştay, altyapı kazı çalışmalarından elde edilen zemin tahrip bedeli ve ruhsat harçlarının ilçe belediyelerine aktarılmadığını bildirdi. İlçe belediyelerinin sorumluluk alanındaki yerlerde yapılan kazı çalışmalarından elde edilen zemin tahrip bedeli ve ruhsat harcının kimi ilçe belediyelerine aktarılmadığı, 2022 yılsonu itibari ile tüm ilçe belediyelerine aktarılması gereken zemin tahrip ve ruhsat harcı payının 114 milyon 586 bin 603 lira olduğu belirtildi.

RAMAZAN PİDESİ EVDE NASIL YAPILIR? Ramazan pidesi yaparken nelere dikkat... Haberi Görüntüle

OTOPARK GELİRLERİ GEREKLİ İLÇE BELEDİYELERE AKTARILMADI 

ABB tarafından işlettirilen veya kiralanan otopark gelirlerinin yarısının, nüfus oranına göre ilgili ilçe belediyelerine aktarılması gerekirken yine ABB tarafından aktarım yapılmadığı, toplam otopark gelirinin 2022 yılı itibariyle 19 milyon 690 bin 897 lira olduğu ortaya çıktı. ABB'nin kiraya verdiği işletmelerin bazılarının işyeri açma ve çalışma ruhsatı olmaksızın faaliyette bulunduğu tespit edildi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading