Yandex Metrica

Sitede Ara

Yasaklı köpek ırklarının dijital kimliklerinin oluşturulması için son gün!

Yasaklı köpek ırklarının dijital kimliklerinin oluşturulması için son gün!

Yasaklı köpek ırklarının il ve ilçe tarım müdürlüklerinde kayıt altına alınması işlemleri yarın sona eriyor. Hayvanları Koruma Kanunu'na göre bu köpekler, kayıt işlemi öncesinde veteriner kliniklerinde kısırlaştırılacak ve mikroçip takılacak. Bu kurala uymayan köpek sahiplerine 11 bin lira para cezası kesilecek, sokağa terk edenlere ise 30 bin lira idari para cezası uygulanacak.

Gündem

20.02.2024, 04:44

Yasaklı türler olarak belirlenen Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerin kısırlaştırılıp il ve ilçe tarım müdürlüklerinde dijital kimliklerinin oluşturulması için yarın son gün.

Su bidonlarınızı hemen doldurun! İstanbullular dikkat: Tam 15 saat sular kesilecek: İşte o ilçelerin listesi.... Su bidonlarınızı hemen doldurun! İstanbullular dikkat: Tam 15 saat sular... Haberi Görüntüle

BİR ÇOK CEZA GETİRİLİYOR

Temmuz ayında yürürlüğe giren 7332 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, Amerikan Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro ile Tarım ve Orman Bakanlığının aralık ayında yayınladığı genelgeyle bu yasaklı köpek ırklarına eklenen American Staffordshire Terrier ve American Bully veya bunların melezlerini üreten, sergileyen, takas eden, ülkeye girişini, satışını, reklamını yani bu hayvanların ticaretini yapanlara, hayvan başına 2022 yılında 14 bin 982 lira para cezası getirdi.

Bu kadarı da fazla! Başıboş sokak köpekleri yüzünden yolcu uçağı kalkış yapamadı! Bu kadarı da fazla! Başıboş sokak köpekleri yüzünden yolcu uçağı... Haberi Görüntüle

İL VE İLÇE TARIM MÜDÜRLÜKLERİNDE KAYIT ALTINA ALINACAK

Yasaklı türler olarak bilinen bu 6 ırk köpek, 14 Ocak'a kadar sahiplerince belediyelerin hayvan bakımevlerinde veya özel veteriner kliniklerinde kısırlaştırılarak, il ve ilçe tarım müdürlüklerinde kayıt altına alınacak.

CNBC-e uydu frekans bilgileri 2024 | CNBC-e kanalı nasıl, nereden izlenir? CNBC-e uydu frekans bilgileri 2024 | CNBC-e kanalı nasıl, nereden... Haberi Görüntüle

KÖPEKLER AĞİZLİKSIZ VE TASMASIZ DOLAŞTIRILAMAYACAK

Bu hayvanlar kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılamayacak, halkın yoğun bulunduğu yerlere ve çocuk parklarına sokulamayacak. Sahipleri, bakamamaları halinde bu ırktan hayvanları belediyeye ait en yakın bakımevine bırakabilecek. Hayvan bakımevleri, yeni kanundaki değişiklik kapsamında, teslim edilen hayvanları kabul etmek zorunda olacak.

Söz konusu bu hayvanlara ait hiçbir işlem yapmadan sokağa terk eden sahiplerine 30 bin lira idari para cezası kesilecek. Yasaya aykırı hareket edenlerin hayvanlarına el konularak belediyelere ait bakımevlerine götürülecek.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading