Yandex Metrica
SON DAKİKA
Vesayetçi ruh ortadan kaldırılacak! Adalet Bakanı Tunç'tan yeni anayasa mesajı

Vesayetçi ruh ortadan kaldırılacak! Adalet Bakanı Tunç'tan yeni anayasa mesajı

Yargı Reformu Stratejisi ve İnsan Hakları Eylem Planı Toplantısına'da konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Türkiye Yüzyılı damgası vuracaksak daha demokratik, sivil, katılımcı bir anayasaya ile milletimizi kavuşturmamız lazım. Milletimiz bunu çoktan hak ediyor. İnanıyoruz ki TBMM; yeni, demokratik, kuşatıcı bir anayasa noktasında uzlaşmaya varacaktır” ifadelerini kullandı.

Gündem

23.01.2024, 21:47

Beyoğlu'nda bir otelde yapılan toplantıda konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 2002'den bu yana anayasada çok önemli ilerlemeler sağlandığını ve bu yöndeki çalışmalarının devam edeceğini söyledi. Sözlerine devam eden Tunç, anayasadaki vesayetçi anlayışın ortadan kaldırılması için de iktidara geldikleri günden bu yana pek çok çalışma yaptıklarını bildirdi.

İsrail'in kara propagandası DMM'ye tosladı! Katilin o iddiası yalanlandı Haberi Görüntüle

VESAYETÇİ RUH ORTADAN KALDIRACAK

Bu vesayetçi ruhun tamamen ortadan kaldırılabilmesi için TBMM'de uzlaşı sağlanması gerektiğini hatırlatan Tunç, Türkiye Yüzyılı'na girerken Türk milletinin daha demokratik, sivil, katılımcı bir anayasayı hak ettiğini söyleyerek TBMM'de bu bağlamda uzlaşma sağlanacağına inandığını ifade etti.

Mesai saatleri kısalacak mı 2024? Haftalık saatler 45'ten 35'e mi... Haberi Görüntüle

"GEÇ GELEN ADALET, ADALET DEĞİLDİR"

Adalet Bakanı Tunç, daha adil, demokratik ve sivil bir yargı süreci için iktidara geldikleri ilk andan itibaren birçok yeniliği hayata geçirdiklerini belirterek, "Milletimizin bizden beklentisi adil bir kararın makul bir sürede verilmesi; geciken adalet, adalet değildir. Yargıya ilişkin sorunların çözümü adına 2002 yılından itibaren reform niteliğinde pek çok adım attık. Birçok yasal düzenlemeyi hayata geçirdik." dedi.

Marmara Denizi ölüyor! Uzman isimler korkutan tabloyu gözler önüne serdi:... Haberi Görüntüle

"AVRUPA'NIN EN ÇAĞDAŞ KANUNLARINA SAHİBİZ"

"2002 yılından bu yana özellikle temel kanunlarımızın tamamını değiştirdik" diyen Bakan Tunç, "Şu anda biz Avrupa'nın, dünyanın en yeni, en çağdaş ve en modern kanunlarına sahibiz. Temel kanunlarımızın yanı sıra birçok alanda mevzuat düzenlemeleri gerçekleştirdik. Sadece temel kanunlarımızın yenilenmesi yetmiyor. Türkiye Yüzyılı damgası vuracaksak özellikle en başta daha demokratik, daha sivil, katılımcı bir anlayışla hazırlanan yeni bir anayasaya milletimizi kavuşturmamız lazım. Bununla ilgili Adalet Bakanlığı olarak öncülük yapmaya, hazırlık sürecinde aktif rol almaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Koca dehşetinde son nokta! Önce bacağına ütü bastı sonra kolonya... Haberi Görüntüle

"DARBE ANAYASASI DEMOKRATİK BİR ANAYASA DEĞİLDİR"

"Bir darbe anayasası, 1982 anayasası 1980 darbesini yapan darbeciler tarafından yazılan bir anayasa, demokratik bir anayasa değil." diyen Tunç, "Vesayetçi anlayışla yazılmış bir anayasa. Vesayetçi ruhu ortadan kaldırabilmek için son 21 yılda önemli anayasa değişiklikleri gerçekleştirdik. Bunlar vesayetçi ruhu azaltan değişikliklerdi, ortadan kaldırmayı amaçlayan değişikliklerdi. Hem 2010, hem 2017 anayasa değişikliklerinde anayasamızı daha demokratik hale getirmenin mücadelesini verdik." ifadelerini kullandı.

"Anayasamızda yargı birliğinin sağlanması noktasında önemli adımlar attık" diyen Tunç, "Mahkemelerinin, Özel Güvenlik Mahkemelerinin kaldırılması ve askeri yargının kaldırılması, yargı birliğinin sağlanması noktasında önemli reformlar gerçekleştirdik. Anayasa Mahkemesinin yapısının daha demokratik hale getirilmesi, Hakimler ve Savcılar Kurulumuzun demokratik hukuk devletine daha uygun hale getirilmesi anlamında anayasamızda önemli ilerlemeler sağladık." dedi.

Sözlerine devam eden Tunç, "Anayasada sıkıyönetim diye bir madde vardı, onu kaldırdık. Bu anayasada darbeciler yargılanamaz diye bir madde vardı, onu kaldırdık. Anayasamızdaki vesayetçi anlayışı ortadan kaldırmaya yönelik çok önemli reformlara milletimizin onayıyla imza attık" dedi.

Türkiye bahar havasının tadını çıkaramadan soğuk havalar tekrardan geliyor! Meteoroloji... Haberi Görüntüle

"TBMM'YE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR"

Tunç, yapılan tüm çalışmalara rağmen anayasadaki vesayetçi ruhu henüz tamamen ortadan kaldıramadıklarını aktararak, bu konuda TBMM'ye büyük görev düştüğünü söyledi. Sözlerinde devam eden Tunç, "Ortadan kaldıramadık çünkü o yeknesaklık, o maddelerdeki çelişkiler, özellikle eski kurumlara yeni görevler yüklendiğinde ortaya çıkan görüş farklılıkları maalesef bugünkü sorunları ortaya çıkardı" şeklinde konuştu.

Tefecilere 56 ilde eş zamanlı baskın! 147 kişi hakkında işlem... Haberi Görüntüle

"MİLLETİMİZ YENİ BİR ANAYASAYI HAK EDİYOR"

"Anayasamızdan kaynaklanan bu görüş farklılıklarını ortadan kaldıracak olan da elbette ki TBMM'dir. İnanıyoruz ki TBMM; yeni, demokratik, kuşatıcı bir anayasa noktasında uzlaşmaya varacaktır" diyen Tunç, "Çünkü bu milletimize olan borcumuzdur. İleride daha büyük krizlere, sorunlara yol açmamak için bu tedbirleri almak durumundayız. Hedefimiz yeni, demokratik, sivil, kuşatıcı bir anayasadır." dedi.

Sözlerine devam eden Tunç, "Herkesin, tüm toplum kesimlerinin görüşlerinin alındığı, temel hak ve özgürlükleri daha da güçlendiren bir anayasayı yapmak İnşallah bu ülkeye nasip olacaktır. Türkiye Yüzyılına girerken milletimiz bunu çoktan hak ediyor. Milletimize olan borcumuzu hep beraber yerine getireceğiz" şeklinde konuştu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading