Yandex Metrica

Vatandaş İstanbul'dan kaçmaya başladı! O ilde fiyatlar 5 katına çıktı

Vatandaş İstanbul'dan kaçmaya başladı! O ilde fiyatlar 5 katına çıktı

Kahramanmaraş'ta yaşanan deprem felaketinin ardından İstanbul'dan kaçış başladı. Trakya, İstanbul'dan kaçan vatandaşların ilk tercihi olurken bölgede arsa fiyatları 5 katına çıktı. EYT ile emekli olan vatandaşlar da Trakya'da arsa arayışına başladı.

Gündem

23.01.2024, 20:36

Kahramanmaraş'taki deprem felaketinin ardından tekrar gündem olan İstanbul depremi kentten büyük bir göç dalgası başlattı. 

Vatandaşların ilk tercihi ise Trakya oldu. Özellikle Kırklareli, Edirne ve Çanakkale’de henüz birkaç ay önce satılan arsalar şu anda iki katı fiyata bile alınamıyor.

TÜİK'in şubat ayı konut satış verilerine göre İstanbul genelinde konut satışı yüzde 14 azaldı. Deprem endişesiyle şehirden artan taşınmalar; İstanbul sınırından, riski daha az görülen Trakya geneline doğru ilerliyor.

Jose Mourinho'nun eşi (karısı) kim? Mourinho'nun kızı ve oğlu ne iş yapıyor? Jose Mourinho'nun eşi (karısı) kim? Mourinho'nun kızı ve oğlu ne... Haberi Görüntüle

EMLAK SEKTÖRÜ GÖÇ DALGASINI BEKLİYORDU 

Milliyet'in haberine göre, Trakya’daki mevcut talebi ve fiyat artışını ‘çarpı iki hızlandı’ şeklinde tanımlayan Kırklareli Bölge Gayrimenkul Uzmanı Erol Temeltaş, özellikle hızlı tren imkanı ile 5-6 yıllık süreçte beklenen potansiyelin 1 yıldan önce bölgede olacağını öngördüklerini söyledi. Temeltaş, "Hızlı tren ile pek çok insan için İstanbul’un iş merkezi olarak kalmasını, yaşamın buraya kaymasını bekliyorduk. Bu beklenti belli ki çok kısa sürede hayata geçmiş olacak" dedi.

Türkiye Maarif Vakfı kimin, devletin mi, ne iş yapıyor? Türkiye Maarif Vakfı kimin, devletin mi, ne iş yapıyor? Haberi Görüntüle

ARSA ALMAK İSTEYENİN DE ARSASININ SATMAK İSTEYENİN DE SAYISI ARTTI 

Çanakkale Bölge Gayrimenkul Uzmanı Filiz Erdem ise hem arsa edinme, hem de arazisini satmak isteyenlerin sayısında ciddi artışlar olduğunu dile getirdi. Erdem, "Ayrıca büyük metrekareli yerleri üç beş kişi birlikte alanlar da var. Sahil şeridi fiyatı daha yüksek, köylerde de metrekare fiyatlarında büyük artışı var. Bu alanlarda dönüm fiyatı 100 bin lirayı geçti" diye konuştu.

Ömer Koç ve Kadri Gürsel, Bilderberg toplantısında NATO Genel Sekreteri ile ne yapıyordu? Ömer Koç ve Kadri Gürsel, Bilderberg toplantısında NATO Genel Sekreteri... Haberi Görüntüle

ŞU ANDA 5 KATI FİYATA BİLE SATIN ALAMIYORLAR 

Bölgedeki talebin beklentinin çok üzerinde seyrettiğini anlatan Trakya Bölge Uzmanı Abdullah Gürman, 3-4 ay önce sattıkları arazileri şu anda 2 katı fiyata alamadıklarına vurgu yaptı. Gürman, "Küçük de olsa bir arazisi olsun isteyen ve bunun üzerinde villa, küçük evler, prefabrik ev gibi yapılar yapmak isteyenler var. Büyük arsalar hisseli olarak da alınıyor. Konut satışları azalıyor ama arazi satışları çok hareketli. Metrekaresini bin liraya sattığım yer için şu anda 3 bin lira isteniyor. 400 bin liraya satamadığımız arsayı 5 katına, yani 2 milyon liraya zor alıyoruz" dedi.

Gök Vatan'da ses duyarsanız telaş yapmayın! Valilik tarih vererek uyardı: Prova uçuşları olacak Gök Vatan'da ses duyarsanız telaş yapmayın! Valilik tarih vererek uyardı:... Haberi Görüntüle

KIRKLARELİ'NE TALEP PATLADI 

Kırklareli özelinde imarlı arazilerin büyük oranda satıldığını anlatan Gürman, ancak farklı yatırımlar için değerlendirilmek üzere tarla vasfında olan alanların da tercih edildiğini söyledi. Gürman, "Yatırım illa ki yapı yapmak değildir. Buralarda tarıma çok elverişli ve tarım yatırımlarının çok canlı olduğu bir piyasa var. Tarla yatırımları da çok kıymetli" diye konuştu.

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2024 sonuçları ne zaman açıklanacak? Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2024 sonuçları ne zaman açıklanacak? Haberi Görüntüle

EN ÇOK TRAKYA'YA GÖÇ OLDU 

Diğer yandan Merkez Bankası'nın ‘Konut Fiyat Endeksi’ne göre, ocak ayında endeks değerinin en yüksek artışı gösterdiği alan Edirne, Kırklareli, Tekirdağ bölgesi oldu.

Yıllık artık yüzde 175’e dayandı. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin gündeme gelmesi ve hayata geçirilmesi ardından EYT’liler de Trakya’ya yönelik yatırım ve yaşam tercihlerini hayata geçirmeye başlamıştı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading