Yandex Metrica

Valilik duyurdu! O ilde tüm etkinlikler 4 gün boyunca yasaklandı

Valilik duyurdu! O ilde tüm etkinlikler 4 gün boyunca yasaklandı

Mardin Valiliği, kentte tüm etkinliklerin 4 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.Bugün mahkeme, Kobani Davası'nda cezaları açıklamış ve 31 Mart'ta Mardin Büyükşehşr Belediye Başkanı seçilen DEM Partili Ahmet Türk'e 10 yıl hapis cezası vermişti.

Gündem

21.05.2024, 09:55

Şüphesiz günün en önemli konusu Kobani Davası'nda şüphelilerine verilen cezalardı. Kobani bahanesiyle 6-8 Ekim 2014'te çıkan eylemlerle ilgili toplamda 108 sanık yargılanmaktaydı. Aralarında Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ gibi isimlerin bulunduğu davada yargılananlanlardan biri de 31 Mart'ta Mardin'de DEM Parti'den Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Türk'tü. Mahkeme Türk'e "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 10 yıl hapis cezası verdi. 

MSB'den Irak ile ortak harekat merkezi kurulmasına ilişkin açıklama MSB'den Irak ile ortak harekat merkezi kurulmasına ilişkin açıklama Haberi Görüntüle

MARDİN VALİLİĞİ ETKİNLİKLERİ 4 GÜN SÜREYLE YASAKLADI

Mahkeme tarafından verilen bu cezaların açıklanmasının ardından Mardin Valiliği, kentte gösteri yürüyüşü, açık ve kapalı yer toplantıları ile her türlü protesto eyleminin 4 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Yasak, bugün saat 18.00 itibarıyla başladı ve 20 Mayıs saat 18.00'e kadar sürecek. Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Anayasamızda ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile saldırı olaylarının önüne geçmek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak, terör örgütlerinin planlarını bertaraf etmek ve bu bağlamda, milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve genel sağlığın korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin devamının temini ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla; Mardin ili coğrafi sınırları içerisinde 16.05.2024 tarihi saat 18:00 itibariyle 20.05.2024 tarihi saat 18:00’e kadar (4) gün süre ile 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantıları ve kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, oturma eylemi, drone çekim faaliyetleri  ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetler 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun ilgili maddeleri doğrultusunda yasaklanmıştır.

Belirtilen tarihler arasında, ilçelerimizden veya çevre illerden bireysel veya toplu olarak veya ilimiz güzergâhını kullanarak, her türlü kanuna aykırı eylem etkinliğe katılım sağlanmasının önlenmesi amacıyla, kanuna aykırı eylem/etkinliklere katılması muhtemel şahıs/şahıslar/grup/grupların 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin (c) fıkra hükümleri gereğince ilimiz ve ilçelerimize girişlerine, buralardan bireysel veya toplu olarak çıkışlarına ve bu kapsamda belirtilen yere geçişler için başka illerden gelerek ilimiz güzergâhının kullanılmasına izin verilmemesi kararı alınmıştır."

Tarihi zirve Irak'ta: Irak Dışişleri Bakanı duyurdu: Türk ve Suriyeli yetkililer Bağdat'ta buluşacak Tarihi zirve Irak'ta: Irak Dışişleri Bakanı duyurdu: Türk ve Suriyeli... Haberi Görüntüle

ŞIRNAK'TA DA 4 GÜN YASAK

Aynı önlem gün içerisinde Şırnak Valiliği tarafından da duyurulmuştu. Şırnak Valiliğinden yapılan açıklamada "Valilik ve Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler ile kamu kurum ve kuruluşlarının düzenleyeceği programlar, resmi bayramlar, resmi anma günleri, spor faaliyetleri, resmi tören ve kutlamalar ile bu kurumların gelenek ve göreneklerine göre yapacakları programlar, sendika ve siyasi partilerin tüzüklerine göre yapacakları kongreler, ticari kimliği bulunan özel hukuk tüzel kişilerinin ticari faaliyetleri hariç olmak üzere, yapılması muhtemel her türlü açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşleri, toplu olarak karşılama ve uğurlama merasimleri, kurum ve kuruluşların kendi binası dışında yapacakları basın açıklaması, oturma eylemi, miting, çadır kurma, imza kampanyası, stant açma, kitlesel cenaze merasimi ve mezarlık ziyareti, anma töreni,  şenlik, konser, eğlence, oyun temsili, gösteri vb. türdeki tüm eylem ve etkinlikler, ses yayın araçlarıyla yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, dilek feneri-balon uçurtmak, drone-paramotor vb. her türlü hava faaliyetleri ile el ilanı, sticker, broşür vb. dağıtılması, afiş ve pankart asılması vb. etkinliklerin ve ilimiz genelinde yapılacak olan eylem ve etkinliklere katılmak amacıyla toplu olarak ilimiz dışından gelecek olan şahıslar ile il merkezi ve ilçeler arası toplu olarak giriş çıkışların Şırnak il merkezi ve ilçeler dahil olmak üzere, tüm il sınırları içerisinde (Coğrafi Alan-İl Merkezi, İlçeler, Polis ve Jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamı) 16.05.2024 günü saat 18:00’den 19.05.2024 günü saat 23:59’a kadar yasaklanmıştır." ifadeleri kullanılmıştı.

Mardin ve Şırnak'ın ardından Bitlis, Kars, Tunceli, Hakkari, İzmir, Muş, Adana, Bingöl, Ağrı, Batman, Siirt ve Diyarbakır'da da etkinlikler belirli süreyle yasaklandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

İdris Kartal

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading