Yandex Metrica

Uluslararası Çalışma Örgütü'nden Türkiye ve Suriye için 'acil destek' çağrısı!

Uluslararası Çalışma Örgütü'nden Türkiye ve Suriye için 'acil destek' çağrısı!

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde yaşanan depremler nedeniyle Türkiye ve Suriye'de çok sayıda iş kolu ve işletmenin olumsuz etkilendiğini ifade etti. ILO bu nedenle bu ülkelerdeki yüz binlerce çalışan için 'acil destek' çağırısında bulundu.

Gündem

23.01.2024, 20:38

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Kahramanmaraş depremleri nedeniyle Türkiye ve Suriye'deki yüz binlerce çalışan için 'acil destek' çağrısı yaptı. 

Son dakika... Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Filistin Başbakanı Mustafa ile görüştü Son dakika... Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Filistin Başbakanı Mustafa ile... Haberi Görüntüle

658 BİN ÇALIŞAN GEÇİM OLANAĞINI KAYBETTİ 

ILO, afetin işgücü piyasası üzerindeki etkilerine ilişkin rapor yayımladı. Rapora göre, yıkıcı depremler nedeniyle Türkiye ve Suriye'de yüzbinlerce çalışan geçim olanaklarından oldu.  Türkiye'ye ilişkin ilk verilere göre, deprem nedeniyle 658 bin çalışan geçim olanaklarını kaybederken 150 bini aşkın iş yeri kullanılamaz hale geldi.

15 Haziran bugün İstanbul'da otobüsler ücretsiz mı? İETT, metrobüs, metro arefe günü bedava mı? 15 Haziran bugün İstanbul'da otobüsler ücretsiz mı? İETT, metrobüs, metro... Haberi Görüntüle

4 MİLYON ÇALIŞAN BULUNUYORDU 

ILO'nun tahminlerine göre, etkilenen çalışanların her biri, iş bulamadığı takdirde her ay ortalama 230 doları aşan gelir kaybı yaşıyor. Bu kriz nedeniyle, deprem bölgesinde aylık 150 milyon dolar civarında emek geliri kaybı meydana geldi.Türkiye'de depremden etkilenen illerde 4 milyonu aşkın çalışan yaşarken, bunların çoğunluğu tarım, imalat sanayi, ticaret veya diğer düşük katma değerli hizmetlerde çalışıyordu.Çalışma saati kayıplarının ise Malatya'da yüzde 58,8, Adıyaman’da yüzde 48,1 ve Hatay'da yüzde 45,2 olduğu ifade edildi. ILO, Türkiye için istihdam kayıplarına ek olarak, iş sağlığı ve güvenliği ile çocuk işçiliği alanlarında risklerin artmış olabileceği uyarısı da yaptı.

2024 İstanbul Fanta Fest ne zaman? Ankara-İzmir Fanta Fest ücretsiz mi, biletli mi? 2024 İstanbul Fanta Fest ne zaman? Ankara-İzmir Fanta Fest ücretsiz... Haberi Görüntüle

SURİYE'DE 725  BİN ÇALIŞAN İŞİNİ KAYBETTİ

Suriye'de ise 12 yıldır süren iç savaş nedeniyle zaten büyük hasara uğramış olan ekonomi ve iş gücü piyasası koşullarında yaklaşık 170 bin çalışan deprem nedeniyle işini kaybetti. Bu kayıp doğrudan 154 bin haneyi ve 725 bini aşkın insanı etkilerken, 35 bin civarında mikro, küçük ve orta ölçekli işletme de zarar gördü.Suriye'deki bu geçici istihdam kaybı, ayda en az 5,7 milyon dolara eşdeğer emek geliri kaybına neden oluyor.Suriye'nin en ağır darbe alan beş ili olan Halep, Hama, İdlib, Lazkiye ve Tartus'ta ülke nüfusunun yüzde 42,4'ü yaşıyor.Bu nüfus içinde çalışma çağındaki (16 yaş veya üzeri) 7,1 milyon kişiden 2,7 milyonu kayıtlı veya kayıtsız olarak çalışırken, bunlardan yüzde 22,8'i kadındı.

Katliam gibi kaza: Yolcu otobüsü tırla çarpıştı! Çok sayıda ölü ve yaralı var! Katliam gibi kaza: Yolcu otobüsü tırla çarpıştı! Çok sayıda ölü... Haberi Görüntüle

"ACİL YARDIMA İHTİYAÇ VAR"

Raporda görüşlerine yer verilen ILO Genel Direktörü Gilbert F. Houngbo, bu afete başarılı ve kapsayıcı biçimde müdahale edilmesinin en önemli ögesinin istihdamın desteklenmesi olduğunu ifade etti. 

Houngbo, "İnsanlar ancak ve ancak geçim olanakları yeniden inşa edilebilirse hayatlarını yeniden kurmaya başlayabilirler. Depremde çok büyük kayıplara uğrayanlara, sosyal adalet ve insana yakışır iş ilkelerinin toparlanma ve yeniden inşa sürecinin temelinde yer aldığını göstermek zorundayız." açıklamasında bulundu.Türkiye ve Suriye'deki çalışanlara acil ve münhasır destek verilmesi gerektiği belirtilirken, bunun olmaması halinde yoksulluk, kayıt dışılık ve çocuk işçiliğinin artması bekleniyor.Geçim olanaklarının yeniden inşa edilmesi, yoksulluk, kayıt dışılık ve sömürünün önlenmesi için çalışanların ve işletmelerin acil yardıma ihtiyacı var.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading