Yandex Metrica

DOLAR

32.34

%0.11 expand_less

EURO

34.95

%0.02 expand_less

ALTIN

2394.20

%-0.7 expand_more

BIST

10391.89

%2.23 expand_less

BTC ($)

66941.18

%-1.6 expand_more

Sitede Ara

Türkiye'den Ermenistan'daki sözde soykırım anıtını ziyaret eden BM'ye sert tepki

Türkiye'den Ermenistan'daki sözde soykırım anıtını ziyaret eden BM'ye sert tepki

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, BM Genel Kurulu 76. Dönem Başkanı Abdulla Shahid'in Ermenistan'da sözde soykırım anıtına gerçekleştirdiği ziyaret kınandı.

Gündem

23.01.2024, 19:36

BM Genel Kurulunun 76. Dönem Başkanı ve Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid, Ermenistan'da bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi. 

Horoz Lojistik halka arz katılım endeksine uygun mu? Horoz Lojistik halka arz katılım endeksine uygun mu? Haberi Görüntüle

TÜRKİYE'DEN SERT TEPKİ 

Yapılan ziyaretlerde Shahid'in sözde soykırım anıtını ziyaret etmesi, Dışişleri Bakanlığı tarafından tepkiyle karşılandı. 

Konuyla alakalı yazılı açıklamada bulunan Dışişleri Bakanlığı, "Tarihi olgular ve uluslararası hukukun siyasi manipülasyonla tahrif edilmesi gayretlerini kınıyor ve reddediyoruz" ifadelerine yer verdi.

Türkiye Maarif Vakfı kimin, devletin mi, ne iş yapıyor? Türkiye Maarif Vakfı kimin, devletin mi, ne iş yapıyor? Haberi Görüntüle

'TARİHİ OLGULARIN TAHRİF EDİLMESİNİ KINIYOR VE REDDEDİYORUZ'

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

BM 76. Genel Kurulu Başkanı ve Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid’in Ermenistan ziyaretinin tek taraflı Ermeni tezlerine alet edildiği ve bu çerçevede Shahid’in sözde soykırım anıtını ziyaret ettiği anlaşılmaktadır. BM Genel Kurulu Başkanlığı gibi adil ve tarafsız olması gereken bir görev üstlenen adıgeçenden daha dikkatli olması ve sorumlu davranması beklenirdi. BM yetkili organlarını temsil eden şahısların, 1948 tarihli BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Hakkındaki Sözleşme başta olmak üzere, BM müktesebatı ile uluslararası hukuk norm ve kurallarına uygun davranmaları gerekir. Tarihi olgular ve uluslararası hukukun siyasi manipülasyonla tahrif edilmesi gayretlerini kınıyor ve reddediyoruz. Türkiye, 1915 olaylarıyla ilgili gerçeklerin tam, adil ve dürüst bir çerçevede ele alınması gerektiği görüşündedir.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading