Yandex Metrica

Türkiye'den Doğalgaz hamlesi! Bakan Bayraktar İran'da temaslarda bulundu: Hedef 30 milyar dolar

Türkiye'den Doğalgaz hamlesi! Bakan Bayraktar İran'da temaslarda bulundu: Hedef 30 milyar dolar

İran'ın başkenti Tahran'da İran Petrol Bakanı Cevad Ovci ve İran Enerji Bakanı Ali Akbar Mehrabian ile bir araya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar kritik temaslarda bulundu.

Gündem

11.05.2024, 15:28

İran ziyareti hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Bayraktar, İran'ın doğalgazda Türkiye için çok önemli bir tedarikçi olduğunu belirtti.

9 saniyede diş fırçasını bulabilir misiniz? Sadece dedektif gözlemine sahip kişiler görebiliyor! 9 saniyede diş fırçasını bulabilir misiniz? Sadece dedektif gözlemine sahip... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE'DEN DOĞALGAZ ADIMI

Sözlerine devam eden Bayraktar, "İnşallah bundan sonraki dönemde bugün itibariyle başladığımız müzakereleri hızlı bir şekilde sonuçlandırıp doğalgaz tedarik anlaşmamızı daha da ileri götürecek adımları atmış oluruz" ifadelerini kullandı.

Son dakika... Trafik kitlendi! TEM Otoyolu'nda kaza: Yaralılar var! Son dakika... Trafik kitlendi! TEM Otoyolu'nda kaza: Yaralılar var! Haberi Görüntüle

HEDEF 30 MİLYAR DOLAR

Bu yılın ilk ayında Ankara’da düzenlenen Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 8. Toplantısı’nda enerji alanında imzalanan anlaşmaların takibi için İran’da bulunduğunu belirten Bakan Bayraktar,  iki ülke Cumhurbaşkanının ticaret hacmini 30 milyar dolara çıkarma hedefi koyduğunu söyledi.

İstanbul sular altında kalabilir: Kıyamet buzulu beklenenden çok daha hızlı eriyor İstanbul sular altında kalabilir: Kıyamet buzulu beklenenden çok daha hızlı... Haberi Görüntüle

FARKLI KAYNAKLARDAN DOĞALGAZ İTHALATI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, bu ticaret hedefine ulaşabilmek için özellikle enerji ve tabii kaynaklar alanında iki ülkenin yapacağı birçok iş birliği alanı bulunduğu belirterek, "Özellikle doğal gaz alanında 30 yıla yaklaşan bir iş birliğimiz ve ticaretimiz var." dedi.

"Doğalgaz, Türkiye için oldukça önemli" diyerek sözlerine devam eden Bayraktar, "Çünkü biz doğalgazı çok büyük çapta sanayide, evlerimizde ve elektrik üretiminde kullanıyoruz. Dolayısıyla Türkiye'nin doğal gaz arzını kesintisiz bir şekilde sağlaması için birçok farklı kaynaktan doğal gaz ithalatı söz konusu" dedi.

Türkiye'den felaketle sarsılan ülkeye taziye mesajı: 'Kuveyt halkına içten taziyelerimizi sunuyoruz' Türkiye'den felaketle sarsılan ülkeye taziye mesajı: 'Kuveyt halkına içten taziyelerimizi... Haberi Görüntüle

İRAN ÖNEMLİ BİR TEDARİKÇİ

İran'da gaz tedariki anlamında Türkiye için önemli bir tedarikçi olduğunu belirten Bayraktar, "İnşallah bundan sonraki dönemde bugün itibariyle başladığımız müzakereleri hızlı bir şekilde sonuçlandırıp bu gaz tedarik anlaşmamızı daha da ileri götürecek adımları atmış oluruz" şeklinde konuştu.

Sözlerine devam eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türk özel sektörünün İran’daki doğalgaz altyapı projelerine yatırım yapması konusunu da ele aldıklarını ifade ederek, "Sayın Bakan ve ilgili şirketlerle bu projeleri de görüştük ve görüşmeye devam edeceğiz." dedi.

"Enerji alanı iki ülke arasındaki en önemli iş birliği alanlarından bir tanesi, en uzun soluklu ve karşılıklı fayda temelinde ortaya konulan anlaşmalar çerçevesinde yürüyen bir konu" sözlerine devam eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, "Dolayısıyla biz bunun devamı için burada kararlılığımızı ve buradaki irademizi bir kez daha göstermiş oluyoruz”

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Gündem


Loading