Yandex Metrica

Türkiye'de önümüzdeki günlerde sıcaklıklar mevsim normallerinin üstünde seyredecek

Türkiye'de önümüzdeki günlerde sıcaklıklar mevsim normallerinin üstünde seyredecek

Şiddetli yağışlar yerini aşırı sıcaklıklara alıyor. Önümüzdeki günlerde sıcaklıkların mevsim normallerinin üstünde seyretmesi bekleniyor. Yetkililer aşırı sıcaklara karşı uyarıda bulunurken, kronik hastalığı olanların daha fazla dikkat etmesi gerektiğini belirtiyor.

Gündem

23.01.2024, 21:08

Türkiye'nin birçok kesimi günlerdir kuvvetli yağışların etkisi altında. Özellikle Batı Karadeniz’de sele sebep olan şiddetli yağışlar yerini aşırı sıcaklara bırakıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre hava sıcaklıklarının 4 ila 6 derece artarak yer yer mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor. Yetkililer aşırı sıcaklara karşı uyarılarda bulunurken, kronik hastalığı olanların daha fazla dikkat etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Tokat'ta yarın okullar tatil mi 22 Nisan Pazartesi? Tokat'ta yarın okul var mı, yok mu? Tokat'ta yarın okullar tatil mi 22 Nisan Pazartesi? Tokat'ta yarın... Haberi Görüntüle

''PAZAR GÜNÜNE KADAR SICAK HAVA GÖRÜLECEK''

TRT Haber’e konuşan İstanbul Üniversitesi'nden İklim Bilimci Prof. Dr. Barbaros Gönençgil, “Küresel süreçlere göre özellikle de Türkiye’yi ilgilendiren basınç merkezleri ve yapıları açısından bakıldığında pazar gününe kadar sıcak hava görülecek” dedi. Geçen yaza benzer bir tablonun yaşandığına dikkat çeken Gönençgil, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçen yaz aylarında özellikle Avrupa'da da sıcak hava dalgalarının sebebi olan basınç yapısının hem Avrupa'da hem Türkiye'de bugünden itibaren etkili olmaya başladığını gördük.”

İki lider görüşecek mi? Özgür Özel randevu talep etti mi? Erdoğan'dan görüşmeyle ilgili dikkat çeken açıklama! İki lider görüşecek mi? Özgür Özel randevu talep etti mi?... Haberi Görüntüle

SICAK HAVA DALGASINA DA DÖNÜŞEBİLİR

Bu sıcak hava dalgalarının sebebi olan basınç yapısının Türkiye’nin özellikle batı bölgelerinde ve güney kesimlerinde etkili olacağını ifade eden Prof. Dr. Gönençgil, “Kıyı kesimlerinde sıcaklıklar yükselecek; hatta sıcak hava dalgasına dönüşmesi ihtimali de söz konusu” diye uyardı.

Sıcak hava dalgasının birtakım olumsuz etkiler yaratabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Gönençgil, kıyı bölgelerde nemle birlikte daha büyük etkilerin söz konusu olabileceğini söyledi. Bunun da hem günlük yaşamı hem de insanların sağlığını etkileyebileceğini belirtti.

Kış geri geliyor! Meteoroloji'den 6 kent için alarm verdi: Sıcaklıklar bir anda düşecek Kış geri geliyor! Meteoroloji'den 6 kent için alarm verdi: Sıcaklıklar... Haberi Görüntüle

''YAĞIŞLARIN ZAMAN ZAMAN ORTALAMANIN ÜZERİNDE OLMASI ÖNGÖRÜLÜYOR''

Prof. Dr. Gönençgil, yaz boyu hem aşırı yağışların hem de aşırı sıcaklıkların beklenmesiyle ilgili de mevsim ya da dönem koşullarının etkisi olduğuna değinerek şöyle devam etti: “Geçtiğimiz dönemlere göre farklı olan yaz yağışlarının biraz daha fazla; daha doğrusu zaman zaman ortalamanın üzerinde olması öngörülüyor. Sıcaklık arttıkça havanın nem tutma kapasitesi arttığı için yağışlar daha fazla düşüyor. Bu da son birkaç gündür gördüğümüz gibi Türkiye’nin belli bölgelerinde afete dönüşecek, zarar verebilecek boyuta geliyor.”

Prof. Dr. Gönençgil, pazar gününe kadar etkili sıcaklıkların süreceğini ifade etti. Gönençgil, “Hem ortalamalar hem de günlük maksimum sıcaklıklar bazında mevsim normallerinin üzerinde olmasını bekliyoruz.” dedi.

WhatsApp'a yeni özellik mi geldi 2024? WhatsApp'a gelen özellik ne? WhatsApp'a yeni özellik mi geldi 2024? WhatsApp'a gelen özellik ne? Haberi Görüntüle

SICAK HAVA DALGASI NE ANLAMA GELİYOR?

Sıcak hava dalgasının bölgeden bölgeye değişebilen bir tanımlama olduğunu belirten Prof. Dr. Gönençgil, şu örnekle açıkladı:

“Bizim coğrafi enlemimizde 40 derece sıcaklık, sıcak hava dalgası oluşturabilir. Ancak daha ekvatoral bir bölgede öyle değil... Sıcak hava dalgası için orada sıcaklığın daha yüksek olması bekleniyor. Bizim bulunduğumuz enlemde ortalama sıcaklıkların üzerine çıkılması ve bunun birkaç gün sürümesiyle alakalı bir durum söz konusu. Ortalama maksimum sıcaklıklar var. Onun üç-beş derece üzerine çıkması ve bunun birkaç gün sürmesi sıcak hava dalgası anlamına geliyor.”

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading