Yandex Metrica

DOLAR

32.90

%0.24 expand_less

EURO

35.34

%0.27 expand_less

ALTIN

2457.40

%0.27 expand_less

BIST

10718.72

%-0.4 expand_more

BTC ($)

61156.18

%-3.9 expand_more

Türkiye kendi yaptığı roketle Ay'a gidecek: Alper Gezeravcı duyurdu: Hazırlıkların çoğu bitti

Türkiye kendi yaptığı roketle Ay'a gidecek: Alper Gezeravcı duyurdu: Hazırlıkların çoğu bitti

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'dan tüm Türkiye'yi heyecanlandıran roket açıklaması geldi. 'Birkaç ay içinde kendi yaptığımız roketle Ay'a gidebiliriz' diyen Gezeravcı, 'Söylediklerim kulağa ütopik gelebilir fakat hazırlıkların çoğu bitti.' ifadelerini kullandı.

Gündem

23.05.2024, 09:54

Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen 'Spor Fest 2024' programında öğrencilerle bir araya gelen Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin uzay alanında ütopik hedeflerle değil, yapılabilir hedeflerle yol aldığını söyleyen Gezeravcı, "Türkiye Cumhuriyetimizin 100'ncü yılında devletimizin güçlü iradesiyle gerçekleştirilmiş, bir ilham hikayesini Sağlık Bilimleri Üniversite’mizde, hikayenin asıl sahibi olan sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum." ifadelerini kullandı.

Sözlerine devam eden Gezeravcı, "2018 Aralık ayında kurulan Uzay Ajansı ve uzay alanda faaliyet gösteren farklı çatı kuruluşlar, uzay alanındaki faaliyetleri belirli bir organizasyonun kontrolünde yürütecek. Kuruluş yılı itibariyle bu alanda faaliyet gösteren ülkelerin arasında en genç en tecrübesiz uzay ajansına sahiptik. 

Ancak geçmişe yönelik tecrübemizle, bu kadar kısıtlı olduğumuz bir alan içerisinde sadece 2 yıllık çalışmanın ardından 2021’in şubat ayında uzay alanındaki hedeflerimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından halkımızla paylaşıldı. Sadece 1 yıllık hazırlık sürecinin ardından da bu duygularla şu an paylaşmış olduğumuz bu hedeflerden bir tanesini teşkil eden ‘Türk Astronot ve Bilim Misyonu’ icra edildi." şeklinde konuştu.

Ölümlü kaza sonrası firar eden Eylem Tok ve oğlu ABD'de tutuklandı: Acılı aileden ilk açıklama Ölümlü kaza sonrası firar eden Eylem Tok ve oğlu ABD'de... Haberi Görüntüle

"UZAYA GİDEN ROKETLERİMİZ VAR"

"Devletimiz, irade temsili noktasında uygun görünen zamanda birçok gelişmeyi sizlerle paylaşıyor olacak." diyen Gezeravcı, "Ütopik noktaları konuşmuyoruz, yapılabilir hedefleri koyduk ve yapacak şekilde planlamaya devam ediyoruz" diye konuştu.

Çarpıcı açıklamalar devam eden Gezeravcı, yakın zamandaki hedeflerinden bir tanesinin 'Uzay Limanı' projesi olduğunu belirterek, "Halihazırda anlaşmalar yapıldı ve hazırlık süreçleri devam ediyor. Artık uzaya erişen roketlerimiz ve hava araçlarımız var

Biz bu alanda kabuğuna sığmayan bir ülke konumuna doğru ilerlemeye devam ediyoruz diyen Gezeravcı, "Uzay alanında kendi yapacağımız çalışmaları, kendi yaptığımız ürünleri, uzayın resmi limiti olan 100 kilometrenin zaten ötesine taşıma kabiliyetine halihazırda sahibiz. İleride bu alanda yapacağımız faaliyetlerin gerçekleştirebileceğimiz bir de fırlatma rampası var." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yoğun diplomasi trafiği başlıyor! 4 ülkeye kritik ziyaret Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yoğun diplomasi trafiği başlıyor! 4 ülkeye kritik ziyaret Haberi Görüntüle

"AY'A ÇIKMAYI HEDEFLİYORUZ"

Sözlerine devam eden Alper Gezeravcı, "Uzay faaliyetlerinin sadece bizim ihtiyaçlarımız değil, bu alanda faaliyet gösterecek başka ülkelerin ihtiyaçlarını da karşılık verecek şekilde, bu alanda muadil ülkelerin fırlatma imkanlarına sahip 'Uzay Limanı' projemiz devam ediyor. Sadece birkaç yıl içerisinde kendi ülkemizin imkanlarıyla üretilmiş bir roket ve bu roketi uzaya taşıyan itki sistemiyle ilerde Ay’a erişmeyi planlıyoruz." şeklinde konuştu.

"Söylediklerim kulağa ütopik gelebilir fakat halihazırda bu sürecin hazırlık aşamasının çoğu bitmiş durumda." diyen Gezeravcı, "Keza uydu alanında Türkiye Cumhuriyeti zaten geçtiğimiz 15- 20 yıl içeresinde farklı uydu fırlatmalarıyla tecrübe kazanmış bir ülke. 8 Temmuz haftasında ‘TÜRKSAT 6A’ uydumuz uzaya fırlatılacak. Hak ettiğimiz özgüveni pekiştirme noktasında istatistikler önemli. ‘TÜRKSAT 6A’nın fırlatılmasıyla, bu alanda kendi uydusunu kendi imkanlarıyla üretebilen dünyadaki 11. ülke konumuna erişeceğiz" ifadelerini kullandı. 

Habere Tepki Ver

3

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading