Yandex Metrica

Türkiye insani yardım yapan ülkeler arasında zirvede!

Türkiye insani yardım yapan ülkeler arasında zirvede!

İngiltere merkezli bir kuruluş tarafından hazırlanan Küresel İnsani Yardım 2022 Raporu'na göre, Türkiye 2021'de gayrisafi milli hasılasına oranla en çok insani yardım yapan ülkeler arasında zirvede yer aldı.

Gündem

23.01.2024, 19:36

İngiltere merkezli 'Development Initiatives" kuruluşu tarafından hazırlanan Küresel İnsani Yardım 2022 Raporu'na göre, 9 milyar 768 milyon dolar insani yardım sağlayan ABD miktar bazında liste başında yer aldı.

TFF başkanı kim oldu? Başkanlık seçimi açıklandı mı? TFF Başkanlık seçimi saat kaçta açıklanır? TFF başkanı kim oldu? Başkanlık seçimi açıklandı mı? TFF Başkanlık... Haberi Görüntüle

GAYRİSAFİ MİLLİ HASILASINA ORANLA EN ÇOK İNSANİ YARDIM SAĞLAYAN ÜLKE OLDU

Ancak Türkiye, 5 milyar 587 milyon dolarla gayrisafi milli hasılasına oranla en çok insani yardım sağlayan ülke oldu.

Türkiye, miktar bazında 2013, 2014 ve 2015'te listede üçüncü, 2016 ve 2020'de ikinci, 2017, 2018 ve 2019'da da ilk sırada yer aldı.

Türkiye, 2020 yılında da gayrisafi milli hasılasına oranla en çok yardım yapan ülke olarak kayıtlara geçti.

11 Temmuz İstanbul su kesintisi! Üsküdar, Kadıköy, Maltepe'de sular ne zaman gelecek? 11 Temmuz İstanbul su kesintisi! Üsküdar, Kadıköy, Maltepe'de sular ne... Haberi Görüntüle

EN ÇOK YARDIM YAPILAN ÜLKELER

Raporda, Türkiye'nin topraklarında misafir ettiği Suriyeli sığınmacılara yönelik insani yardımlarının sıralamaya dahil edilmediği açıklandı.

2021'de en çok insani yardım alan ülkeler ise Yemen, Suriye, Filistin, Afganistan, Etiyopya ve Güney Sudan oldu.

İlk 3 madde kabul edildi: Başıboş hayvanlara yönelik kanun teklifinde yeni gelişme İlk 3 madde kabul edildi: Başıboş hayvanlara yönelik kanun teklifinde... Haberi Görüntüle

'YERYÜZÜNDE İYİLİK EGEMEN OLUNCAYA KADAR'

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İzani Turan, 1975'ten bu yana "yeryüzünde iyilik egemen oluncaya kadar" şiarıyla yurt içi ve yurt dışında hayırseverlerin emanetlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını söyledi.

Başta Türkiye olmak üzere, 149 ülkede binlerce görevli ve gönüllü ile yardım faaliyetleri yürüttüklerini belirten Turan, Ramazan ve Kurban bayramlarının yanı sıra insani kriz yaşanan bölgelerde de büyük bir organizasyon içerisinde yardım ulaştırdıklarını bildirdi.

15 Temmuz destanı Londra sokaklarında! LED ekranlı araçlar şehri dolaştı 15 Temmuz destanı Londra sokaklarında! LED ekranlı araçlar şehri dolaştı Haberi Görüntüle

'YURT DIŞINDAKİ YARDIM FAALİYETLERİNDEN TOPLAM 895 BİN 27 KİŞİ FAYDALANDI'

Bu yıl ramazan programı kapsamında, hayırseverlerce yapılan 139 milyon lira bağışla 2 milyon 150 bin kişiye gıda paketi, alışveriş kartı ve bayramlık ulaştırdıklarını aktaran Turan, şu bilgileri verdi:

"Yurt içinde ihtiyaç sahiplerine 71 bin 661 gıda paketi, 114 bin 624 alışveriş kartı ulaştırıldı. 27 bin 477 kişiye bayramlık kıyafet hediye edildi. Yardım faaliyetlerinden 1 milyon 246 bin 436 kişi faydalandı. Yurt dışında ise 83 ülke 273 bölgede 152 bin 47 kişiye gıda paketi, 120 bin 692 kişiye iftar ve kumanya ulaştırıldı. 14 bin 100 kişiye bayramlık kıyafet hediye edildi. Yurt dışındaki yardım faaliyetlerinden toplam 895 bin 27 kişi faydalandı."

Kurban organizasyonu kapsamında yurt içi ve yurt dışında 525 bin 550 hisse kurban vekaleti emanet aldıklarını dile getiren Turan, "Görevli ve gönüllülerimiz vasıtasıyla toplam 21 milyon 897 bin 917 ihtiyaç sahibine kurban eti ulaştırdık." diye konuştu.

Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü başıboş köpek sorununu 1932'de nasıl çözdü? İşte Resmi Gazete'de yayınlanan karar Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü başıboş köpek sorununu 1932'de... Haberi Görüntüle

YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VURGUSU

Türkiye'nin dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine el uzattığının altını çizen Turan, şunları kaydetti:

"Bizi biz yapan ve diğer topluluklardan ayıran en önemli özelliklerimizden birisi de yardımlaşma ve dayanışma duygusunun hep zirve noktada olmasıdır. Uluslararası kuruluşların verdiği istatistiklere de bakıldığı zaman Türkiye, geçmişten günümüze kadar her dönem gayrisafi milli hasılasına göre, dünyanın en çok yardım yapan ülkesi olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Bu başarıya hiç şüphesiz Türk milletinin devletine ve sivil toplum kuruluşlarına duyduğu güvenle sağlanmıştır. Türkiye'deki yardım zincirinin en önemli halkalarından birisi de kuşkusuz Türkiye Diyanet Vakfıdır."

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading