Yandex Metrica

Sitede Ara

Türk subayların eğitim verdiği Somalili 'Gorgor Taburu' ülkelerinin güvenliğini sağlıyor! Hint kıyısında bir 'Anadolu Kışlası'

Türk subayların eğitim verdiği Somalili 'Gorgor Taburu' ülkelerinin güvenliğini sağlıyor! Hint kıyısında bir 'Anadolu Kışlası'

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığı, Somali'nin ihtiyaç duyduğu nitelikli askeri personel ihtiyacının karşılanması için ciddi desteklerde bulunuyor. Türk subayları Somali ordusuna askeri eğitim veriyor.

Gündem

12.05.2024, 19:52

Türkiye ile Somali arasında 2010'da imzası atılan askeri alanda eğitim, teknik, ve bilimsel iş birliği çerçevesindeki anlaşmada iki ülke ilişkileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 19 Ağustos 2011'de Somali'yi ziyaret etmesi ile hızlanmıştı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Lideri Özel telefonda bayramlaştı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Lideri Özel telefonda bayramlaştı Haberi Görüntüle

SOMALİ'DE ANADOLU KIŞLASI AÇILDI 

Devamında yapılan anlaşmalar, protokoller ve Bakanlar Kurulu kararının ardından STGK, 2017'de Somali'ye ulaştı. Komutanlığın halen görev yaptığı Anadolu Kışlası, 30 Eylül 2017'de dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar tarafından açıldı. 

Ziraat Bankası Arefe günü açık mı, kapalı mı 2024? Ziraat Bankası Arefe günü açık mı, kapalı mı 2024? Haberi Görüntüle

SOMALİ ORDUSUNA ASKERİ EĞİTİM VERİLİYOR 

Hint Okyanusu kıyısındaki kışlada Somali güvenlik kuvvetlerinin teşkilat, eğitim-öğretim, askeri altyapı ve lojistik sistemlerine yönelik iyileştirme, destek ve yardım faaliyetleri devam ediyor. 

Bakan Tunç'tan 'YKS soruları sızdırıldı' iddialarına ilişkin açıklama: Başsavcılık soruşturma başlattı Bakan Tunç'tan 'YKS soruları sızdırıldı' iddialarına ilişkin açıklama: Başsavcılık soruşturma... Haberi Görüntüle

TÜRK SUBAYLAR SOMALİ ASKERLERİNE DANIŞMANLIK DESTEĞİ VERİYOR 

Diğer yandan Somali Ordusunun yeniden yapılandırılmasına destek için Somali Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına danışmanlık hizmeti veriliyor. 

STGK bünyesindeki Askeri Okul Komutanlığı, Somali'deki subay ve astsubay ihtiyacının karşılanmasına yönelik önemli rol üstleniyor.

Victoria Vera Blyth kimdir? Victoria Vera Blyth neden öldü? Victoria Vera Blyth kimdir? Victoria Vera Blyth neden öldü? Haberi Görüntüle

LİSE EĞİTİMİ BİTİREN SOMALİLİLER ASKERİ ÖĞRENCİ OLARAK ALINIYOR 

Lise öğrenimlerini tamamlayan Somalililerden sağlık, fiziki yeterlilik, sınav ve mülakat aşamalarını geçenler intibak eğitimlerinin bitmesiyle askeri öğrenci olarak bu okula başlıyor.

Subay ve astsubay öğrenciler okulda önce 6 ay hızlandırılmış Türkçe eğitimi alıyor. Ardından astsubaylara bir, subaylara iki yıl eğitim veriliyor. Öğrencilere fizik, kimya, matematik, bilgisayar, askeri tarih, askeri coğrafya, harekat yönetimi, istihbarat gibi derslerin yanı sıra yanaşık düzen, mekanik, nişancılık ve atış, muharebe düzenleri eğitimleri uygulamalı veriliyor.

Diamond Tema olayı nedir? Diamond Tema Hz. Muhammed için ne dedi? Diamond Tema olayı nedir? Diamond Tema Hz. Muhammed için ne... Haberi Görüntüle

İLK MEZUNLAR 2018 YILINDA VERİLDİ 

İlk mezunlarını 2018'de veren STGK Birlik Eğitim Grup Komutanlığında ise erler 3 ay süreyle Türk askeri personel ve daha önce STGK bünyesindeki askeri okullardan mezun olan Somalili askerlerden temel askeri eğitim alıyor.

Eğitimlerini başarıyla tamamlayan erbaş ve erler Isparta'da 10 hafta komando eğitimine alınıyor ve başarılı olanlar, komando brövesiyle ödüllendirilerek Somali Ulusal Ordusunda göreve başlıyor. Silah, araç ve teçhizatları da Türkiye tarafından sağlanıyor.

Ankara'yı sel aldı! Başkent yağmura teslim oldu: Araçlar suya gömüldü! Ankara'yı sel aldı! Başkent yağmura teslim oldu: Araçlar suya gömüldü! Haberi Görüntüle

TÜRK SUBAYLAR TARAFINDAN EĞİTİM GÖREN 'GORGOR TABURU' GÜVENLİK GÖREVİ ÜSTLENİYOR 

Bu askerlerin oluşturduğu ve Türkçesi "kartal" anlamına gelen "Gorgor Taburları", ülkede güvenliğin sağlanmasında önemli görev üstleniyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading