Yandex Metrica

Sitede Ara

Teslim olan teröristten olay itiraflar: İşte PKK'nın Suriye'deki 20 örgütü

Teslim olan teröristten olay itiraflar: İşte PKK'nın Suriye'deki 20 örgütü

Kısa süre önce örgütten kaçıp güvenlik güçlerine teslim olan "Kurtay" kod adlı terörist T.A., örgüt hakkında çarpıcı bilgiler verdi. T.A. verdiği ifadede, son 11 yıldır PKK bünyesinde veya PKK ile yakın işbirliği içinde olan ve kanlı saldırılara imza atan 20 silahlı örgütten bahsetti.

Gündem

23.01.2024, 21:18

Türk Sİlahlı Kuvvetleri ve MİT'in eli kanlı terör örgütleriyle olan kararlı mücaedelesi devam ederken düzenlenen operasyonlarla birlikte sonucu PKK'nın hareket alanı daraldı.

Kısa süre önce örgütten kaçıp güvenlik güçlerine teslim olan "Kurtay" kod adlı terörist T.A., örgüt hakkında çarpıcı bilgiler verdi.

Bahçeli Özgür Özel'le bir araya geldi: Görüşme çok verimli geçti Bahçeli Özgür Özel'le bir araya geldi: Görüşme çok verimli geçti Haberi Görüntüle

PKK'YA ATAMALARI BU ÜÇ ÜLKE YAPIYOR

T.A. verdiği ifadede, Suriye'de asker bulunduran ABD, İngiltere ve Fransa'nın terör örgütüne istihbarat, finans ve askeri destek sağladığından bahsetti.

Bu ülkelerin bölgede örgütle iç içe faaliyet yürüttüğünü ifade eden T.A., söz konusu ülkelerin sahadaki birimlerinin 6 ayda bir değiştiği bilgisini verdi.

Yeni Şafak'ın haberine göre, T.A.'nın, Afrin'de suikast biriminde yer aldığı, PKK/YPG'nin ağır silahlar birimi ve sözde komando birliklerinde hem tabur hem de tugay komutanlığı yaptığı için kritik bilgilere sahip olduğu öğrenildi.

Terör örgütünden kaçıp güvenlik güçlerine teslim olan "Kurtay" kod adlı terörist, son 11 yıldır PKK bünyesinde veya PKK ile yakın işbirliği içinde olan ve kanlı saldırılara imza atan 20 silahlı örgütten bahsetti.

İlkin Aydın ile Barış Alper Yılmaz sevgili mi? İlkin Aydın ile Barış Alper Yılmaz sevgili mi? Haberi Görüntüle

PKK İLE İŞ BİRLİĞİ YAPAN 20 SİLAHLI ÖRGÜT

1- YPG: PKK/KCK'nın Suriye topraklarında 2011 yılında kurduğu silahlı terör örgütü. İsmi 'Yekineyen Parastina Gel-Halk Savunma Birimleri'dir. YPG Komutanı Mahmut Berhadan.

2- YPJ: YPG'nin kadın kuruluşu. İsmi 'Yekineyen Parastina Jin-Kadın Koruma Birimleri.. 2012 yılında kuruldu. Başında Beritan Dersim var.

3- Selçuklular Tugayı: Münbiç bölgesinde. SDG (Suriye Demokratik Güçleri) bünyesinde, YPG ile ittifak halinde ve 2013 yılında kuruldu.

4- Kuzey Güneş Taburu: Münbiç, Rakka ve Haseke'de aktif. Kuruluş tarihleri Nisan 2014. SDG içinde yer alıyor.

5- Anti Terör Birimleri (Yekineyen Anti Terör): YPG içinde sıkı eğitimden geçirilmiş örgüt üyelerinden oluşuyor. 2014'te kuruldu. ABD özel kuvvetleri eğitim veriyor. Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarında TSK'ya karşı çatışmalara girdiler.

6- Asayiş Özel Kuvvetleri (Hezin Asayişa Teybet): 2016'da kuruldu. YPG'nin asayiş birimi.

7- Kürt Cephesi (Jabhat Al-Akrad ve Eniya Kurdan): Ağustos 2016'da kuruldu. Halep ve Rakka'da etkin. SDG bünyesinde bulunuyor.

8- Süryani Askeri Konseyi (MFS-Mawtbo Fulhoyo Suryoyo): Ocak 2013'te kuruldu. Suriye'nin kuzey hattındaki silahlı terör örgütü. Barış Pınarı, Zeytin Dalı'nda Mehmetçik'e karşı çatışmalara katıldı.

9- Rakka Devrimciler Tugayı (Liwa Thuwwar Ar-Raqqah): Eylül 2012'de Rakka'da kuruldu. Ayn İsa ve Rakka'da aktif. Barış Pınarı ve Zeytin Dalı harekatlarında YPG ile birlikte Mehmetçik'e karşı savaştı.

10- Devrimciler Ordusu (Jayş Al-Thuwwa): Mayıs 2015'te kuruldu. Araplar, Kürtler ve Türkmenlerden oluşuyor. Barış Pınarı, Zeytin Dalı operasyonlarında TSK'ya karşı çatışmalara girdi.

11- Rojava İç Güvenlik Güçleri (Asayişa Rojava): 2012 yılında kuruldu. YPG'nin sözde polis teşkilatı.

12- Habur Muhafızları (Khabour Mawtba): 2012 yılında kuruldu. Asurluların çoğunlukta bulunduğu Haseke'de ve Habur Vadisi'nde kuruldu. Süryanilerden oluşuyor. YPG terör örgütü ile müttefik. Bulunduğu bölgelerde Türk askerine karşı savaşıyor.

13- Deyrizor Askeri Konseyi: 2016 yılında kuruldu. Çoğunluğu Araplardan oluşur. Deyrizor, Rakka ve Haseke'de etkin. YPG terör örgütü ile müttefiktir. Bulunduğu bölgelerde Mehmetçik ile çatışmalara giriyor.

14- Uluslararası Özgürlük Taburu (Tabura Azadiya Internasyonal): 2015 yılında Rasulayn'da kuruldu. Solcu yabancı savaşçılardan oluşan bir grup. Barış Pınarı Harekatı, Zeytin Dalı ve Pençe-Kilit'te TSK'ya karşı savaştı ve savaşmaya devam ediyor.

15- Toplumsal Savunma Güçleri (Hezen Parastina Civaki): 2015 yılında Afrin'de kuruldu. Doğrudan YPG'ye bağlı. Kırsal kesimdeki yerel güçlerden oluşuyor.

16- Toplumsal Savunma Güçleri (Hezen Parastina Jin): Kadın teröristlerin birimi.

17- Menbiç Askeri Şurası (MMC): 2016 yılında Fırat Nehri üzerindeki Tişrin Barajında başta 'Kuzey Güneş Taburu' olmak üzere SDG'deki birkaç grup tarafından kuruldu. YPG'nin sorumluluğunda ancak ABD ve Fransa gibi yabancı ülkelerin hizmetindedir.

18- Cesurların Kuvvetleri (Al-Sanadid Kuvvetleri): Tilhemis bölgesinde konuşlu. 2013 yılında DEAŞ'a karşı savaşmak için kuruldu. YPG terör örgütü ile sıkı ittifak halinde. Kendilerine 'kızıl ölümün yürüyüşçüleri' diyorlar. TSK'ya karşı da çatışmalara giriyor.

19- Ulusal Savunma Kuvvetleri (Quwat Ad-Difa Al-Watani): 2012 yılında Suriye ordusunun yarı zamanlı gönüllü bileşeni olarak örgütlendi. "Golan Alayı", "Kuneytra Şahinleri Tugayı" ve "Al-Shaitat Kabilesi Milisleri" birimleri var. İran, Rusya ve YPG ile müttefiktir. ÖSO ve TSK'ya karşı savaşıyor.

20- Süryani Güvenlik Polisi (Mawtbo D'Sutoro Suryoyo): 2012 yılında kuruldu. Suriye'nin kuzeyi ve doğusunda Hıristiyan Süryani bölgelerin sözde polis birimi. YPG'nin bazı kontrol noktalarını tutuyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading