Yandex Metrica

Sitede Ara

Temel Kotil açıkladı: Türkler, Çinliler bir de Ruslar yapıyor!

Temel Kotil açıkladı: Türkler, Çinliler bir de Ruslar yapıyor!

Tekirdağ'a gelen TUSAŞ Başkanı Temel Kotil, 10 bin tonluk Atak Helikopteri, beşinci nesil savaş uçağı Milli Muharip ve Türksat 6A uydusu yaptıklarını ifade etti. Kotil, “F-16'lar düşmanı gördükleri zaman angaje olurlar. 3'üncü nesiller birbirinin peşinden koşarlar ama beşinci nesil koşmaz. Yüzlerce kilometrede işini bitirir evine gider” dedi.

Gündem

23.01.2024, 19:23

Tekirdağ'a gelen TUSAŞ Başkanı Temel Kotil, 10 bin tonluk Atak Helikopteri, beşinci nesil savaş uçağı Milli Muharip ve Türksat 6A uydusu yaptıklarını ifade etti. Kotil, 'Hürkuş, Hürjet ve Milli Muharip beşinci nesil bir savaş uçağı. F-16'lar 3'üncü nesil savaş uçakları. F-16'lar düşmanı gördükleri zaman angaje olurlar. 3'üncü nesiller birbirinin peşinden koşarlar ama beşinci nesil koşmaz. Yüzlerce kilometrede işini bitirir evine gider' dedi.

56. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali kapsamında sahil dolgu alanında düzenlenen söyleşiye katılan Kotil, TUSAŞ ile ilgili bilgi verdi.

Suudi Arabistan'dan Diyanet İşleri Başkanlığı'na ödül: 'En Disiplinli Hac Organizasyonu' Suudi Arabistan'dan Diyanet İşleri Başkanlığı'na ödül: 'En Disiplinli Hac Organizasyonu' Haberi Görüntüle

HÜRJET'İN İMALATI DEVAM EDİYOR

Türkiye'nin savunma sanayisinde ilk 7'ye girmek istediğini belirten Kotil, "Yakında gireriz. Atak helikopterden 3 tane yapıyoruz ayda. Gökbey'den inşallah 2023'ten itibaren ayda 2 tane yapacağız. Atak helikopterimiz 5 ton. Kendi klasmanında dünyanın en iyi helikopteri. Şimdi 11 tonluk Atak-2 helikopterini yapıyoruz. 18 Mart 2023'de ilk uçuşunu yapacak. 9 ay sonra uçuş yapacak. Bu, tümüyle özgün bir helikopter. TUSAŞ'ın lisansıyla olacak, tümüyle yerli. 18 Mart 2023'teki ilk uçuşa hazırlanan eğitim ve hafif taarruz uçağı Hürjet'in imalatı devam ediyor." dedi.

Diyanet, Tunceli bayram namazı saat kaçta 2024? Diyanet, Tunceli bayram namazı saat kaçta 2024? Haberi Görüntüle

BİZİM UÇAĞIMIZ İKİSİNİN ARASINDA. ÇİNLİLER, RUSLAR, BİR DE TÜRKLER YAPIYOR. 3 TANE UÇAĞIMIZ VAR

Kotil, Milli Muharip Uçak'ın beşinci nesil olduğunu belirtti.

F-16'ların ise üçüncü nesil savaş uçağı olduğunu belirten Kotil, "F-16'lar düşmanı gördükleri zaman angaje olurlar. Üçüncü nesiller, birbirinin peşinden koşarlar ama beşinci nesil koşmaz. Beşinci nesil uçaklar, yüzlerce kilometre uzaktan işini bitirir evine gider. Beşinci nesil uçak olduğu zaman radarlar onu göremez. Beşinci nesil savaş uçağı yapıyoruz ya bunun üzerinde bir sürü bilgisayar var, bir sürü radar var. Her tarafı görürler, yaklaşamazsın. Dünyadaki en iyi uçak F-22, Amerikalılar bunu kimseye satmıyor. Sadece ABD Hava Kuvvetleri kullanıyor. Bir de F-35 var, onu satıyorlar. Bizim uçağımız ikisinin arasında. Çinliler, Ruslar, bir de Türkler yapıyor. 3 tane uçağımız var. Hürkuş, Hürjet ve Milli Muharip Uçak, ülkenin bekası için önemli. Milli Muharip Uçak, yüzde 100 milli olacak." ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading