Yandex Metrica

Sürücü belgesi nasıl yenilenir? 7 milyon ehliyet sahibini ilgilendiriyor! Yenilemeyene rekor ceza geliyor

Sürücü belgesi nasıl yenilenir? 7 milyon ehliyet sahibini ilgilendiriyor! Yenilemeyene rekor ceza geliyor

7 milyonu aşkın sürücünün yıl sonuna kadar ehliyetlerini yenilemesi gerekiyor. Türkiye'de yeni tip sürücü belgesine sahip olan kişi sayısı 25 milyon 894 bine ulaşırken, 7 milyon 159 bin 176 kişi ise eski sürücü belgesini kullanmayı sürdürüyor. Eski tip sürücü belgesi olanlar yıl sonuna kadar belgelerini yenilemeleri durumunda indirimli olarak 15 lira ödemeyle yeni sürücü belgelerine sahip olabilecek, 2025'ten itibaren yenileyecekler ise 5 bin liranın üzerinde ödeme yapmak zorunda kalacak.

Gündem

27.05.2024, 10:29

Eski tip sürücü belgelerinin geçerlilik süresi 31 Aralık 2024'te bitiyor. Bu tarihe kadar yenilenmeyen eski tip sürücü belgeleri geçerliliğini yitirecek.

Vatandaşlar, ehliyet yenileme işlemi için Alo 199, e-Devlet veya https://randevu.nvi.gov.tr/ üzerinden randevu alarak ve gerekli evrakları teslim ederek başvurularını tamamlayabilecek.

Yeni tip ehliyete geçiş için süresi bu yılın sonunda dolmasına rağmen 7 milyonunun üzerinde vatandaş ehliyet yenileme başvurusunda bulunmaması dikkat çekti.

Pegasus 19 Euro uçak bileti hangi ülkeler için geçerli? Pegasus ucuz bilet hangi tarihler için geçerli? Pegasus 19 Euro uçak bileti hangi ülkeler için geçerli? Pegasus... Haberi Görüntüle

5 YIL İÇİNDE TAMAMLANMASI GEREKİYOR

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 1 Ocak 2016'da yürürlüğe giren geçici 10'uncu maddesi uyarınca sürücü belgelerini değiştirme işlemlerinin 5 yıl içerisinde tamamlanması gerekiyordu. Ancak, tüm dünyayı etkisi altına alan ve milyonlarca insanın ölümüne yol açan Kovid-19 salgını nedeniyle 1 Ocak 2016'dan önce düzenlenen eski tip sürücü belgelerini değiştirme süresi İçişleri Bakanlığınca 31 Aralık 2022'den itibaren 31 Aralık 2024'e kadar uzatıldı. Bugüne kadar nüfus müdürlüklerine 25 milyon 894 bin 321 kişi sürücü belgesini yenilemek için başvurdu. Ancak 7 milyon 159 bin 176 kişi ise eski tip sürücü belgesini kullanmayı sürdürüyor.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüştü Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüştü Haberi Görüntüle

YENİLEMEYENLERE 5 BİN LİRA CEZA

Eski tip sürücü belgeleri, 31 Aralık 2024'e kadar 13 lira değerli kağıt bedeli ve 2 lira vakıf payı ile indirimli olarak toplam 15 lira karşılığında yenisiyle değiştirilecek. 1 Ocak 202 yılından sonra eski tip sürücü belgelerini yenilemek isteyenlerin ise sürücü belgesi harç ücreti, değerli kağıt bedeli ile vakıf payı bedelini tam yatırmaları gerekecek. B sınıfı sürücü belgesi için bu tutar 2024 yılında toplam 5 bin 165 lira olarak belirlenmişti. 2025 yılı için yatırılması gereken tutar ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeniden belirlenecek.

Dolayısıyla, yıl sonuna kadar başvuruda bulunmayan sürücüler, ehliyetlerini yenilemek için fazladan 5 bin liranın üzerinde ek ödeme yapmak zorunda kalacak. Kanuni süre içerisinde yenilenmeyen eski tip sürücü belgeleri geçersiz hale gelecek ve ehliyetini yenilemeyenler araç kullanırken yaptırımla karşılaşacak.

Türkiye, PKK'nın teröristan tezgahını dağıttı! PKK'lı Sabri Ok acziyeti kabul etti: Çetin bir savaş var! Türkiye, PKK'nın teröristan tezgahını dağıttı! PKK'lı Sabri Ok acziyeti kabul... Haberi Görüntüle

SÜRÜCÜ BELGESİ NASIL YENİLENİR?

Sürücü belgesini yenilemek isteyenler, Alo 199 Çağrı Merkezi, mobil uygulama veya "nvi.gov.tr" üzerinden randevu alarak gerekli evrakları tamamlayıp nüfus müdürlüklerine başvurabiliyor. Başvuruda bulunanların yeni sürücü belgeleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından basılarak PTT aracılığıyla adreslerine teslim ediliyor. Bu süreçte, nüfus müdürlüklerinden veya e-Devlet üzerinden alınan geçici sürücü belgesi ile araç kullanımı mümkün.

Çöl sıcaklarına kısa mola: Sağanak yağmur geliyor! Meteoroloji'den 13 ile sel uyarısı Çöl sıcaklarına kısa mola: Sağanak yağmur geliyor! Meteoroloji'den 13 ile... Haberi Görüntüle

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BİLGİLER

Ehliyetini yenilemek isteyenlerin eski sürücü belgesini ibraz etmeleri, 15 liralık başvuru ücretini ödemeleri, yetkili sağlık kuruluşlarından alınmış sürücü sağlık raporunu sunmaları, son 6 ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf ve Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'nde (MERNİS) kayıtlı açık adreslerini bildirmeleri gerekiyor.

 

Adres bilgileri sistemde kayıtlı olanlar, sürücü belgelerinin yurt içindeki istedikleri adrese teslim edilmesini talep edebiliyor.

 

Habere Tepki Ver

4

0

0

0

0

0

0

1

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Loading