SON DAKİKA
Suriyeli sığınmacılar hakkında merak edilen her şey açıklandı! İşte muhalefetin yalanları ve gerçekler...

Suriyeli sığınmacılar hakkında merak edilen her şey açıklandı! İşte muhalefetin yalanları ve gerçekler...

İstanbul İl Göç İdaresi Müdürü Bayram Yalınsu Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar ile ilgili, "Yaklaşık 500 bin Suriyeli ülkesine döndü." ifadelerini kullandı. Türkiye'de bulunan sığınmacıların resmi sayısını açıklayan Yalınsu, "Şu anda Türkiye’de toplamda 5 milyon 498 bin 586 yabancı yasal bir şekilde ikamet etmektedir." açıklamasında bulundu. Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Twitter üzerinden ırkçı vatandaşları kışkırtmaya dönük algı operasyonu içeren provokatif soruları çürütüldü.

Gündem

23.01.2024, 19:09

İstanbul İl Göç İdaresi Müdürü Bayram Yalınsu, A Haber'de yayınlanan Sebep Sonuç programında Türkiye'deki göçmenler konusu ile ilgili önemli konuştu ve son rakamları açıkladı. Psikolojik harp operasyonlarına maşalık edenlerin yalanlarını çürüten Yalınsu, son günlerde sosyal medya üzerinden sığınmacılar, mülteciler ve düzensiz göçmenlerin karıştığı bazı olaylar üzerinden pompalanan provokasyon girişimlerine de yanıt verdi.

NAGİHAN Survivor'dan ayrılma kararı mı aldı? Sakatlık sonrası Nagihan Karadere... Haberi Görüntüle

"BİZ GÖÇLE İLK DEFA KARŞI KARŞIYA DEĞİLİZ"

Yalınsu, "Göçle alakalı önemli nokta, bu alanda biz işlemleri bir kanun kapsamında yürütüyoruz. Çok teknik bir konu. Bu konu ile ilgili herkesin bir fikri var. Sayın Bakanımız bu konuyu mühendisliğe doktorluğa benzetiyor. Sosyal medyada sanki bu alanda 'bir kural yokmuş' gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bir keyfilik bir düzensizlik varmış gibi davranılıyor. Bunun böyle olmadığını vurgulamamız lazım. Biz yürüttüğümüz bütün işlemleri 11 Nisan 2013 tarihinde TBMM'de oy birliği ile yürüklüğe giren yabancılar ve uluslararası koruma kanunu çerçevesinde yürümüyoruz. Biz göçle ilk defa karşı karşıya değiliz. Osmanlı'dan bugüne kadar göçle karşı karşıya olduk." dedi.

Bazı yollar trafiğe kapatılacak! 26 Şubat İstanbul'da hangi yollar trafiğe... Haberi Görüntüle

"NADİR ÜLKELERDEN BİRİYİZ"

Yalınsu şöyle konuştu;

"1951 Cenevre Sözleşmesi'ne tarafız. Şu anda dünyada göçle ilgili yabancılar mevzuatını, uluslararası hukuku, mülteci hukukunu tam olarak uygulayabilen nadir ülkelerden biriyiz."

Kaş aldırmak orucu bozar mı? Oruçken kaş alınırsa oruç bozulur... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE'DE NE KADAR SIĞINMACI VAR?

Yalınsu, "Şu anda Türkiye'de toplamda 5 milyon 498 bin 586 yabancı yasal bir şekilde ikamet etmektedir." ifadelerine yer verdi.

İnci Taneleri Dağlara mı yazdın şarkı sözleri! Dağlara mı yazdın... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE'DE NE KADAR SURİYELİ VAR?

Yalınsu şunları söyledi;

"En fazla popülasyon Suriyeli. Ülkemizde 3 milyon 768 bin 716 Suriyeli bulunmakta. Geçici koruma kapsamında ülkemizde yasal bir şekilde ikamet etmektedirler."

İlk cemre düştü mü 2024? Cemreler düştü mü, ne zaman... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE'DEN NE KADAR SURİYELİ ÜLKESİNE DÖNDÜ?

Bayram Yalınsu, "Yaklaşık 500 bin Suriyeli ülkesine döndü." bilgisini paylaştı.

190 bine yakın sığınmacıya vatandaşlık verildiğini açıklayan Yalınsu, "Sığınmacıların kimlik belgeleri bizde kayıtlı. 2016 tarihinden bu yana 143 bin 808 düzensiz göçmenin işlemini yaptık." şeklinde konuştu.

TRABZON İFTAR SAATİ 2024! Trabzon'da akşam ezanı saat kaçta okunacak,... Haberi Görüntüle

"YABANCILARA BİR MAAŞ VERİLMİYOR"

Yabancılara herhangi bir maaş verilmiyor ifadelerine yer veren Yalınsu, "Vatandaşlığa geçen hiçbir sığınmacı oy kullanamaz." dedi.

Ayrıca Yalınsu, "Düzensiz göç güvenlik sorunudur, tedbir alıyoruz." açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Necmettin Erbakan'ı andı: Rahmetle yad ediyorum Haberi Görüntüle

KILIÇDAROĞLU'NUN SIĞINMACILAR İLE İLGİLİ KIŞKIRTICI SAHTE PROPAGANDASI 

Bayram Yalınsu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Twitter üzerinden algı operasyonu çekerek sorduğu soruları da yanıtladı.

Yalınsu, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı Twitter paylaşımındaki, "Sığınmacıların eski kimlik bilgileri elinizde mevcut mu? Kaçına vatandaşlık verdiniz ve hangi güvenlik soruşturmalarından geçirdiniz?" sorularının cevabını verdi.

Yalınsu ayrıca sığınmacılar üzerinden yürütülen "maaşa bağlandılar, sınavsız üniversiteye giriyorlar" gibi algı girişimlerinin de gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Yalınsu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Son dakika... Pendik Kaymakamlığı lojmanlarına silahlı saldırı Haberi Görüntüle

"SIĞINMACILARIN ESKİ KİMLİK BİLGİLERİ ELİNİZDE MEVCUT MU?

"Mevcut. Biz bir kişiyi kaydetmeden önce mutlaka elindeki tüm belgeleri, kendi ülkesinden getirdiği kimlik, pasaport evlilik cüzdanı… Bu belgeleri alıp tercümanlarımız aracılığıyla bunları çevirip ve kayıt işlemlerini yapıyoruz. Eğer belgesi yoksa bu kişilerin geldikleri mahallenin adına kadar 99 farklı alanda verilerini alıyoruz. Gelmeden önce hangi eğitimi aldı hangi mesleki becerisi vardı? Geldikten sonra hangi mesleği yerine getiriyor? Tek tek adresini ve ailevi durumunu kaç çocuğu var evli mi bekâr mı bunların tamamının bilgisini alıp değerlendirip bu kişilere 'Geçici Koruma Kimlik' belgesi düzenliyoruz.

Biz bu bilgileri aldığımız an kolluk kuvvetlerimizle ve istihbarat birimlerimizle bu veriler paylaşılıyor eğer bu kişi hakkında olumsuz bir durum varsa bu kişiye herhangi bir şekilde statü vermiyoruz.

CHP'de aday belirleme krizi: Foça'da ilçe başkanı dahil 8 kişi... Haberi Görüntüle

KAÇ SIĞINMACIYA VATANDAŞLIK VERİLDİ?

Bizim 2015 tarihinde 2016 tarihli sığınmacılarla ilgili tartışmalara bakın hep şu söylenirdi; 'Buradaki kaliteli eğitimli Suriyeliler Avrupa'ya götürüldü.' Şeklinde söyleniyordu. Biz de bu eğitim seviyesi ile alakalı kişilerin tamamını nasıl değerlendirebiliriz şeklinde bir çalışma içine girdik. Ve dedik ki bu kişiler arasında bizim ülkemize katkı sağlayacak kişilerle alakalı bir değerlendirme yapalım. Bu kişiler kimlik belgesi ile diploma ile vs. geliyor. Sistemlerimizi biz taradık gelen kişiler arasında Akademisyen, üniversite mezunu, doktora mezunu gibi ülkemize katkı sağlayacak kişileri istisnai vatandaşlık kapsamında değerlendirme yaptık. Bu ülkemizin menfaatine olduğu için biz bunu yapıyoruz. Herhangi bir şekilde bu kişilerin görüşünden düşüncesinden değil. 190 bine yakın sığınmacıya vatandaşlık verildi."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading