Yandex Metrica

Stratejik Mekanizma Toplantısı'nda karar çıktı: Türkiye-ABD arasında 'Terörle mücadele' istişareleri tekrar başlatıldı!

Stratejik Mekanizma Toplantısı'nda karar çıktı: Türkiye-ABD arasında 'Terörle mücadele' istişareleri tekrar başlatıldı!

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD'li mevkidaşı Antony Blinken arasında gerçekleştirilen Stratejik Mekanizma Toplantısı'nda ortak açıklama düzenlendi. Türkiye ile ABD arasında 'Terörle mücadele' istişarelerinin yeniden başlatıldığı açıklandı.

Gündem

13.03.2024, 08:35

ABD'nin başkenti Washington'da Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve ABD'li mevkidaşı Antony Blinken'ın katılımı ile Stratejik Mekanizma Toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantı sonrasında ortak açıklama yapıldı.

Ortak açıklamada Türkiye ve ABD arasında 'Terörle mücadele' istişarelerin tekrar başlandığı belirtildi.

12 yıl sonra Irak'a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli mesajlar: Irak terörden arındırılmalı 12 yıl sonra Irak'a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli mesajlar: Irak... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ ELE ALANDI

Ortak açıklamada, ''Stratejik Mekanizma kapsamında 7 Mart'ta Türk ve ABD dışişleri bakanlıklarından üst düzey yetkililerin katılımıyla açık, iş birliğine dayalı, stratejik görüşmeler gerçekleştirilmiş, ardından 8 Mart'ta Bakan Fidan ve Bakan Blinken bir araya gelmişlerdir'' ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında, ''Fidan ve Blinken, ortak hedeflerin ilerletilmesi ve ortaya çıkan küresel sınamaların ele alınmasına imkan veren, sonuç odaklı, ileriye dönük, ikili pozitif gündeme bağlılıklarını yinelemişlerdir. İki bakan, Türkiye-ABD ilişkilerinin bölgesel öncelikler, terörle mücadele, savunma iş birliği, ekonomik büyüme, ticaret, enerji güvenliği ve iklim değişikliği ile insanlar arası bağlar dahil olmak üzere çeşitli alanlarda güçlendirilmesini ele almıştır'' ifadelerine yer verildi.

Gözler BMGK'deki oylamada: Türkiye, Filistin'in BM'de tam üyeliğini destekliyor Gözler BMGK'deki oylamada: Türkiye, Filistin'in BM'de tam üyeliğini destekliyor Haberi Görüntüle

''TÜRKİYE'NİN ÇABALARINI MEMNUNİYET İLE KARŞILIYORUZ''

Fidan ve Blinken'ın Ukrayna'nın egemenliği ve toğrak bütünlüğüne ilişkin Türkiye ve ABD'nin desteğinin tekrarlandığı açıklamada, ''ABD, kısa süre önce duyurulan Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu ile tahıl sevkiyatı ve diğer uluslararası ticaret için hayati önem taşıyan güvenli rotaların kolaylaştırılması da dahil olmak üzere Türkiye'nin Karadeniz'deki çabalarını memnuniyetle karşılamaktadır'' ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, ''Fidan ve Blinken, Gazze'de devam eden krizi ele almış ve diplomatik faaliyetlerini değerlendirmişlerdir. Taraflar çatışmanın sona erdirilmesine yönelik bir yol bulunması ve insani krizin derhal üstesinden gelinmesinin önemini vurgulamış, ayrıca iki devletli kalıcı bir çözüme olan bağlılıklarını bir kez daha teyit etmiştir'' ifadeleri kullanıldı.

SON DAKİKA: Uludağ'da orman yangını başladı! Çok sayıda ekip bölgede SON DAKİKA: Uludağ'da orman yangını başladı! Çok sayıda ekip bölgede Haberi Görüntüle

TÜRKİYE-ABD TERÖRLE MÜCADELE İSTİŞARELERİ TEKRAR BAŞLATILDI!

Hakan Fidan ve mevkidaşı Blinken'ın terörle her türlü mücadele edilmesi vurgulanarak, ''Türkiye ve ABD, stratejik mekanizma kapsamında ulusal güvenliklerine tehdit teşkil eden terörizme karşı iş birliğini artırmak, organize suç ve uyuşturucu kaçakçılığına karışan şebekeleri ele almak amacıyla Türkiye-ABD Terörle Mücadele İstişareleri'ni yeniden başlatmıştır'' ifadeleri kullanıldı.

Blinken, Türkiye'nin çıkarlarını hedef alan terör örgütü PKK, DHKP-C ve DEAŞ'ı kınayarak, ''Türkiye ve ABD, DEAŞ'ın Suriye ve Irak'ta kalıcı olarak yenilgiye uğratılması yönündeki ortak kararlılıklarını yinelemiş ve Afrika ve Orta Asya'da bulunan DAEŞ ve El Kaide bağlantılı örgütlerin oluşturdukları tehdide karşı işbirliğini ele almışlardır'' değerlendirmesi yapıldı.

Habere Tepki Ver

4

0

1

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Gündem


Loading