SON DAKİKA
Stajyerlerin yüzünü güldüren karar! Artık bedavaya çalışmak yok: E-Devlet'e giren 1275 TL alacak

Stajyerlerin yüzünü güldüren karar! Artık bedavaya çalışmak yok: E-Devlet'e giren 1275 TL alacak

Yeni kararla birlikte staj yaparak mesleklerine ilk adımlarını atan gençler 1275 lira harçlık alacak. Staj yaptığı yerde yirminin altında çalışan varsa bu tutarın 850 lirasını devlet kendi kasasından karşılayacak. İşte detaylar...

Gündem

23.01.2024, 18:47

Mynet'in haberine göre, geçen yıl Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na alınan Ulusal Staj Programı'na 135 binin üzerinde genç başvurdu, 90 binin üzerinde gence de staj teklifi gönderildi. Staj yapacağı kurum ile irtibatlandırılan 45 bine yakın genç ilk ücretini devletten aldı. Program OECD tarafından üye ülkelere 2 yıl üst üste örnek gösterilen programa gençlerin ilgisi, kamu kurumları ve özel sektörden gönüllü işverenlerin katılımı artıyor.

Programa başvurular için kariyerkapisi.cbiko.gov.tr üzerinden 31 Mart'a kadar devam edecek. Program, gençlerin iş yaşamını mezun olmadan önce deneyimleme, başarılı olacakları alanları yakından tanıma, sahip oldukları teorik bilgi, becerileri sahada uygulama imkânı sağlanarak bireysel gelişimlerine destek veriyor.

Göç İdaresi Başkanlığı'ndan iddialara ilişkin açıklama: İddialar kesinlikle doğru değildir Haberi Görüntüle

AYLIK 1275 LİRA MAAŞ VERİLECEK

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre; staja başlayan tüm öğrencilerin yasal hakları gözetilerek, sigorta ve staj ücretleri Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında ödenecek. Yirmi ve üzerinde personel çalıştıran asgari ücretin yüzde 30'undan, 20'den az personel çalıştıran işyerinde yüzde 15'inden aşağı ücret ödenemiyor. Bu yıl asgari ücret 4253 liraya çıkarken yirminin üzerinde personel çalışan işletmelerde stajyerlere ödenecek tutar da 1275 lira olacak. Yirminin altında personelin çalıştığı işletmeler de bu tutar 637 lira olarak ödenecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı! 5 ülkeye yeni büyükelçi atandı Haberi Görüntüle

EMEKLİLİK PRİMİ DE YATIRILACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hazırladığı "Ulusal Genç İstihdam Stratejisi" kapsamında gençlere iş ve sosyal haklar konusunda yeni uygulamalar devreye girecek. Staj döneminde sadece sağlık sigortasının değil emeklilik sigorta priminin de başlatılması konusunda çalışma yapılacak.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading