Yandex Metrica
SON DAKİKA
Sosyal medyanın sahte ünlüleri FETÖ tarafından kullanılıyor: Dikkat, sizin de isminiz olabilir!

Sosyal medyanın sahte ünlüleri FETÖ tarafından kullanılıyor: Dikkat, sizin de isminiz olabilir!

Ünlü kişiler adına sahte hesaplar açarak on binlerce takipçiye ulaşan sosyal medya teröristleri, sanatçılardan herhangi bir tepki gelmediğini görünce cesaretleniyor.

Gündem

17.02.2024, 16:55

Bilgisayarlarca yönetilen robot hesapların oranı yüzde 60'ı geçen Twitter'da tek sorun yapay zeka manipülasyonu değil. Sosyal medya aynı zamanda 'sahte ünlülerin' cirit attığı bir çöplüğe dönüştü.

Ünlülerin hayranlarını sosyal medyada yönlendirmeye çalışan terör örgütleri öncelikle, sevilen bir sanatçının adına hesap açıp çok sayıda takipçiye ulaşıyor. 

Kısa zamanda on binlerce takipçi elde eden sahte hesapların şikayetlerden ötürü kapanma riski ortaya çıkınca manipülatörler bu kez hesap isminin yanına 'Fan' ya da 'Parody' ibaresi ekleyip varlığını devam ettirmeye çabalıyor. 

Ünlüler değil ama onların hayranlarına ait hesap gibi davranmaya başlayan bu tür çok takipçili kullanıcılar Twitter tarafından kapatılmaktan kurtuluyor. Eğer şikayetler çoğalmaya başlar ve hilenin ortaya dökülme riski artarsa bu operasyon hesapları başka bir taktik benimseyip anında 'haber sitesi' gibi davranmaya başlıyor ve başka bir isimle bambaşka bir kimliğe bürünüyor.

Şimdiye dek sosyal medya operasyonu amacıyla adları kullanılan ünlüler arasında Sezen Aksu'dan Aysun Kayacı'ya, Beyazıt Öztürk'ten Metin Akpınar'a, Arda Kural'dan Selçuk Yöntem'e, Haluk Bilginer'den Şener Şen'e, Mehmet Aslantuğ'dan Uğur Yücel'e kadar pek çok sanatçı var. 

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan 3. Antalya Diplomasi Forumu'nda konuşma gerçekleştirdi:... Haberi Görüntüle

FETÖ'NÜN EN MEŞHUR TAKTİĞİ

Ünlülerin adlarını kullanarak bu şekilde operasyon yapan odakların başında Fetullahçı Terör Örgütü'nün geldiği biliniyor. Uyandırma Servisi, JeansBiri ve Kaç Saat Oldu gibi toplumu kışkırtma amacıyla kurulmuş operasyon hesaplarının FETÖ'nün mahrem sorumluları tarafından yönetildiği ortaya çıkmıştı. 

JeansBiri adlı hesabın sahibi FETÖ mahrem imamı Ahmet Kemal Aydoğdu tutuklanmıştı.

Sanatçıların kendileri adına açılmış sahte hesaplara genellikle tepki göstermeyip sessiz kalışı ise sosyal medyadaki bu sorunu daha çok büyütüyor. Sanatçı, yazar, ressam, şarkıcı, kanaat önderi yahut iş adamı gibi herhangi bir 'ünlü' kişinin, sosyal medyada kendisine ait olmayan ama kendi ismiyle paylaşılmış mesajlara karşı uyanık olması gerekiyor. 

Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, yalan içeriklerle topluma nefret tohumları ekmek ve kamuoyunu planlı bir senaryo dahilinde yönlendirmek için geceli gündüzlü çalışan terör örgütleri, gerçek kişilerden tepki almadığı sürece cesaretlenerek daha fazla algı operasyonu gerçekleştiriyor. 

Ünlülerin adını kullanarak sahte hesaplar açan FETÖ'cüler aynı zamanda çok sayıda operasyon hesabının da sahibi. Hükümet muhalifi kesimleri bir dönem peşinden sürükleyen 'Kaç Saat Oldu' ve 'Dahi Bilal' isimli hesapların FETÖ üyesi Hüseyin Yılmaz tarafından yönetildiği ortaya çıkmıştı. 

Twitter'daki operasyon gruplarının ünlülerle ilgili hedef listeleri bulunuyor. Sanatçıların adını kullanarak para karşılığında operasyon yapan 'Bellshaber' bunlardan sadece biri. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KAAN mesajı: Daha neler gelecek neler Haberi Görüntüle

FETÖ'YE ÖZENEN CHP'Lİ İFŞA OLMUŞTU

Twitter'da politik operasyon hedefiyle ünlülerin ismini kullanarak hesap açanlar sadece FETÖ'cüler değil. İki yıl önce İzmir'de yapılan operasyon, CHP'li belediye personelinin de FETÖ'ye özendiğini ortaya koymuştu. Prof. Dr. İlber Ortaylı ve sanatçılar Meltem Cumbul, Nil Karaibrahimgil, Bergüzar Korel, Müjdat Gezen ve Cansu Dere adına açılmış hesaplardan paylaşım yapan kişinin Buca Belediyesi'nde mühendis olarak çalışan Hüsamettin Alkım Ünsal olduğu anlaşılmıştı.

CHP'li Tuncay Özkan ve Hüsamettin Alkım Ünsal

'Cumhurbaşkanına hakaret', 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik' gibi suçlardan hakkında soruşturma açılan Ünsal'ın evine giden polis ekipleri, adeta bir internet kafe manzarasıyla karşılaşmıştı. 
 


 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading