Yandex Metrica

Son dakika: 'Ver ruhsatı al parayı' şeklinde çalışan belediye başkanı tutuklandı!

Son dakika: 'Ver ruhsatı al parayı' şeklinde çalışan belediye başkanı tutuklandı!

Dünya'nın ilk ve sakin adası seçilen Gökçeada'da yaşanan imar skandalı, koyun hırsızlığından tutuklanarak cezaevine gönderilen K.Ç'nin telefon kayıtları ve imar usulsüzlükleriyle ilgili CİMER'e yapılan şikayetlerle ortaya çıktı. İYİ Partili Belediye Başkanı Ünal Çetin, İmar ve Şehircilik Müdürü Seval Duran ve Gökçeada İYİ Parti Eski İlçe Başkanı Hasan Erdem cezaevine gönderildi.

Gündem

28.02.2024, 22:29

Büyük imar yolsuzluğu kapsamında gözaltına alınan aralarında Çetin ve Duran’ın da bulunduğu 5 şüpheli Adliye’ye sevk edildi. Kayak tatiline gitmek üzereyken yakalanan Duran’ın banka hesabına bir otel için işletme ruhsatı verdiği gün yaklaşık 400 bin lira yatırıldığı tespit edildi. Başkan Çetin, İmar ve Şehircilik Müdürü Duran ve İYİ Parti Eski İlçe Başkanı Erdem tutuklandı.

Çetin'in Adliye'ye götürüldüğü sırada oldukça yorgun olduğu gözlenirken, kayak için Erzurum'a gitmeye hazırlandığı sırada İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda gözaltına alınan İmar ve Şehircilik Müdürü Duran'ın hesap hareketlerinde ciddi artışların olduğu ortaya çıktı.

Kurban bayramında noter, bankalar ve AVM'ler açık mı? Kurban bayramında kargo firmaları açık olacak mı? Kurban bayramında noter, bankalar ve AVM'ler açık mı? Kurban bayramında... Haberi Görüntüle

HAYVAN HIRSIZLIĞIYLA BAŞLADI

İddiaya göre Gökçeada'da geçtiğimiz haziran ayında 65 küçükbaş hayvanın çalınmasının ardından Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı, Gökçeada Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla aralarında K.Ç.'nin de bulunduğu 4 şüpheliyle ilgili çalışma başlattı. Soruşturma kapsamında K.Ç. ve 4 şüpheli Jandarma tarafından teknik ve fiziki takibe alındı.

K.Ç'nin bir telefon konuşmasında şebekenin direktifleriyle 27 Ekim 2022 tarihinde satın aldığı Çınarlı Mahallesi'nde 258 Ada 9 parselde bulunan 3 bin 355 metrekare arazinin imara açılması ve terk payları için başkan Çetin'e 230 Bin TL rüşvet ödediğini söylemesi Jandarma'nın soruşturmayı bu yöne kaydırmasına neden oldu.

Yaklaşık 2 aylık fiziki takibin ardından koyun hırsızlığıyla ilgili 12 adrese düzenlenen operasyonda K.Ç.'nin de aralarında bulunduğu 4 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilirken, Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin ve şebekeyle ilgili elde edilen telefon tapeleri Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Azra Kohen İsrail soykırımına kılıf uydurmuştu: Çözümü kaçmakta buldu: Instagram'ı kapattı! Azra Kohen İsrail soykırımına kılıf uydurmuştu: Çözümü kaçmakta buldu: Instagram'ı... Haberi Görüntüle

CİMER BAŞVURULARI YOL GÖSTERDİ

Elde edilen telefon tapelerini ve bin 800 dönüm tarım arazisinin imara açılmasıyla ilgili CİMER'e yapılan şikayetleri değerlendiren Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı dosyaları birleştirerek olayla ilgili soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Çanakkale Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekipleri şebekeyi teknik ve fiziki takibe aldı. Yapılan araştırmada Çetin ile ortak hareket ettiği ileri sürülen şebekenin; Yenimahalle, Çınarlı ve Kuzu Limanı'nda bulunan bin 800 dönüm tarım arazisini imara açmak için tapu sahiplerinden rüşvet aldığı, bazı arazileri ise imar vaadiyle yüksek fiyattan sattığı belirlendi. Şebekenin, ayrıca imar sorunu olan yerler ile sit alanlarına inşaat izni verdiği, işletme ruhsatlarında sahtecilik yaptığı, usulsüz binalara iskan verip imar plan değişiklikleri yaparak müteahhitlere rant sağladığı ortaya çıktı.

Elde edilen bilgiler doğrultusunda Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler Gökçeada Belediyesi'ne baskın düzenledi. Operasyona; Belediye Başkanı Ünal Çetin'in eşi Mehtap Çetin'in üzerine kayıtlı "kanella" ismindeki "tarçın" anlamına gelen teknesinin ismi verildi.

Kavurucu sıcaklar geliyor! 40 dereceyi geçecek: Bu saatlerde dışarı çıkmayın Kavurucu sıcaklar geliyor! 40 dereceyi geçecek: Bu saatlerde dışarı çıkmayın Haberi Görüntüle

3'Ü RUHSATSIZ 4 SİLAH

Operasyonda Belediye Başkanı Ünal Çetin, müteahhit B.B, rüşvete aracılık ettiği ileri sürülen R.G., başkanla bir dönem birlikte ticaret yapan kamu görevlisi E.B. gözaltına alındı. İmar Müdürü Seval Duran'ın ise İstanbul'da olduğu tespit edildi. Başkan Ünal Çetin'in evinde yapılan aramalarda üçü ruhsatsız olmak üzere 4 adet silah ve 7 bin Euro ele geçirilirken, şebekenin mal varlıkları ve hesap hareketleri de incelemeye alındı.

Başkan Çetin, İmar ve Şehircilik Müdürü Duran ve Gökçeada İYİ Parti Eski İlçe Başkanı Erdem tutuklandı.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda gözaltına alınan İmar ve Şehircilik Müdürü Seval Duran da polis eşliğinde Çanakkale'ye getirildi. İddiaya göre Duran'ın, işletme ruhsatlarının ve imar izinlerinin verildiği günler hesap hareketlerinde ciddi artışların olduğu tespit edildi. Bir otel için işletme ruhsatı verildiği gün Duran'ın banka hesabına 400 bin lira geçtiği saptandı. Bu miktar soruşturma birimlerince şüpheli bulundu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading