Son dakika: Resmi Gazete'de yayımlandı: Seçime katılacak partilerin ismi belli oldu

Son dakika haberleri... Yüksek Seçim Kurulu, seçimlere girme yeterliliğine sahip olan siyasi partileri açıkladı. Buna göre, 24 parti seçimlere katılacak.

Gündem 14.01.2022, 23:10 15.01.2022, 01:54
Abone ol
Son dakika: Resmi Gazete'de yayımlandı: Seçime katılacak partilerin ismi belli oldu

YSK'nin Resmi Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlanan kararında, 298 sayılı "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun" ile 2820 sayılı "Siyasi Partiler Kanunu"nun ilgili maddelerine göre, 1 Ocak tarihinden en az 6 ay öncesi itibarıyla illerin en az yarısında teşkilat kurdukları ve büyük kongrelerini yaptıkları saptanan 24 siyasi partinin seçimlere katılma yeterliliğine sahip olduğunu belirtti.

Kararda, bu partilerin Adalet ve Kalkınma Partisi, Anavatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Emek Partisi, Gelecek Partisi, Genç Parti, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, İYİ Parti, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Saadet Partisi, Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi ve Yeniden Refah Partisi olduğu ifade edildi.

İL VE İLÇE SEÇİM KURULLARININ KURULUŞ ESAS VE İLKELERİ BELİRLENDİ

YSK'nin il ve ilçe seçim kurulları ile Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunun kuruluş esas ve ilkeleri saptanmasına ilişkin kararı da Resmi Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı.

Kararda, bu kurulların iki yıllık görev sürelerinin bu ay dolmasından dolayı 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun gereği, ocak ayının son haftası içinde iki yıl süre ile görev yapmak üzere tekrar kurulların oluşturulmasının gerektiği ifade edildi.

Bu sebeple il ve ilçe seçim kurullarıyla Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunun, 298 sayılı Kanun'un 15, 18 ve 19. maddelerinde yazılı usullere göre iki yıl süre için yeniden kurulmalarına karar verildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!