Yandex Metrica

Sitede Ara

Son dakika: Otoyollarda yeni dönem başladı! Hız sınırı bakın kaç km oldu

Son dakika: Otoyollarda yeni dönem başladı! Hız sınırı bakın kaç km oldu

İçişleri Bakanlığı otoyollarda hız sınırının artırıldığını ilan etti. 1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girecek yeni karar kapsamında, hız sınırı artırıldı. Peki hız sınırı kaç km oldu? Hangi otoyollarda hız sınırı artırıldı? Detaylar haberimizde...

Gündem

20.05.2024, 09:39

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzası ile 81 il valiliğine otoyollardaki otomobil hız sınırlarına ilişkin yazı gönderildi. 

Söz konusu yazıda, Karayolları Trafik Kanunu'nun "Hız Sınırları" başlıklı 50. maddesinde, "Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 kilometre/saat, bölünmüş yollarda 110 kilometre/saat, otoyollarda 120 kilometre/saat hızı geçmemek üzere yönetmelikte belirlenir. ifadeleri hatırlatıldı. 

Yazıda, yol standartlarının dikkat alınarak mevzuat kapsamında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının görüşüyle hız sınırlarının yerleşim yeri dışındaki şehirlerarası çift yönlü karayolları ile bölünmüş yollarda ve otoyollarda otomobiller için 20 km/saate kadar İçişleri Bakanlığı'nın artırmaya yetkili olduğu belirtildi. 

1 Temmuz itibariyle; 

Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde- Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 km/s olan hız sınırı 10 km/s artırılarak 130 km/s,

Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir /Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıkarılacak.

Ayrıca yapımı devam eden ve yeni projelendirilecek otoyollar hizmete açıldıklarında 120 km/saat olan hız sınırının 20 km/saat artırılarak 140 km/saate yükseltilecek.

1 Temmuz’da başlayacak uygulama kapsamında otoyollarda trafik işaretlemelerine yönelik çalışmalara da devam ediliyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading