banner2

Son dakika: NATO Genel Sekreteri, Erdoğan'la görüşmek için Türkiye'ye geliyor!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsveç'in NATO üyeliğini görüşmek üzere yakında Ankara'ya gideceğini ifade etti.

Gündem 01.06.2023, 09:31 01.06.2023, 11:07
Abone ol
Son dakika: NATO Genel Sekreteri, Erdoğan'la görüşmek için Türkiye'ye geliyor!

 Rusya Ukrayna savaşı sonrası NATO ittfakına üye olmak isteyen İsveç, Türkiye'nin vetosuna takılarak sancılı bir sürece girdi.  Terör örgütleri ile arasına mesafe koyması beklenen İsveç'in üyelik süreci tüm dünya tarafından yakından takip ediliyor.  Edinilen son dakika habere göre; NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsveç'in NATO üyeliğini görüşmek üzere yakında Ankara'ya gideceğini söyledi.

İSVEÇ KAPIDA BEKLETİLDİ 

Madrid'de verdiği taahhütleri yerine getiren Finlandiya geçtiğimiz aylarda ittifaka katılırken 'Terör örgütü PKK'nın topraklarını adeta üs gibi kullandığını' itiraf eden İsveç bu tavrından dolayı kapıda bekletilmişti. Bu süre zarfında İsveç Parlamentosu daha sıkı 'terörle mücadele' yasalarını geçirmenin önünü açan anayasa değişikliğini onaylamıştı.

NATO'DAN TÜRKİYE'YE ZİYARET 

PKK'nın adeta kol gezdiği ülkenin NATO üyesi olup olamayacağı merak konusu iken NATO'dan Türkiye'ye kritik bir ziyaret gerçekleştirilecek. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yakın gelecekte Ankara'yı ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsveç'in NATO üyeliği konusunda görüşme gerçekleştireceğini ifade etti. 

"BU HAFTA ERDOĞAN İLE GÖRÜŞTÜM"

Norveç'in başkenti Oslo'da bugün düzenlenecek NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Bu hafta başında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüm. İsveç'in katılımı konusunda ilerleme kaydedilmesinin önemini her zaman vurguluyorum. İsveç'in olası katılımını nasıl sağlayabileceğimizi ele alma konusunda yakın gelecekte Ankara'ya da gideceğim" dedi.

"ERKEN ÜYE OLMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Stoltenberg, Türkiye ve diğer müttefiklerin geçen yıl Madrid'de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi'nde İsveç ve Finlandiya'yı üyelik için davet ettiğini vurgulayarak, şu açıklamalarda bulundu. "Tüm müttefiklerin ve Türkiye'nin İsveç'i tam üye olmaya davet ettiğini ve bunun Madrid'deki son zirvede gerçekleştiğini unutmamalıyız. Şu ana kadar bu çok hızlı bir kabul süreci oldu çünkü  Finlandiya ve İsveç Mayıs ayında başvuruda bulundu. Finlandiya zaten üye oldu ve İsveç'in de üye olacağından eminim. Bunun mümkün olduğunca erken gerçekleşmesi için çalışıyoruz.

"ANKARA'YA GİDECEĞİM"

Benim mesajım İsveç'in üyeliğinin İsveç için iyi olduğu, İskandinav ülkeleri için iyi olduğu, Baltık ülkeleri için iyi olduğu ve aynı zamanda NATO için de iyi olduğudur. Bu NATO'yu daha güçlü kılacak ve aynı zamanda Türkiye ve tüm müttefikler için de iyi olacaktır. Yakın gelecekte Ankara'ya gideceğim ancak tarih henüz belli değil."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!