Yandex Metrica

Son dakika... MGK toplantısı sona erdi: 'Irak ve Suriye’de herhangi bir oldubittiye fırsat verilmeyecek'

Son dakika... MGK toplantısı sona erdi: 'Irak ve Suriye’de herhangi bir oldubittiye fırsat verilmeyecek'

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada 7 maddelik bildiri yayımlandı. Bildiride terörle mücadele, Gazze'deki İsrail katliamı ve insani dram, Rusya-Ukrayna Savaşı, Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri ve yapay zeka gibi konulara ilişkin alunan kararlar yer aldı.

Gündem

28.05.2024, 23:50

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada 7 maddelik bildiri yayımlandı. Bildiride terörle mücadele, Gazze'deki İsrail katliamı ve insani dram, Rusya-Ukrayna Savaşı, Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri ve yapay zeka gibi konulara ilişkin alunan kararlar yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Milli Güvenlik Kurulu, 28 Mayıs 2024 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanmıştır.

Toplantıda;

Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili kaç gün, 9 gün mü oldu? Hangi günleri kapsıyor? Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı tatili kaç gün, 9... Haberi Görüntüle

TERÖRLE MÜCADELE

1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla gerçekleştirilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur.

2. Komşumuz Irak’la eş güdüm ve iş birliğimizin, ülkelerimiz arasındaki ahdî zeminin genişlemesiyle daha ileri aşamalara taşınacağı vurgulanarak güvenlik alanında kaydedilecek somut ilerlemelerin, bölgemizin kalkınmasına yönelik müşterek gayretlerimizi kuvvetlendireceği belirtilmiştir.

3. Irak ve Suriye’de gasp ettiği toprakları terör yuvası hâline getiren PKK/KCK-PYD/YPG’nin ve ona sağlanan desteğin bölgemizdeki tüm unsurlarıyla birlikte bertaraf edileceği, millî güvenliğimiz ve komşularımızın toprak bütünlüğü hilafına herhangi bir oldubittiye fırsat verilmeyeceği vurgulanmıştır.

Valilikler teker teker duyurdu: 12 şehirde bu olay resmen yasaklandı! Valilikler teker teker duyurdu: 12 şehirde bu olay resmen yasaklandı! Haberi Görüntüle

İSRAİL'İN GAZZE'DEKİ SOYKIRIMI

4. Uluslararası hukuktan kaynaklanan mesuliyetlerini yok sayarak Gazze’deki katliamlarını sürdüren İsrail’in insanlığa karşı işlediği suçlara son vermesi için dünyanın dört bir yanında yükselen sesleri bastırmaya yönelik uygulamaların; hukukun üstünlüğü, demokrasi ve ifade hürriyetini savunduğunu iddia eden çevrelerin samimiyetsizliğini bir kez daha gözler önüne serdiği belirtilmiştir. Buna mukabil tarihin doğru tarafında yer alarak Filistin Devleti’ni tanıyan ülkelerin sayısının ve katliamın sorumlularının adalete karşı hesap vermesine yönelik çabaların artmasının kritik önemde olduğu ifade edilmiştir.

Kurban Bayramı'nda TRUGO şarjı indirimli mi? TRUGO başka marka araçlara indirimli mi? Kurban Bayramı'nda TRUGO şarjı indirimli mi? TRUGO başka marka araçlara... Haberi Görüntüle

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

5. Ukrayna’daki insani durumun her geçen gün kötüleşmesine sebep olan savaşa ilişkin son gelişmeler ele alınarak adil ve kalıcı bir barışın en kısa sürede tesisine ilişkin imkânlar değerlendirilmiş; kıyıdaş ülkelerle birlikte, Karadeniz’de seyrüsefer emniyetinin tahkimine yönelik çalışmaların sürdürülmesinin önemi vurgulanmıştır.

18 yıl sonra bir ilk! Cumhurbaşkanı Erdoğan CHP Genel Merkezi'ni ziyaret etti 18 yıl sonra bir ilk! Cumhurbaşkanı Erdoğan CHP Genel Merkezi'ni... Haberi Görüntüle

AZERBAYCAN-ERMENİSTAN BARIŞI

6. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki müzakerelerde kaydedilen müspet gelişmelerin barışı sağlayacak bir anlaşma ile neticelenmesi yönündeki temennimiz ve kalıcı barışın tesisini hedefleyen tüm iyi niyetli çabalara desteğimiz teyit edilmiştir.

Zehir tacirlerine Narkoçelik-20 operasyonu! Yüzlerce kilo kokain ele geçirildi Zehir tacirlerine Narkoçelik-20 operasyonu! Yüzlerce kilo kokain ele geçirildi Haberi Görüntüle

YAPAY ZEKA

7. Yapay zekâ alanında kaydedilen ilerlemenin, insanlık tarihinde yeni bir merhaleye geçilmesini mümkün kılabilecek büyük fırsatlar sunduğuna; bununla birlikte, bahse konu sahadaki potansiyelin birtakım sınamaları ve siber alanda oluşan yeni tehditleri de beraberinde getireceğine dikkat çekilmiştir. Türkiye’nin, yapay zekâ çalışmalarının ilmî, askerî, iktisadi ve içtimai neticelerine hazırlıklı olmasının ve bu alanda ileri kabiliyetler geliştirmesinin önem ve önceliğine işaret edilmiştir.

Habere Tepki Ver

7

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

İdris Kartal

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading