Yandex Metrica

Son dakika: İsveç'ten Türkiye hamlesi! Silah ambargosu kaldırıldı

Son dakika: İsveç'ten Türkiye hamlesi! Silah ambargosu kaldırıldı

İsveç, Türkiye'ye yönelik silah ambargosunu kaldırdı. İsveçli yetkililer, satışa izin verilecek teçhizatlar arasında elektronik ve teknoloji gibi ürünlerin de yer alacağını belirtti.

Gündem

23.01.2024, 19:52

İsveç, 2019 yılından bu yana Türkiye'ye uyguladığı silah ambargosunu resmen kaldırma kararı aldı.

Türkiye ile NATO üyeliği konusunda müzakerelere devam eden İsveç hükümeti, Ankara'ya yönelik silah satışına ilişkin şartları gözden geçirebileceğinin işaretini vermişti.

İsveçli yetkililer, satışa izin verilecek teçhizatlar arasında elektronik ve teknoloji gibi ürünlerin de yer alacağını belirtiyor.

Kirada yüzde 25 zam sınırı kalktı mı? Temmuz 2024 kiraya yüzde kaç zam yapılacak? Kirada yüzde 25 zam sınırı kalktı mı? Temmuz 2024 kiraya... Haberi Görüntüle

DAHA ÖNCE SİNYAL VERİLMİŞTİ 

Silah satışına lisans veren ISP isimli kuruluşun Savunma Sanayi Dairesi Başkanı Karl Evertsson, mayıs ayında İsveç medyasına verdiği demeçte, yeni oluşan koşullara göre yeni bir pozisyon aldıklarını belirtmiş ve silah satışına yeniden izin verilebileceğini söylemişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE'NİN NATO ŞARTIYDI 

Silah satışına yönelik ambargonun kaldırılması Ankara'nın NATO'ya yönelik üyelik şartlarından biriydi. 

2019 yılının ekim ayında Türkiye'nin PYD terör örgütünün saldırısı altındaki bölgeye sınır ötesi operasyonun düzenlemesi sonrası İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, operasyonun uluslararası hukuka aykırı olduğunu iddia etmişti. 

15 Ekim 2019'da ISP, Türkiye'ye silah satışlarına verilen lisansların iptal edildiğini duyurdu. 

18 Mayıs Ankara-Çankaya Aleyna Tilki konseri saat kaçta başlayacak? Aleyna Tilki konseri nerede? 18 Mayıs Ankara-Çankaya Aleyna Tilki konseri saat kaçta başlayacak? Aleyna... Haberi Görüntüle

PKK'NIN ELİNDEKİ İSVEÇ SİLAHLARI 

Milli Savunma Bakanlığı daha önce Irak'ın kuzeyinde terör örgütü PKK'ya ait mağaralarda ele geçirilen İsveç menşeili AT4 tanksavar silahların fotoğrafını yayınlamıştı. 

İsveç ise, PKK'ya silah satışına kesinlikle onay vermediğini söyledi. Fakat bu silahların uzun süredir lisans altında Amerika Birleşik Devletleri'nde de üretildiğini belirten ISP Başkanı Evertsson, bu yolla PKK'nın eline geçmiş olabileceğini ve geçmişte üçüncü ülkelere satışların kontrolü konusunda eskiden çok sıkı davranmadıklarını vurguladı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading